Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#226 Příspěvek od kratz »

rnbw píše:Linuxovy kernel obcas kompilujem, aj som napisal nejaky ten riadok v nom.
Ale to neznamena, ze budem rozoberat dosky z magnetakov a naslepo vymienat suciastky :D
Co konkretne? Ja si docela casto ve starsich verzich FreeBSD menil spoustu veci. Treba ircd (IRCnet daemon) zral tolik pameti, ze s default limitama nesel ani spustit, takze se muselo hrabnout do par hlavicek (.h) a pozmenit nejaky konstanty limitujici max. velikost alokovany pameti pro proces. Pak se jeden cas docela casto menil proces scheduler, kdyz tam dali ULE, ale default v systemu byl porad BSD. ...

A k tem deskam ...zas proc to jednou nezkusit. Tim ze to rozdatluju na elementarni soucastky a slozim znovu si ty schemata docela nacpu do hlavy.
Ted si treba uz pamatuju zapojeni tech desek docela dobre. Kompletni predratovani ty CM 160 (tam jsem ale z desek nic nevyrval) mi zas do hlavy nasypalo propojeni vsech casti mezi sebou vcetne toho, kde se skryva jaky zakerny jazyckovy prepinac nebo nejaka jina zrada - ten pod prepinacem rychlosti me pekne potrapil, protoze se mi celej rozsypal, kdyz jsem to vyndal.
Tim, ze jsem si od zakladu postavil novej zdroj, jsem zas musel nastudovat dalsi veci, vcetne jednoho ovladaciho obvodu pro elektromagnet - M102, ten hajzlik, co vypina play a previjeni. Navic mam desku s mnohem lepsi filtraci - 20k mikro kondiky to za mustkem vycisti mnohem vic, nez to co tam bylo driv - a ktera ma zlaceny konektory a da se cela odpojit a vyhodit, kdyz se potrebuju hrabat v setrvaku nebo elektromagnetu pod nim (M101 - pauza).
Takze to co Sinclair a spol. delaji celej zivot tim aspon trochu dozenu. A pak jsem tim spoustu lidi donutil rict informace, ke kterym bych se taky dopracovaval mnohem tezsi cestou - treba ze ty vstupni tranzistory je specialni vyber a nevyrovna se tomu ani to co je na trhu oznacovany jako nizkosumovy.
Kdyz to shrnu, ma to pro me z pohledu informaci dost velkou hodnotu.

A clovek se docela potrenuje v praci s odsavackou a mikropajkou. Ja tim treba dozenu tu chybejici praxi. Vymena cca 200 soucastek da docela zabrat a uz jenom fakt, ze na prvni pokus jsem neznicil ani jednu cesticku na zadny desce je docela uspech. A pak ty modry metalizovany odpory na desce vypadaji vic sexy nez ty puvodni sedy. :D

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#227 Příspěvek od AdamVarga »

Kratzi myslím že mal na mysli nezmyselné menenie tranzistorov tam kde by si ich fakt nemal meniť... Áno ja som tiež snímacie a zaznamove zosiky komplet rozobral na holú dosku ale tranzistory ktoré boli tam a boli dobré alebo vyberané som nemenil...z dôvodov hádam jasných.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#228 Příspěvek od kratz »

AdamVarga píše:Kratzi myslím že mal na mysli nezmyselné menenie tranzistorov tam kde by si ich fakt nemal meniť... Áno ja som tiež snímacie a zaznamove zosiky komplet rozobral na holú dosku ale tranzistory ktoré boli tam a boli dobré alebo vyberané som nemenil...z dôvodov hádam jasných.
Vsak jsem se uz poucil :)

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#229 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Dej tam nízkošumový OZ s FET-vstupem a nemusíš shánět nízkošumový trandy. Teoreticky to lze SZ udělat jedním dvojitým opampem. Já osobně to u mýho stroje ale stejně rozdělil. Nejdřív lineární stupeň se zesílením cca 120, pak stupeň, kde už je ve ZV zařazena korekce odpovídající časovým konstantám pro rychlost "9" (3180/90us) s pomocným RC článkem pro zvedání výšek. Na jeho výstupu je další pasivní korekce tvořená dvěma RC členy pro rychlost 19 spínaná tranzistorem. Celý SZ má zesílení takové, aby pásek s jmenovitým mag tokem 185nWb/m vybudil předzesilovač na výstupní napětí min. 1,55V.
Blbý je, že by bylo vhodný mít zdroj se symetrickým napětím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#230 Příspěvek od Hill »

Korekce můžeš oprásknout přímo z B113/115, hlavy zřejmě použiješ původní, rychlosti taky, tak to bude sedět.
Pak nastavíš záznamovou úroveň kmitočtu 1 kHz na 0 dB, na vstup zařadíš dělič, kterým snížíš záznamovou úroveň asi o 20 dB (nejlíp z odporů 9k1 a 1k). Pak už se záznamovou úrovní nehýbej a zaznamenávej na devítku kmitočty 333 Hz a 10 kHz a měř jejich výstupní napětí. Když bude na 10 kHz úroveň nižší, předmagnetizaci uber a naopak.
Na devatenáctku můžeš použít kmitočty 800 Hz a 12 kHz za stejných podmínek.
Protože vlastnosti pásků nebývají v celé délce návinu zcela konstantní, zopakuj to ještě uprostřed délky a na konci cívky. Polohy trimrů předmagnetizace si vyfoť nebo označ a pak je nastav do nějakého středu mezi zjištěnými polohami.
Jo, a T2 je tam ve funkci spínače, otevírač čili otvírák je na pivo...

Jednorožče, ještě by to chtělo uvést nějaký vhodný bifet OZ. Aby tam nedal nějaký LFx47: před několika lety jsem zavrhl LF247 vybraný ze snímacího zesilovače podélné stopy nějakého videa, chtěl jsem ho použít v přestavbě SP210 na stereo. Zkusil jsem i B082D, s ním to šumělo ještě o nějaký ten decibel víc. To už byl lepší NE5532. Nakonec jsem to udělal s tranzistory BC239 na lineárním vstupu (korekce až v dalším stupni), tam jsem vybral dva při Ic = 350 µA nejméně šumící z dvanácti, které jsem měl, a dostal jsem se na odstup od šumu o 5,5 dB lepší proti té LF247 (a o 8 dB proti B082D), ale měřil jsem to v šířce pásma, co milivoltmetr dal, tak to ber jen jako orientační údaj. Mít FETy třeba 2SK170, asi by na tom vstupu posloužily ještě lépe, ale u kazeťáku by byly zbytečné, protože i sebelépe odmagnetovaný pásek má nějaký zbytkový šum - a ten je silnější. Při vyšších rychlostech posuvu pásku by asi ten FET na vstupu význam měl, ale to vyzkoušené nemám.
Kdybych to dnes chtěl předělávat, tak dnes bych do snímacího zesilovače dal bipolární NJM4580, a ještě raději NJM2043, ty buzené zdrojem signálu s komplexní, ale převážně induktivní, impedancí zdroje signálu šumí z operáků nejméně. Teoreticky to zdůvodňovat nebudu, prakticky se to osvědčilo u jednoduchých předzesilovačů pro MM přenosky, jejichž korekční charakteristika je do jisté míry podobná té snímací v magnetofonu.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#231 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Já ve svým magnetofonu používám OPA2134. Ne tedy, že by neexistovalo nic lepšího, ale mám je pro tuhle aplikaci odzkoušený. Jsou stabilní a bezproblémový - v podstatě je to pro audio univerzální OZ, který ještě nestojí moc peněz.
Když to trochu přeženu, tak AKAI GX620 oproti tý B73 na těch BB opampech šumí jak niagára...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#232 Příspěvek od Hill »

Tak proč jsi v té GX620 nenechal původní tranzistorové zesilovače?
Tam je integrovaný jen konec pro sluchátka.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#233 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem začal hrabošit v B116. Zapnul jsem ho po cca 15 letech, nejde ani jeden kanál.
No kurňa, tam je elytů, odhadem cca 75 kousků, z toho cca 60% zelenina.
Začal jsem to sepisovat, Teslácká dokumentace, hlavně rozpiska je tedy jeden velký bordel.
Zelenina nebude až tak problém nahradit ale zjistil jsem, že i TE98x malých kapacit jsou suchánek, některý dokonce kolem gumičky kvetou. TE00x kvetou každej třetí. No tak s tesáckejma axiálama to bude zajímavý, čím je nahradit. Tolik jich už v zásobách nemám. Tipa už skoro nic z TFxxx nemá.
U Bučka toho má v seznamu docela dost, ale netuším, jak to po úmrtí funguje. A jinde asi nepochodím.
Nějakej tip na axiály?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#234 Příspěvek od kratz »

Ja hledal na Mouseru. Ale moc jsem z nabidky nadseny nebyl. Takze pro svoje pokusy jsem vzal radialy Nichicon, holt budou na desce dratky. Ale v CM 160 co tu mam rozebranou na stole to tak je delany taky, na spouste mist, kde jsem v B11x videl Teslacky axialy jsou nejaky radialy z dovozu. Ale ta vec je vetes z Aukra, nevim jestli jsem prvni, co se v ni stoural.
Naposledy upravil(a) kratz dne 02 čer 2021, 20:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#235 Příspěvek od Celeron »

No to jsou dardy. 8O Kdybych nahradil všechny axiály tak se možná dostanu na cenu původní nový B116. :lol: Ale díky za tip, možná nic jinýho nezbyde.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#236 Příspěvek od rnbw »

Vacsinou netreba ziadne droty - staci radialnemu elytu roztiahnut nohy a dociahnu do povodnych dier.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#237 Příspěvek od kratz »

rnbw píše:Vacsinou netreba ziadne droty - staci radialnemu elytu roztiahnut nohy a dociahnu do povodnych dier.
Myslel jsem draty z tech roztazenych noh. :D

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#238 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Hill píše:Tak proč jsi v té GX620 nenechal původní tranzistorové zesilovače?
Tam je integrovaný jen konec pro sluchátka.
Asi jsi to špatně pochopil. GX620 je v původním originálním stavu. B73 má elektroniku novou.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#239 Příspěvek od Hill »

TheLastUnicorn píše:...Když to trochu přeženu, tak AKAI GX620 oproti tý B73 na těch BB opampech šumí jak niagára...
Aha, takže AKAI GX620 šumí jak Niagára v porovnání s tou B73 osazenou OPampy BB.
To víš, vlákno dlouhé, a málokdo bude prohlížet příspěvky zpětně, aby věděl, kam jsi ty OZ vlastně osadil.

Nehoním se za zbytečně velkým zesílením na stupeň, to radši jeden stupeň přidám a zpětnovazebním korekcím dopřeju zesilovač třeba jen 54 až 66 dB v otevřené smyčce. Vždyť pro snímání stačí, aby zesilovač zvládl zdvih charakteristiky o 32 dB na devatenáctku a sotva 30 dB na devítku. Záznam vyžaduje korekce s ještě menším zdvihem, jen asi 18 dB na devítku rychlost, ten se dá lépe realizovat se zesilovačem 40 až 50 dB v otevřené smyčce. Nehledě k tomu, že část korekcí (aspoň pro jednu rychlost) může být řešená čistě pasivně. Operák se zesílením 90 - 100 dB už po jistých zkušenostech se stabilitou a překmity nepokládám za univerzální řešení.

Jedna třináctiletá, zachovalá a málo jetá mašinka GX-630 mě docela mrzela - prodával ji jeden kolega v Belgii, to bylo v roce 1992. Za týdenní čistou výplatu, pochopitelně jeho (radši jsem se mu nepřiznal, že na totéž vydělávám šest neděl); rezervu 500 DM v cestovních šecích jsem s sebou měl a nějaké další marky v hotovosti taky, to by na těch 14 tisíc belgických frantíků dalo, ale nekoupil jsem. Museli jsme na cestu zpět do Formana narvat i balíky dokumentace, na tu jsme měli papíry v pořádku, k tomu naše věci (jeli jsme čtyři), a ten magneťák, i kdybychom se s místem ještě uskrovnili, by vždycky někde čouhal, takže bych placení cla *) nejspíš neušel.
A takovou cenu zrovna v té době ten AKAI už neměl. Sice vypadal zpředu draze, ale až tak moc draze zas nehrál.

*) kulturní vložka pro ty, kdo nepamatují: v devadesátých letech, tak do osmadevadesátého, se ještě na hranicích hojně šacovalo, později většinou jen letmo, někdy jsme pak už ani kufr neotevírali, ale do té doby? Čtyři chlapi v autě jsme byli automaticky podezřelí. A nejvíc, když jsme se docukali na naši celnici, kde se zrovna předávaly směny. Od Železné Rudy po Hřensko - všude byl aspoň jeden financ, který si musel na konci šichty odlapit ještě nešťastníka, který si veze něco malinko přes povolený limit a nevyplnil celní prohlášení: kašlal na smlouvu, fakturu i účtenku, vytáhl deset let staré katalogy, vyčíslil clo podle katalogové ceny, a pak se převlíkl do civilu a sám se sebou spokojený jel domů. Nezdá se mi, že by jich bylo tolik stejných, možná šlo vždycky o téhož celníka, jen mezitím přeloženého na jiný přechod, jako by věděli, že příště pojedeme právě tudy. Ten mi totiž pořád někoho připomínal, a pak jsem si ho představil v pláštěnce s čudlíkem na hlavě, a byl jasnej.

Někdy kolem roku 1997 se mi dostaly na stůl i AKAI GX-620 a Revox B77 na vyčištění, že jsou na prodej. Majitel, tedy spíše dovozce, chtěl za AKAIe 13 tisíc a za Revoxe 42 tisíc. Vyexpedoval jsem ho s tím, že když to nikdo za tu cenu nekoupí, ať ji sníží a přijde znovu. Patrně kupce našel.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#240 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Vacsinou netreba ziadne droty - staci radialnemu elytu roztiahnut nohy a dociahnu do povodnych dier.
Nojo, ale jak to pak vypadá? Na stojáka fuj a na ležáka je vždy jeden krátkej. Navíc ty velký kapacity 500M/35V je už nějaká hmotnost bez fixace lepidlem by to taky mohlo časem při nárazu upadnout.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“