Stahování smaltu z drátu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Stahování smaltu z drátu

#1 Příspěvek od kulikus »

Pro nedostatek zdrojů jsem se rozhodl poskládat vf lanko do trafa ze smaltovaných drátků. Potřebuju pak konce lanka dobře proletovat tj. spolehlivě stáhnout smalt. Pro chemickou cestu nemám vybavení, hledám rychlé řešení.
Třeba proletovat to na novoduru, který se nataví, cosi uvolní a smalt jde dolů. Vím, že funguje červený novodur.
Jde novodur koupit někde v železářství/Bauhausu? Jsou z novoduru i šedivé odpadní trubky? Jiný plast?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Obavam sa, ze to bude PP (polypropylen) a nie Novodur (PVC).

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#3 Příspěvek od mojza »

Dělal jsem to tak, že jsem měl v mističce (vršek z monočlánkové baterky) zaletovanou asi uprostřed bočnice trubičku. Do misky nali líh na pálení, trubičkou protáhl vf lanko cca 1cm nad hladinu, líh zapálil a po chvilce lanko trubičkou vytáhl. Rozpálený smalt na konci lanka zpětným vytažením přes (ještě studenou lihovou lázeň) úplně popraskal a drátky byly na čistou Cu odizolované. Oheň jsem sfoukl. Fungovalo i na bavlnou opředené vf lanka.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

To protažení lihem je důležité nebo to můžu jen opálit nad plamenem?

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od mojza »

Snad to stačí opálit ale důležité je to schladit, aby se smalt rozpadl a sloupal. Jinak to odizolování se dělalo fakt na červeném novoduru, jde-li to na acylpyrinu nevím.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

No jo, vzpomínám si. V mládí jsem to na acylpyrinu zkusil, ale bylo to k udušení, snad jedovaté...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »


Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Najlepsie je kupit drot so spajkovatelnym lakom.

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#9 Příspěvek od h_honza »

"Pájecí kapalina vf" (slušně zavádějící název), podle výrobce "pájecí kapalina na tenké vodiče" je to, co se dříve nazývalo Desmaltol. Elchemco to vyrábí. Funguje to spolehlivě, smrad je nezdravý, ale není ho tak mnoho, aby se s tím nedalo dělat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Kámoš mi říkal, že místo hnědýho Novoduru používá kus asi 30 let starýho PVC na podlahy. Nezkoušel jsem, možná bude problém snadný záměny za Vinil a jiný materiály, co se používají dnes na podlahový krytiny. Já to neřeším, kus odpadní roury z 60-tých let ještě mám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Budeš toho dělat hodně? Pokud ano, asi existují elegantní řešení, jako tableta na odstraňování laku a další. Dělal jsem s tím třeba lanka z 5 drátů 0,355 a jeden konec (zkroucený) byl otázka asi 5 vteřin i s pocínováním.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Radim »

Novodur a jiné PVC plasty raději nezkoušejte, zahříváním se z nich uvolňují hodně toxické sloučeniny.
Když už, tak ten aspirín.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Zajímavý, PVC mi nijak nevadí, moc nečoudí a nesmrdí, ale čuchals někdy bílej čoud a smrad z Acylpirínu? Strašný, ani 3M protichemickej espirátor to nebere, neb to do tebe vleze očima.
A propo z PVC se uvolňuje chlór. Ten je přeci zdravej, dává se do pitný vody a do bazénů. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PotPalo »

Novodur je tvrdené PVC, linoleum je mäkčené PVC. Inak aj niektoré kelímky od jogurtov sú z PVC, stačí pozrieť trojuholník so značkou. Dym je jedovatý.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#15 Příspěvek od pepik9 »

Akorát tu mám asi 2m vybouranýcho odpadního tlustostěnýho novoduru 50 z roku 1970 :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“