termostat pro více místností

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

termostat pro více místností

#1 Příspěvek od nicky »

Dobrý den ,
prosím Vás může mi někdo poradit (pokud vůbec existuje taková věc bez chytré domácnosti).
klasický termostat s relé, ale do kterého lze připojit čidla z různých místností , každá měřená místnost by měla svoje výstupní relé, nastavení teploty aby bylo možné každé místnosti nastavit jinou.

Existuje něco takového?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Jakoze nekolik termostatu v jedne skatuli?

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#3 Příspěvek od nicky »

přesně tak.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Klasický termostat má jedno relé, spíná jedno topidlo, nemůže tedy různě rozdělovat výkon do více místností. Tvůj termostat by musel spínat více topidel, nebo řídit ventily v různých místnostech. To uz ale asi nebude klasický termostat.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#5 Příspěvek od nicky »

právě na to se ptám jestli existuje nějaká samostatná kompaktní jednotka, která toto umí.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#6 Příspěvek od Ruprecht »

Topidla jsou elektrická a samostatně ovládaná (přímotopy, podlahovka)? Nebo vodní radiátory s jedním společným topidlem?
Naposledy upravil(a) Ruprecht dne 02 čer 2021, 20:12, celkem upraveno 1 x.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#7 Příspěvek od nicky »

podlahovka (vodovodní).. Plynový kotel bude hlavní výrobna tepla

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Nejspis nic takoveho existovat nebude. Ty cidla byvaji primo v termostatech a na nejake dlouhe vedeni to neni stavene kvuli ruseni. Nejspis by se to dalo resit nejakym systemem "inteligentni domacnosti", ale to bude stat ranec.

Asi nejlevnejsi bude koupit par termostatu podobnych tomuto a dat to do nejake skatule. Cidlu DS18b20 by delsi vedeni vadit nemelo.
https://www.ebay.com/itm/273617607292?h ... Sw0eBfxegg

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#9 Příspěvek od Ruprecht »

Pokud chceš ovládat teplotu v jednotlivých místnostech, musíš mít možnost každou místnost regulovat. Takže něčím řízený ventil na vodní potrubí. Buď termostatický (otočením nenastavuješ průtok, ale požadovanou teplotu v místnosti a ventil si sám škrtí jak uzná za vhodné), nebo nějaký elektrický, řízený tím termostatem na který se ptáš. Kolik je místností?
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#10 Příspěvek od LojzaFernet »

Na tohle používám již mnoho let (cca 15) PocketHome od Elektrobocku. Má centrální jednotku programovatelnou z počítače a každá hlavice na radiátoru plní funkci čidla teploty. Je možné naprogramovat detailně jednotlivé dny v týdnu i třeba odjezd na dovolenoiu. Ve finále spíná jeden kotel přes společné rozhraní. Jen zvolené hlavice ovlivňují rozhodnutí o zapnutí kotle, je dobré zvážit, kolik hlavic definovat jako řídících a kde jen nastavit limity teploty (nemusí být drahé hlavice s přenosem). Všechno je o ceně, při rozumné úvaze to nemusí být až tak drahé. Mám v domě 11 místností (včetně koupelen a sklepa), řídící místnosti jsou tři a to ještě jedna v denních hodinách a dvě v nočních hodinách. Bylo to na začátku docela náročné odladit, ale náklady na topení klesly o třetinu v zimě a o polovinu na podzim a na jaře, a holky ani nepoznají, jak jim v průběhu zimy měním programy dle přednastavených definic podle školy nebo třeba o vánocích.
Kdybys potřeboval další zkušenosti nebo radu, ozvi se.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Pruser je, ze pokud tyhle s.r.o. prestanou existovat a neco se posere, muzes to cele vyhodit a koupit znovu.

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#12 Příspěvek od LojzaFernet »

To je sice pravda, nicméně když něco funguje, obvykle to má pokračování, většinou se najde nějaký následník, někdo to koupí a tak podobně. Zatím tak těch cca 15 let mám doma pohodu a kotel mě jede bez servisu cca 25 let. To o něčem svědčí. Na začátku jsem chtěl sice pravidelný servis od mechanika, ale když jsem ho viděl, jak rozebírá řídící modul, aby jej údajně vyčistil, tak jsem ho okamžitě vyhodil a teď každý podzim jen mechanicky vyčistím trysky hořáků a odsaju drobné šupinky popílku a jedeme zase dál. Tahle pohádka jednou skončí, ale zatím se hraje jak na zámku. Tchán je topenář a než zestárnul, tak tvrdil, že něco takového ještě neviděl. Jenže to je také nastavením větší hystereze, aby kotel jen pořád nezapínal a nevypínal, a taky kvalitou kotle (německý Vailant s minimem elektroniky). Topím na 60% nominálního výkonu. PocketHome hlavice několikrát za den projedou jehlu ve ventilu, aby se nezanášela, a to i v létě bez provozu kotle. Když holky přijdou zmrzlé z venku, jen na hlavici zmáčknou komfort režim a do další programové změny se nastaví přednastavená komfort teplota, pak zase jede vše podle programu. Vše komunikuje bezdrátově, takže žádné rozvody a drátování. 2x baterka AA zajistí provoz hlavice na celou topnou sezonu.
A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Nic nenutím, jen předávám moji dobrou zkušenost.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

K původnímu dotazu, máš jeden zdroj vytápění. Jak má reagovat na několik rozdílných termostatů? Jedině jak ti napsali kluci, lokální termostatické hlavice v každé místnosti. A k poslednímu odkazu, miluju SMART civilizaci, topení na Wifi, světla na Wifi, hajzl na Wifi......Až se ti nějaký "ftipálek" nabourá do sítě,(otázka není zda ano, otázka je kdy), bude veselo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

mi-ro píše: Jedině jak ti napsali kluci, lokální termostatické hlavice v každé místnosti.
V jeho případě to není tak jednoduché. Má podlahové vytápění, ne radiátory. Takže daleko větší zásah. :(

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#15 Příspěvek od Ruprecht »

Větší zásah? Třeba je to teprve ve výstavbě
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“