Oprava koncového zesilovače, jsem naprostý amatér

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xaler
Příspěvky: 3
Registrován: 20 kvě 2021, 02:00

Oprava koncového zesilovače, jsem naprostý amatér

#1 Příspěvek od xaler »

Dobrý večer
Potřeboval bych poradit s opravou autorádia z BMW. Předem upozorňuji, že jsem naprostý amatér a nejde mi už ani o samotnou opravu, ale o pochopení základních věcí. Vše si složitě googlím a překládám, ale spoustě věcí nerozumím. Už se v tom hrabu s přestávkama asi deset měsíců. Problém je, že když něco opravuji podle nějakého návodu, schématu a ono to nefunguje tak nejsem schopen zjistit proč. Jsem kousek od Loun.
Autorádio je ASK modul z BMW E65, komunikuje to optikou s dalšími komponenty, ale koncák je obyčejný. Nakoupil jsem si komponenty, drátky, pájku, lupu atd. Sehnal jsem si na netu návody a začal jsem. Nejdříve jsem tam napájel TDA7560 bez tištěného spoje jen na drátky. Rádio hrálo, ale kvalita zvuku byla mizerná a nechtěl jsem tam nechat chumel drátů. Pak jsem si koupil hotový koncák s TDA7850, ten jsem rozebral abych ho mohl porovnat se schématem a datasheetem. Výsledkem bylo, že jsem si sehnal tišťák a postavil jsem vlastní koncák o kterým jsem si myslel, že by mohl fungovat, ale nefungoval a nevím proč. Teď jsem na netu našel, že je vhodnější použít dva stereozesilovače. Už mi přišly tak se v tom začínám vrtat. Jde o kompletní koncák s TDA7377. Teď ty amatérský dotazy. Z předzesilovače jdou čtyři drátky jako výstup, ale každý ten stereo zesilovač má vstupy + - a GND, co s tím? Na napájení koncáku v tom rádiu jsou kondenzátory a v samotném zesilovači taky. Stane se něco když tam zůstanou všechny? Zatím děkuji

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Jsi docela dobrý :D
Na to že tomu nerozumíš jsi se pustil do docela zajímavé opravy.
Za 1. co bylo tomu původnímu koncáku?
Za 2. proč ho chceš nahradit?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »

xaler píše:... Z předzesilovače jdou čtyři drátky jako výstup, ale každý ten stereo zesilovač má vstupy + - a GND, co s tím? ...
To bude 4 kanálový výstup

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od bum »

Přesně jak píše kovar co je tomu původnímu koncovému zesilovači a jaký tam je typ, píšeš že jsi použil uvedené typy koncových zesilovačů ty TDA7560 a TDA7850 používají na výstupu čtyři reproduktory ten TDA 7377 může mít připojený čtyři nebo dva reproduktory podle volby zapojení při pokusech jsi také podle volby měl připojený všechny reproduktory. Píšeš že ti přišli hotové zesilovače s tím TDA7377 v návodu ohledně napájení máš uvedeno co? napájení + - gnd, nebo jenom + -, nebo máš možnost volby napájení schéma k tomu také dodali nebo ne, zapojení vstupů máš čtyři vstupy = čtyři výstupy (reproduktory) nebo jsou vstupy propojeny tak že můžeš použít pouze dva vstupy = dva reproduktory.
Přílohy
TDA7377.pdf
(254.57 KiB) Staženo 1162 x

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od cabernet »


Uživatelský avatar
xaler
Příspěvky: 3
Registrován: 20 kvě 2021, 02:00

#6 Příspěvek od xaler »

Děkuji za ohlasy s nabídkou pomoci. Ty zesilovače jsou napařený na desce a neopravitelný, mají špatný chlazení a postupně se vyhřejí. Výkon odhaduji na 4x20w a správně by měly hnát pouze výšky.
Tady je odkaz na album prvního a druhého pokusu. https://xaler.rajce.idnes.cz/ASK/ Ten první na těch drátkách hrál , ale mizerně, ten druhý ani neškytne, ani se po zapnutí nezačne ohřívat.
Oba dva zesilovače měli 4 drátky do vstupu a osm ven takže to šlo zapojit tak jak to mělo být. Ten co mám připravený je malý kompletní zesilovač s TDA 7377 není k tomu žádný návod a na veškerou orientaci používám datasheety co hledám na netu. Na napájení je pouze + - stand by je pravděpodobně zapojeno na tvrdo, pokud by to fungovalo tak bych ten jeden pin stand by mohl odpojit a zapojit přímo na stan by rádia. Hudební vstup je L, GND, R a výstup L+-, R+-. Měly by se ty zesilovače požít dva. Odkaz na ty dva co jsem koupil teď. Myslím si, že tyhle pidi koncáky tam montují šejdíři co tyhle rádia opravují a na ebay je nabízí za 40 liber. Tím, že rádio komunikuje po optice tak nejsem chopen ho zapnout na stole a něco měřit, ale je plně funkční, když ho dám do auta a na vstup do koncáku připojím sluchátka tak hraje. https://pl.aliexpress.com/item/40002075 ... 5c0fR7HoA1
Vím že komponenty z ali nejsou nic moc, ty první jsem kupoval u farnella značkový, ale cenou za chvíli překročím cenu toho rádia. Ještě mám pro ty pidi zesilovače připravený step up DC DC převodníky abych ho dostal na 18V. Možná tu píšu úplný blbosti, ale baví mě to, učím se pájet na věcech co posbírám u popelnic, komponenty co odpájím si hledám na netu co vlastně dělaj měřím atd.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od bum »

Dík za informaci ohledně toho TDA7377 co je na fotkách tak je pro dva repráky, pokud by jsi někdy měl cestu do Loun tak by nebyl problém se sejít.

Uživatelský avatar
xaler
Příspěvky: 3
Registrován: 20 kvě 2021, 02:00

#8 Příspěvek od xaler »

Děkuji za nabídku, rád přijedu. Pokud byste mi poradil jak ty čtyři výstupy zapojit tyhle dva zesilovače tak to mohu zkusit i sám.

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“