rozběh SS motoru 12V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kozejk
Příspěvky: 56
Registrován: 14 pro 2020, 01:00

rozběh SS motoru 12V

#1 Příspěvek od kozejk »

Zdar
mám tady na opravu dětské elektrické vozítko a problém je v tom, že číňan udělal ovládání elektromotorů 12V na tvrdo přes mikrospínač. To se samozřejmě po čase podepsalo na ozubených kolech, které jsem na 3D vytiskl nové. Teď bych rád udělal SOFT START na motorech, aby po zmáčknuté plynového mikrospínače se motory plynule rozběhly a převody nedostávaly takový pecky.
Kromě arduina napojeného na plynový mikrospínač a na arduino napojený PMW nebo jiný regulátor mě nic jiného nenapadá, máte někdo nějaký tip?
Předělat plyn na potenciometr je dost komplikované, spíš nějaký soft start pokud se na SS 12V motory dělá.

Díky

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Obvodove nejjednoduchsi je to s nejakym mcu, treba i s tim arduinem. Pokud to chces za kazdou cenu lepit z 555, zkus treba tohle https://makingcircuits.com/blog/motor-s ... odulation/
Jinak se to da koupit hotove za 150,- na ebay i s regulatorem rychlosti a vykonovym budicem.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#3 Příspěvek od PCmaniac99 »

Koupil bych hotovej modelářskej regulátor a ten bych krmil arduinem a na plyn bych dal potenciometr pokud to jde.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

nechci působit jako pesimista, ale to auto potřebuje pro rozjezd dost velký krouťák a ten motorek či dva jsou při rozjezdu tak tak na hraně. Pokud se jim ještě ubere energie při startu,bude problém. Možná to vyřešit zpětnou vazbou, ale stejně to bude orloj, kterému bude scházet výkon. Jedině použí bezkomutátorové motory a frekvenčák, ale to už v jiné pohádce jsme

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

A ty tištěný ozubený kola půjdou taky brzo do kopru.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#6 Příspěvek od barnodaj »

Jak velký (výkon) je tam motor? Pokud jsi šikovný, tak přímo pod pedál namontuj spínač s regulátorem z akuvrtačky, můžeš doplnit větší chladič a výkonnější tranzistor. Pokud je autíčko malé, použít pro pohon celou jednotku (motor s převodovkou), jenom doplnit větší chladič tranzistoru, popřípadě výkonnější tranzistor....
nebo pohony ze dvou akuvrtaček

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

Daj tam žiarovku.

Uživatelský avatar
kozejk
Příspěvky: 56
Registrován: 14 pro 2020, 01:00

#8 Příspěvek od kozejk »

díky moc všem za odpovědi. Žárovka se jeví jako nejjednodušší ale dojde k omezení proudu a tím i omezení výkonu elektromotorů což je nežádoucí. Jako nejjednodušší se mi jeví použití arduina a DC regulátoru, kdy arduino po získání signálu od plynového pedálu pošle do DC regulátoru či mosetu PWM signál s lineárně narůstající charakteristikou z 0 na 100% procent za cca 4-6 vteřin.

:D a protože, teorie mi jde dobře, chtěl bych požádat někoho z Vás komu jde programování arduina jestli by mi nenapsal jednoduchý kód, kdy na např. PIN 2 přijde HIGH a na základě toho se spustí soft start sekvence a dojde během 4 vteřin k nárustu PWM z 0 na 100%.

Díky moc

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Naposledy upravil(a) mi-ro dne 13 čer 2021, 11:26, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Tohle je pekny a jednoduchy priklad na to se arduino naucit programovat.
Pochybuju ze bude ucelne to rozjizdet uplne od nuly a i ten cas se mi zda prilis dlouhy. Bude to chtit ladit s danym motorem.

Uživatelský avatar
kozejk
Příspěvky: 56
Registrován: 14 pro 2020, 01:00

#11 Příspěvek od kozejk »

To termit
právě proto chci jít cestou arduina. Vím, že bych určitým odporem či žárovkou s předřazeným relé mohl omezovat počáteční proud, ale pokud vozítko bude v kopci, nedojde k jeho rozjezdu a po sepnutí relé převodovka dostane stejně pecku. U lineárního řízení přes PWM a arduino k tomu nedojde.

Co se týká programování, vím, je to jednoduchý ale ne pro mě. Něco málo dokážu naprogramovat ale v tomhle případě si fakt nevím rady.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“