ještě jednou Philips 944 A

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MAHO
Příspěvky: 155
Registrován: 07 lis 2007, 01:00
Bydliště: Dobřichovie

ještě jednou Philips 944 A

#1 Příspěvek od MAHO »

Postupně rekonstruuji polovrak 944. Docela vypadá obstojně, jen jsem narazil na jednu zajímavost. Vazební tlumivka vypadala profesionálně, nic nenaznačovalo. že s ní bude problém. Při změření jsem zjistil ohmický odpor 550 Ohmů a ne cca 30 kOhmů, jak uvádí M. Beran ve svém popisu.
Vypadá stejně jako ta originální, i má na sobě nějaká razítka z výroby. Myslíte, že jí mohu použít, nebo bude lepší ji nahradit ohmickým odporem cca 100 kOhmů?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

S 550Ω je tlumivka nepoužitelná , má zřejmě mezizávitový zkrat . Pokusil bych se zjistit, zda to není někde ve vrchních vrstvách , např. nějakým mech. poškozením , popř. odvinout. Jinak asi převinout , ale to je hrůza, drát nula nula nic. S náhradou odporem nebudeš spokojen , hlasitost bude
několikrát menší než s tlumivkou , protože indukčnost tlumivky je nějaké stovky H a tudíž bys potřeboval odpor v anodě více stovek kΩ, což zase snižuje anodové napětí a mrší to nasazování zpětné vazby. Ale zkusit to můžeš, dej si tam potenciometr 1MΩ a zkus nastavit nějaké optimum se signálem .

Uživatelský avatar
MAHO
Příspěvky: 155
Registrován: 07 lis 2007, 01:00
Bydliště: Dobřichovie

#3 Příspěvek od MAHO »

Milane ,našel jsem na radioforu Tvé odpovědi ohledně tlumivky z roku 2016. Tam se mluví o tom, že má mít cca 22000 závitů, průměr vodiče 0.08 a indukčnost 13 H, odpor 35 k ohmů.
Mám doma drát 0.2 a samodomo navíječku. Myslíš , že má cenu to navíjet?
Zvětším-li průměr cca 2 x, tak bude odpor 10x menší.
To se na původní jádro nevejde.
Není v nějakém novějším radiu nějaká podobná tlumivka? Že bych začal hledat.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od Milan »

Drát 0,2 oproti třeba 0,08 má cca 2,5x větší průměr a cca 6,25x větší průřez. V tomto poměru (6,25) se ti zmenší počet závitů, které se ti do kostry vejdou - bude to pro daný účel hodně málo - nepoužitelné. Pro hnidopichy - sílu laku neuvažuji. Slabší drát se dá koupit, otázkou je, zda máš dostatečně pevné nervy to navinout a odizolovat :) .
Jinak by asi bylo možné použít takovou tlumivku z libovolného rádia stejné
koncepce, tj. v anodě zpětnovazební lampy sloužící k oddělení nf signálu . Takových je dost, nevím , k čemu se dostaneš .S proudem se trápit nemusíš , jsou to max. jednotky mA , a to zvládne i drát , který ani neuvidíš :) .

Uživatelský avatar
MAHO
Příspěvky: 155
Registrován: 07 lis 2007, 01:00
Bydliště: Dobřichovie

#5 Příspěvek od MAHO »

Získal jsem další vrak Philipse 944 a doufal jsem v dobrou anodovou tlumivku. Bohužel nic, zase je přepálená. Četl jsem na nějakém fóru, že jde udělat pokus o opravu pomocí zkratu. Nevíte někdo , jak má být velký ten zkratový proud.? Má se použít síťové napětí nebo na napětí nezáleží? Rád bych se o to pokusil.
A ještě jedna zajímavost. U obou radií byl místo ladícího otočného kondenzátoru Philips celý blok kondenzátoru 500 pF se stupnicí od Mikrofony. Bylo to normální v rámci spolupráce nebo šlo asi o pozdější opravu?
Díky za rady.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“