je možné aby byl nìjaký druh mosazi slabì magnetický?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

je možné aby byl nìjaký druh mosazi slabì magnetický?

#1 Příspěvek od sr71 »

Pøi úklidu jsem našel pochromovanou trubku, nìco jako raménko k vodovodní baterii, pùvodnì pocházející z pøíslušenství malého el. prùtokového ohøívaèe. Protože to chci pøidat k ostatní mosazi pøipravené do sbìrny testnul jsem to preventivnì magnetem - zrovna to byl dost silný neodym a trochu to magnetovalo. Tak jsem se na to zamìøil víc a zjistil jsem že žádný z normálních feritových magnetù na to vùbec nemagnetuje, neodym z harddisku taky ne, ale ten silnìší neodym, sice slabì, ale magnetuje 8O (a to jak na samotnou trubku tak i na pøevleènou matici která na tom je). Setkali jste se s nìèím podobným?
Asi teda existuje magnetická bronz http://www.plzenskyskart.cz/cenik/mosaz ... agneticka/ ale že by z toho dìlali vodovodní raménka??
Naposledy upravil(a) sr71 dne 12 kvě 2021, 21:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Já podobný problém řešil s klíčama. Mosazný šly slabě na magnet. Přisuzoval jsem to chromu, kterým je to pokovený, i když je místy sedřený

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Chrom je paramagnetický a magnet jej přitahuje. Pod ním bude zřejmě ještě mezivrstva niklu a magnet jej taktéž přitahuje.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#4 Příspěvek od vicious »

Podporujem vyššie uvedené tvrdenia, že to spôsobuje povrchová úprava. Teoreticky, ak by si tu trubku úplne obrúsil na žltý kov, tak sa na magnet chytať nebude. Záver: možno prihodiť k ostatnej mosadzi.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Behemot »

Nikl je dokonce feromagnetickej.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

ok, asi to tak bude (je mi trochue divný že na to magnetuje jen ten jeden silný neodym a ostatní magnety které jsem zkoušel, vèetnì jiných neodymù, na to nemagnetují)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Připomínám z reproduktorů a mikrofonů známou, magnetickou slitinu AlNi, popř. AlNiCo.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Ono je trochu magnetická aj čistá mosadz, teda aspoň tá čo sa z nej robia vodovodné rúrky a prechodky. Jednoduchý test: položím nepochrómovanú vodovodnú prechodku na stôl, a silným neodymovým magnetom sa ju snažím z boku rozkotúľať. A že sa to aj trochu darí, ochotne sa pohybuje za magnetom. Pritom bežne v ruke nieje možné cítiť že by bola magnetická. A niektoré sa rovno na magnet aj nalepia a skoro by sa dali zdvihnúť. Záleží akú zliatinu sa im podarilo vo výrobe namiešať.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Neodymem pohneš i hliníkovou mincí, a stojí za tím úplně jinej jev.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Jo, stejný jev působí na magnetický váleček z neodymu, co pustíš do měděné, nebo hliníkové trubky. Pomalu propadává a nedotýká se stěny. Ale klíč na magnetu držel, za což vířivé proudy nemohou.
Takže buď zbytky chromu, nebo do mosazi dávají i něco málo železa

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Mne tá mosadzná prechodka tiež držala na magnete, pri pomalom pohybe sa dala aj zdvihnúť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Nejspis to bude nejaka cinska slitina kterou zluty muz ze zjevnych duvodu "leguje" zelezem. :-)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“