Univerzální vrtaný plošný spoj

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

Univerzální vrtaný plošný spoj

#1 Příspěvek od Lods »

Když jsem se pokusil vytvořit vodivou cestu spojováním pájecích bodů, tak se mi to nedařilo. Cín se hromadil na pájecích bodech, ale spojení nastalo až při velkém množství cínu, kdy se to slilo (někdy i tam, kam jsem nechtěl). Tak jsem to řešil pomocí kousků vodičů. Je na to nějaký trik?

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#2 Příspěvek od bdn »

Tyhlety univerzální děrované/vrtané desky jsou docela dobré na rychlé stavění prototypů.
Dobré je si předem připravit propojovací měděný pocínovaný drát. Z toho pak "routovat" spoje a propojky. Používám kleště, štípačky, pinzetu,... Např. ze starého UTP kabelu zle vyloupat Cu drátky a pocínovat. Nebo Cu drátky lze získat oloupáním silnějšího Cu kabelu a zase pocínovat. Dělat propoje jen "hromádkami" cínu je podle mě plývání.
Vyplatí se DPS prohédnout pod lupou, zda nejsou mezi Cu ploškami nechtěné zkraty.
Samozřejmě platí obecná pravidla pro pájení. Páječka, hrot, pájecí drát, čistota, vrstva proti oxidaci, tavidlo, atd...
Naposledy upravil(a) bdn dne 20 čer 2021, 11:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od bum »

Používám tento typ DPS již několik let při výrobě všech přípravků co mám na webu jako první vždy měď na DPS očistim od mastnoty (omyji lihem) a pak plošky které chci propojit propojim drátkem a zaletuji. Na propojení plošek používám drátek ze stínění z UTP kabelu, na pájení používám obyčejnou trafopájku a slabší trubičkový cín. V některých článcích s PICAXE mám i fotografie takto proletovaných plošek DPS.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#4 Příspěvek od makak »

Ta deska je poměrně zprasená, otvory jsou vrtané mimo střed plošek.
Tady je velký výběr desek včetně oboustranných s prokovy.
A je to za koruny u stanice metra nebo v e-shopu.
http://www.hezkyden.cz/soucastky/dilna/bastldesky/
Obrázek
Kdo má nervy objednávat v Číně, může ještě ušetřit.


A na řadu věcí je lepší tohle:
http://www.hezkyden.cz/soucastky/dilna/ ... ktni-pole/
Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Ty "zapichovací bastldesky" jsou ale jen opravdu na nějakou zkoušku, mnohdy na nich ani některý zapojení kvůli naprosto nedefinovatelným přechodovým odporům nechodí nebo chodí jen někdy, s některýma součástkama a v nejhorším případě třeba jen v některý části toho nepájivýho pole - na vině jsou samozřejmě nepružící kontakty ... Nový jsou samozřejmě nejlepší, ale zase trpí na otřepy na hranách těch pérek, takže do nich často některý součástky ani nejdou zastrčit - typicky Tesla trandy KC14x v bakelitový kostičce s placatýma vývodama nebo jejich obdoba BC107 a podobně v bakelitovým futrálku, nebo starší ruský plastový KT312/315/361 ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

bdn píše:Vyplatí se DPS prohédnout pod lupou, zda nejsou mezi Cu ploškami nechtěné zkraty.
POZOR! Nitkové zkraty mezi ploškami univerzálu potrápily a prodloužily vývoj v jednom konkrétním projektu. Nakonec to vývojář přejel kotoučem-ocelákem aby ty nitky odstranil.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#8 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale mám dobrou zkušenost s isoletem, třeba
http://www.alchladice.cz/pajitelne-vodice.html

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#9 Příspěvek od lubos1961 »

Mě se to dobře propojuje s tímto postříbřeným drátem.
Přílohy
Univ ploš spoj.jpg
Drát.jpg

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Na propojování větších mezer mezi pady funguje jednoduchá věc - snížení teploty hrotu. Potom se cín tolik nerozlívá a dá se tam udělat klema.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#11 Příspěvek od kbulda »

Kolega v práci říkal místo výrazu klema Gottwald

Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

#12 Příspěvek od Lods »

Máte někdo zkušenosti s propojováním pájecích plošek elektrovodivým lepidlem? Podle reklamy se tím dají nakreslit celé plošné spoje (nízkonapěťové).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“