Blikač pro delší časy

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#46 Příspěvek od samec »

lubos1961 píše:Já jsem s tím chtěl jenom tak trošku upozornit, že při zapojení cmosovského švábu a zapojení zátěže proti zemi, je vhodnější výtup posilovat a je jedno pokud tranzistor zapojím jako emitorový sledovač a zátěž zapojím proti zemi nebo takto jak jsem jej zapojil proti plusu.
Matematiku neoserieš. B-E prechod tranzistora je pri 15V napájaní v podstate to isté čo LED.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#47 Příspěvek od EKKAR »

Přechod BE křemíkovýho tranzistoru má charakteristiku obyčejný Si diody, žádný LED - ta má mnohem vyšší úbytek napětí v propustným směru - IR kolem 1V, Red od 1,5V až kamsi k 1,7V, oranžový a žlutý 1,7-1,8V, zelený to samý co žlutý, modrý začínají svítit (jsou v kolenu) někde od 2,3-2,5V záleží od konkrétního typu a bílý LED s UV vyzařováním čipu přes luminofor mají koleno někde od 3,2-3,6V, zatímco na přechodu B-E naměříš vždycky jen a jen okolo 0,7V u křemíkáče a kolem 0,35V u bambusáku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#48 Příspěvek od Iroot »

Postavil jsem to podle Lubošova zapojení s tranzistorem BC547 a funfuje to i s LED, i s jazýčkovým relátkem. Jeden tranzistor navíc už mne nezabije. Luboši díky.

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#49 Příspěvek od Iroot »

Kdyby někdo potřeboval DPS, tak je tady. Je to ze strany mědi.
Přílohy
AKO_DPS.jpg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“