Magnetofon Tesla B115

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#286 Příspěvek od AdamVarga »

TheLastUnicorn píše: V podstate nijako. Ten zdvih výšok pri zázname budeš musieť urobiť tak, či tak. A čím nižšia rýchlosť, tým viac dochádza demagnetizácii výšok pri opúšťaní hlavy páskou vplyvom predmagnetizácie. Do toho ešte vstupujú samotné straty v hlave. Je to dané samotným princípom tohoto druhu záznamu. Ja to neviem teoreticky dokonale popísať, len chápem, o čo sa jedná. Hill by to napísal správne a odbornejšie. Ak skonštruuješ ten Tvoj nezmysel, zistíš, že si nevymyslel zhola nič. A hovorí sa "koriguje", nie "korektuje".
Btw., pokúšate sa v roku 2021 vyrobiť zo Škody 120 Mercedes W201...len ste akosi pozabudli, že:
1. W201 už dávno niekto vyrobil
2. Je to už tiež veterán
3. Aj W201 bola stále len stredná trieda
4. zo Škody 120 sa W201 vyrobiť nedá, ak z tej Škody 120 už použijete nejaký komponent.
Ja som sa tiež pokúšal vyrobiť 3-motorovú B115...potom som si povedal, že je to vlastne blbosť a celý projekt švihol do kontajnera. Potom jednu kompletnú výmenu elektroniky v B73 - no účel nebol vyrobiť lepšiu B73, ale zachrániť stroj po zásahu bleskom a zabiť pritom nudu vtedy na nočných. Pokúšať sa o lepšiu B73 je totiž principiálne tiež nezmysel. Hlavné limity toho mgf sú totiž inde, než v elektronike. Vy ste teraz objavili čaro rady B11x, ale verte, že sú to stále oproti skutočným RtR len hračky. Ak sa budete chcieť dostať niekam na úroveň len Pioneeru RT-707, budete musieť postaviť úplne nový stroj a nepoužijete ani len tie ANH200 a ANH210.
Ja nemám 150 dolárov na nové štúdiové hlavy s inou geometriu. V mojom prípade ja mám B113 ktorá je v dezoláte bola minimálne rok v garáži pod deravou strechou takže mechanika ide do kovošrotu aj elektronika. Z B113 mi v tom mojom nezmyselnou výmysle ostane iba plastový box a chladič originálny a unášače..

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#287 Příspěvek od sinclair »

A uměl bys teda vysvětlit, proč tohle téma zasíráš blbostma?

Večer zhasněte, otevřete okno, sedněte si ke stolu čelem k oknu, položte ruce na stůl dlaněmi nahoru a 3x po sobě, potichu a srozumitelně vyslovte "betaron".

Možná, že se Vám tím povede přivolat sem, do tohoto tématu člověka, který se jako precizní strojař a zároveň i elektronik-bastlíř, přímo účastnil stavby několika třímotorových strojů třídy HiFi.
Bylo to počátkem 80.let a v početném HiFi klubu, při bývalém podniku MEZ Brumov. Nyní se část, kdysi velmi dobře prosperujícího podniku, jmenuje tuším Triodyn, jestli vůbec ještě existuje.

Rád a velmi podrobně Vám popíše, co všecko stavba takového stroje obnášela, co se použilo již hotového - a hlavně, jak to nakonec dopadlo. Myslím, že má i nějaké naskenované, analogové fotky toho původního, plně funkčního výsledku. 2 exempláře by ještě, tam kdesi na Valachoch, měly existovat.

Internet je přece plný kompletních dokumentací - od starého, ještě reléovo-elektronkového Revox G36, přes zajímavý Grundigy TS945/TS1000, až po spousty studiových mašin Studer, co mají motory, jako ze ždímačky - pokud bychom měli zůstat u víceméně evropské součástkové základny.
Proč se někteří proboha nepodíváte, co to aspoň zhruba obnáší, ten pojem "třímotorový magnetofon třídy HiFi"?

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#288 Příspěvek od AdamVarga »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill

Prečo by som sa mal predsa limitovať na prostriedky z čias kedy neexistovali prostriedky ako dnes? Prečo by som mal hľadať motor zo žmýkačky keď dneska máme BLDC motory so skvelými drivermi a všetko sa dá elektronicky ovládať. Prečo opisujete moje príspevky ako blbost. Tak ich zmažte ked sa vám nepáčia. Prečo každého za každú cenu chcete zakopať "to nejde to nepojde to je moc zložité to nieje dobré" díky Bohu že svetu nezvládnu ludia ako vy.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#289 Příspěvek od rnbw »

Motory sice kupis z Ciny, ale ako chces postavit celu preciznu mechaniku?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#290 Příspěvek od xsc »

ZVUK2000 píše:Co jsem měl B116, tak měla zahraniční tranzistory.
Myslíš tím polské BC413?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#291 Příspěvek od sinclair »

V některých sériích mohly být, Eltos je ofiko od Unitry dovážel.
Jestli nestíhaly Piešťany /a jistou dobu fakt nestíhali v mnoha klíčových věcech/ a na skladě nebylo dost na potřebné výběry, tak mohli KC149C přímo nahradit BC413C a to i bez výběru - byly opravdu vynikající.
Ještě lepší z F hlediska, je jejich pnp varianta BC415 - to je fakt šupa, mají odhadem F do 1,5dB. Lepší byly jen některé japonské kusy. Jedna z mála věcí krom šmeliny, co se Polákům dařila :D
Ale ani ostatní polská produkce z řad BC/BCY nebyla špatná. Polské BCY59/79 a BC109/BC179 jsou taky špica.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#292 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Adam Varga: Ty si vôbec nepochopil, čo Ti vlastne Sinclair napísal. Vôbec nejde o to, aby si kopíroval 40 rokov staré pohony. Ono vo finále zistíš, že ani s tými BLDC motormi to nebude také jednoduché a veľmi rýchlo prídeš na to, prečo sa mnoho výrobcov zubami-nechtami držalo tých klasických "eddy current outer rotor motors". Ja osobne pracujem roky v automatizácii, momentálne pracujem s PLC a pohonmi Mitsubishi a Gefran. Predtým Allen Bradley. A sám viem, že väčšinu meničov a serv by som v mgf vôbec použiť nemohol. To tak na okraj.
Teraz Ti poviem, o čom je mgf: O superhladkom a superpresnom posuve pásu a hlavách. To je alfa a omega. Na tom to stojí a na tom to padá. Ak nie si schopný zaplatiť sadu slušných hláv od Nortronicsu, tak sa na to rovno vyser, pretože z cien tých ostatných mechanických dielov sa Ti zatočí hlava. Neviem, či si si dával v poslednej dobe na zákazku robiť nejaký presný frézovaný diel. Postaviť slušný trojmotorový kotúčak bude skutočná raketa - ak nemáš niekoho, kto Ti povyrába všetko ako fušku.
Kľudne sa hraj, ale proste z h...a síce bič upletieš, ale nezpráskaš si ním. Až mi ukážeš perfektne chodiacu mechaniku na úrovni nejakého Revoxu alebo Tascamu, tak potom sa môžeme začať baviť o prúdových zdrojoch pre záznamovú hlavu.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#293 Příspěvek od PeteBurns »

TheLastUnicorn píše:A hovorí sa "koriguje", nie "korektuje"...
:lol: Určite? Ak už, tak správne sa hovorí korrigieren alebo correct, keď už chceš niekoho poúčať, ale ani jedno nie je po slovensky - po našom sa hovorí upravuje :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#294 Příspěvek od sinclair »

Určitě?
A ty dva poťáky na zesilovači, nebo jejich obvody, ty budeš nazývat "upravovač hloubek a výšek"?
Pojem "korekce kmitočtové charakteristiky" se v obecném smyslu a běžně používá, už od 50.let minulého století a zdomácnělo to - stačí nahlédnout např. do prvních ročníků AR. Alespoň tady u nás to zdomácnělo, Vy si tam tomu říkejte jak chcete. Fakt je, že sopel to napsal jak kokot.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#295 Příspěvek od PeteBurns »

sinclair píše:"korekce kmitočtové charakteristiky"
No tak potom to už aspoň napíš presne - korekcia frekvenčnej charakteristiky, žiadnej kmitočtovej :lol: Tým pádom je vlastne zbytočné používať iný jazyk ako angličtinu, keď už silou-mocou treba používať ich výrazy, tak poprosím už len po anglicky odteraz :wink: :twisted:

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#296 Příspěvek od AdamVarga »

rnbw píše:Motory sice kupis z Ciny, ale ako chces postavit celu preciznu mechaniku?
Koniec koncom tá mechanika by nemala byť tak členitá... Budú tam dva motory na pretáčanie a brzdenie/pnutie pásky a tretí capstan na tónovú hriadeľ. Ak sa udržím toho nápadu aký mám tak to všetko bude vyhotoviteľné z 2/1.5mm plechu a super je to že mám prístup na lazerovku čo to dokáže presne vyrezať. Ostatné kladky a trecie elementy by nemali byť problém zostrojiť na sústruhu. Zopár pružín zopár skrutiek a nemusí to byť vôbec žiadny hrozný problém na zostrojenie. Ale ako vidím asi sa an to vyserem a všetok elektroniku čo mám dám na aukro a hotovo basta fidli nebudem vymýšľať nezmysly zapnem TV a budem si vymývať mozog.

Mechanika ako si ju ja predstavujem bude mať účel nosný. Na samotné "chassis" budú prichytené gimbal motory (ktorých polohu viem nastaviť) enkódery ktoré snímajú uhlovú polohu pre "brzdy" aby elektronika vedela ako je páska na tom a pásková dráha a hlavy všetko ostávajú na originál plechu ktorý na to chassis dám ako to bolo na origináli. Neviem čo je na tom tak precízne. Aj keby to vytlačím na samolepiaci papier a doma to vyvrtám ručne by to účel splnilo. To znamená že namiesto milión mechanických problémov bude všetko riešiteľné elektronicky..

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#297 Příspěvek od AdamVarga »

Zbytečná citace vymazána.
Hill

No jasné a ešte si udávaj podmienky. Dík za radu nechaj si svoje vedomosti nikoho tu nemusím očarovat svojimi nezmyslami. Dokázal si to ze vieš viac ako ja a tvoja ochota pomôcť je nielen že "nemám čas" ale až typu "ani to neskúšaj blbče". Tak si vedomosti nechaj pre seba. A to som mal doteraz aj úctu ale zistil som že na SK/CZ fórach je to len o honení ega kto vie viac.

Jediný kto mi tu naozaj pomohol alebo aspoň vysvetlil nejaké veci bol Hill. Za čo mu ďakujem. Sinclair mi akurát tak pičoval do všetkého a dával mj maximálne najavo vyžrať že v podstate nič neviem a som nula. Jak tu rovnako pri mojej téme s nahradou výškača ARZ202 ktorého som sa znechuti nechytil už hádam dva týždne a pravdepodobne skončil môj nezmyselný nápad magnetofónu tu teraz tiež.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#298 Příspěvek od PeteBurns »

Síce aj podľa mňa je to praktický nezmysel, ale vždy lepšie vymýšľať nezmysly a niečo sa pri tom aj naučiť, než chlastať či drogovať :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#299 Příspěvek od rnbw »

AdamVarga píše:Aj keby to vytlaèím na samolepiaci papier a doma to vyvrtám ruène by to úèel splnilo. To znamená že namiesto milión mechanických problémov bude všetko riešite¾né elektronicky..
Co vedenie pasky, uchytenie hlav, ich nastavenie?

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#300 Příspěvek od AdamVarga »

PeteBurns píše:Síce aj podľa mňa je to praktický nezmysel, ale vždy lepšie vymýšľať nezmysly a niečo sa pri tom aj naučiť, než chlastať či drogovať :wink:
No nemám z toho zrovna taký pocit...keď sa pozerám na spolužiakov v odbore ktorých to nikdy nezaujímalo tak sú to veselí jednoduchý ľudia. Nikoho nič nezaujima a ja by som strašne moc chcel byť na tom rovnako ako oni no..

Okrem toho ani rodičom sa nepáči že s takýmito sračkami sa zaoberám takže asi nie :D ani na súťažiach ma nikam nechceli pustiť ďalej a ani v škole to nikoho zaujímalo. Teraz idem na výšku a cyklus sa už len opakuje. Ja pekné... Všade ma poslali doriti.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“