Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#271 Příspěvek od Hill »

Proti TTH montáži odporů nastojato mám jen tolik, že je pracnější. Třeba jen proto, že bylo třeba izolovat drát od horního konce odporu k desce a při montáži tuto izolaci nepoškodit. Jestli má svislá montáž ušetřit místo na ploše desky a nezáleží na prostoru zabraném výškou, má i své místo ve společnosti jiných druhů osazení plošňáků.
A pečlivě provedené to i mohlo hezky vypadat.
Mnoho výrobců se tomu nevyhýbalo a odpory naležato dávali jen tam, kde to bylo účelné, aby plošňák nemusel kdovíjak kličkovat.
Ale odpory našikmo, jak vývod dal?
Naposledy upravil(a) Hill dne 10 čer 2021, 09:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#272 Příspěvek od kratz »

Zas proč ne. Našikmo je líp čitelný čárkový kód na odporu a zároveň je i nejkratší možná délka vedení od odporu k desce. Jinak originál osazení ty dráty izolované nemělo, já je aspoň nacpal do bužírek jednak kvůli izolaci a jednak to polohu odporu líp fixuje. Ale tohle jsou kosmetický prkotiny a na funkci to vliv mít nebude.
Co potřebuju dořešit jsou ty nízkošumový tranzistory a případně i nějaký spárování těch nových poťáků (mám jich na hromádce asi 30). Tam je chci v prvním kole roztřídit na celkový odpor a ve druhém na shodu odporových drah, ale to bude docela bojovka.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#273 Příspěvek od kratz »

Kdyz uz mi to tu davate takhle pekne sezrat, tak jsem vyfotil tu puvodni desku S na kterou jsem nesahnul z te B115, od ktery jsem znicil ty desky ZD a L:
Obrázek
Odpory tam jsou taky naprasaka nasikmo a bez izolace. :) Ale to je nepodstatny. Leosi, podivej se na tranzistory. Stejny pouzdra, stejny barevny znaceni a nizkosumovy vyber T1 je opet znaceny barvou pres cely vrsek. V celym magici jsou ty tranzistory takto. Vazne to tak neni z vyroby?

Edit: Desku L jsem si osadil tranzistory a na pozici T3 dal patici a zkusil v ni ty puvodni stejne znaceny. Signal ze sinus generatoru z PC radove nejaky desitky mV cely ten prvni stupen T3/T5/T7 zvednul na nejakych 1.4V AC. Tj. aspon jsou v poradku a muzu je tam pripadne dat zpet. Po odpojeni signalu a odpajeni dratu na vstupu mi spadlo napeti (mereno na hornim konci potaku) na 0.3 mV AC, ale to je pro me Pisvajcova konstanta, protoze milivoltmetr tu nemam a hodnota na samym spodku rozsahu pristroje je o nicem. Zkousel jsem do ty patice strkat vsechno mozny - stary tranzistory, moje novy BC 549/550, sinus to pokazdy zvedlo cca stejne, ale naprazdno to s multimetrem co tu mam je proste nemeritelny. Takze muzu jen konstatovat, ze jsem v <tam kde slunce nesviti> a bud tam muzu vratit ty puvodni tranzistory, nebo se muzu dat na vesteni z kristalovy koule.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#274 Příspěvek od xsc »

Tak to prostě připoj k zesilovači a poslechni si, co šumí víc. Vždyť o to nakonec jde.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#275 Příspěvek od kratz »

xsc píše:Tak to prostě připoj k zesilovači a poslechni si, co šumí víc. Vždyť o to nakonec jde.
OK, zkusim. Na vystupu z koncaku by mohly byt i hodnoty co zobrazi ten muj merici bazmek.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#276 Příspěvek od DKL »

Máš dva kanály, tak si dej na výstupy pøepínaè a mùžeš bez prodlevy porovnávat jednotlivé tranzistory proti referenènímu.
V posledních modelech CM130 a CM160 byly v modulech S na pozici prvního tranzistoru KC239F a nikde jsem nic o jejich výbìru nenašel.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#277 Příspěvek od AdamVarga »

Kratzi Tesla musela byť sviňa... Už mám druhú 115 a jednu 113 a výskum sme robili aj na kamaratovej 115 a 116. Zistil som že niektoré tie KC149 (prvé trandy v doskách S) boli v TO92 s popisom KC149C a niektoré boli v tom starom púzdre označené len bielou čiarkou. Ja som mal v jednej 115 mix KC149 v starom púzdre a v TO92 na druhom kanáli...no šum rovnaký. Rovnako som vyťahal moduly z B113 a druhej B115 a rovnaká diagnóza. Tesla mixovala púzdra hore-dole tranzistor je to ale ten istý.. A keď som to skúmal tak aj cinovania boli presne identické s výrobným a zvyškom celej B115 takže žiadny neodborný zásah. To je vidieť aj na mojich moduloch co som sem písal ze som ich zgeneralkoval (dosky S) ze tie tranzistory niesu identické vizuálne ale napriek tomu sú to presne tie ktoré tam boli od výroby


Moja otázka k záznamu na pásky:
V manuáli je daná frekvenčná charakteristika záznamového zosilňovača. Zaujímalo by ma čo sa vlastne ním korektuje? Korektuje sa signál kôli charakteristikám hlavy alebo pásky? Alebo oboje ale v akej miere čo to korektuje? Pásku a hlavu. A ako by sa ovplyvnila tá krivka keby naozaj skonštruujem ten môj "nezmyselný" výmysel a budem ovládať hlavu prúdom ?

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#278 Příspěvek od Mysteri »

AdamVarga píše:Kratzi Tesla musela byť sviňa... Už mám druhú 115 a jednu 113 a výskum sme robili aj na kamaratovej 115 a 116. Zistil som že niektoré tie KC149 (prvé trandy v doskách S) boli v TO92 s popisom KC149C a niektoré boli v tom starom púzdre označené len bielou čiarkou. Ja som mal v jednej 115 mix KC149 v starom púzdre a v TO92 na druhom kanáli...no šum rovnaký.
to si chce iba naštudovať katalógy, značenia, púzdra....Niekedy farba sa rovná B,C a tak pod.... :lol:

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#279 Příspěvek od AdamVarga »

Mysteri píše:
AdamVarga píše:Kratzi Tesla musela byť sviňa... Už mám druhú 115 a jednu 113 a výskum sme robili aj na kamaratovej 115 a 116. Zistil som že niektoré tie KC149 (prvé trandy v doskách S) boli v TO92 s popisom KC149C a niektoré boli v tom starom púzdre označené len bielou čiarkou. Ja som mal v jednej 115 mix KC149 v starom púzdre a v TO92 na druhom kanáli...no šum rovnaký.
to si chce iba naštudovať katalógy, značenia, púzdra....Niekedy farba sa rovná B,C a tak pod.... :lol:
Áno podľa môjho vedomia C je biela B je modrá a červená žeby A?

Ale označenie čo to je za tranzistor nemajú tie staré púzdra.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#280 Příspěvek od xsc »

Bílá byla KC149, modrá KC148 a červená KC147.

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#281 Příspěvek od kratz »

xsc píše:Bílá byla KC149, modrá KC148 a červená KC147.
To celkem odpovida i pozicim na desce a porovnani se schematem. A kdyz to ma celou horni stranu bilou (nejen prouzek), tak je to nizkosumovy vyber.

No ja uvidim, jak na tom budu s casem o vikendu. Jestli mam ten sum hledat na vystupu z koncaku, tak to bude chtit neco co samo o sobe moc nesumi. Rozebirat celou Yamaha sestavu se mi nechce, abych se dostal k AX 596. Takze uvidim, jestli pro to bude stacit starej AZS 223 co se mi vali na skrini.
Kanaly mam osazeny oba, 1. patici jsem udelal ze staryho USB konektoru pro pripojeni do zakladni desky. Ty stary tranzistory do ni krasne pasujou a novym se kdyztak roztahnou nohy. Jeste se mi jich tu par vali, tak do pozice T4 pujde druha. Jako referenci vemu ty 2 puvodni niskosumovy a uvidime, co z toho vzejde. Jestli se dopracuju k nejakym cislum, tak sem hodim tabulku. Ale bude to max. napeti na vystupu koncaku pri dostatecnem zesileni pro jednotlivy tranzistory bez signalu.

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#282 Příspěvek od AdamVarga »

xsc píše:Bílá byla KC149, modrá KC148 a červená KC147.
tak to som sa kapánek netrafil...ups
kratz píše: Takze uvidim, jestli pro to bude stacit starej AZS 223 co se mi vali na skrini.
Aj keď tam nájdeš 149 tak nemyslím že budú tak vyberané ako na ten snimací zes na B115. 223jku nechaj na pokoji a radšej to teda osaď novými trandami BC549C..ten rozdiel v šume nebude tak dramatický. Samotný šum pásky bude hnusne velký oproti vlastného šumu snimacieho zosíka...radšej nič nekanibalizuj. Už je to ajtak jedno.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#283 Příspěvek od TheLastUnicorn »

AdamVarga píše:Kratzi Tesla musela byť sviňa... Už mám druhú 115 a jednu 113 a výskum sme robili aj na kamaratovej 115 a 116. Zistil som že niektoré tie KC149 (prvé trandy v doskách S) boli v TO92 s popisom KC149C a niektoré boli v tom starom púzdre označené len bielou čiarkou. Ja som mal v jednej 115 mix KC149 v starom púzdre a v TO92 na druhom kanáli...no šum rovnaký. Rovnako som vyťahal moduly z B113 a druhej B115 a rovnaká diagnóza. Tesla mixovala púzdra hore-dole tranzistor je to ale ten istý.. A keď som to skúmal tak aj cinovania boli presne identické s výrobným a zvyškom celej B115 takže žiadny neodborný zásah. To je vidieť aj na mojich moduloch co som sem písal ze som ich zgeneralkoval (dosky S) ze tie tranzistory niesu identické vizuálne ale napriek tomu sú to presne tie ktoré tam boli od výroby


Moja otázka k záznamu na pásky:
V manuáli je daná frekvenčná charakteristika záznamového zosilňovača. Zaujímalo by ma čo sa vlastne ním korektuje? Korektuje sa signál kôli charakteristikám hlavy alebo pásky? Alebo oboje ale v akej miere čo to korektuje? Pásku a hlavu. A ako by sa ovplyvnila tá krivka keby naozaj skonštruujem ten môj "nezmyselný" výmysel a budem ovládať hlavu prúdom ?
V podstate nijako. Ten zdvih výšok pri zázname budeš musieť urobiť tak, či tak. A čím nižšia rýchlosť, tým viac dochádza demagnetizácii výšok pri opúšťaní hlavy páskou vplyvom predmagnetizácie. Do toho ešte vstupujú samotné straty v hlave. Je to dané samotným princípom tohoto druhu záznamu. Ja to neviem teoreticky dokonale popísať, len chápem, o čo sa jedná. Hill by to napísal správne a odbornejšie. Ak skonštruuješ ten Tvoj nezmysel, zistíš, že si nevymyslel zhola nič. A hovorí sa "koriguje", nie "korektuje".
Btw., pokúšate sa v roku 2021 vyrobiť zo Škody 120 Mercedes W201...len ste akosi pozabudli, že:
1. W201 už dávno niekto vyrobil
2. Je to už tiež veterán
3. Aj W201 bola stále len stredná trieda
4. zo Škody 120 sa W201 vyrobiť nedá, ak z tej Škody 120 už použijete nejaký komponent.
Ja som sa tiež pokúšal vyrobiť 3-motorovú B115...potom som si povedal, že je to vlastne blbosť a celý projekt švihol do kontajnera. Potom jednu kompletnú výmenu elektroniky v B73 - no účel nebol vyrobiť lepšiu B73, ale zachrániť stroj po zásahu bleskom a zabiť pritom nudu vtedy na nočných. Pokúšať sa o lepšiu B73 je totiž principiálne tiež nezmysel. Hlavné limity toho mgf sú totiž inde, než v elektronike. Vy ste teraz objavili čaro rady B11x, ale verte, že sú to stále oproti skutočným RtR len hračky. Ak sa budete chcieť dostať niekam na úroveň len Pioneeru RT-707, budete musieť postaviť úplne nový stroj a nepoužijete ani len tie ANH200 a ANH210.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#284 Příspěvek od ZVUK2000 »

Co jsem měl B116, tak měla zahraniční tranzistory.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#285 Příspěvek od Hill »

TheLastUnicorn píše:...Je to dané samotným princípom tohoto druhu záznamu. Ja to neviem teoreticky dokonale popísať, len chápem, o čo sa jedná. Hill by to napísal správne a odbornejšie. Ak skonštruuješ ten Tvoj nezmysel, zistíš, že si nevymyslel zhola nič. A hovorí sa "koriguje", nie "korektuje"...
Ono toho k tomu není moc co dodat. Jednak je na to dostatek literatury, jednak se tu téma korekcí opakovaně probírá.
Jde o to, že při snímání se uplatňuje štěrbinová ztráta, kterou by šlo sice výraněji korigovat při snímání, ale za cenu současného zdůraznění šumu pásku i snímacího zesilovače. Proto se volí pro devítku rychlost zdvih maximálně o 6 dB.
Naštěstí jde o kmitočtovou oblast, v níž se vyskytují signály s malými amplitudami, a lze ji tedy bezpečně zdůraznit už při záznamu. Ano, přitom se zase uplatní demagnetizace, ale ta je jen část z celkových ztrát.
Protože ale jde o maximální dodržení normalizovaného průběhu zkratového magnetického toku v pásku, nemá na devítku to zdůraznění přesáhnout +20 dB, u kazet je dovoleno až +26 dB, na devatenáctku omezení není, ale obvykle není potřeba většího zdůraznění výšek, než +10 dB.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“