Harman Kardon HK330Vi

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darvi
Příspěvky: 44
Registrován: 03 kvě 2015, 02:00

Harman Kardon HK330Vi

#1 Příspěvek od Darvi »

Zdravím odborníky
Dostal se mi do rukou tento receiver, po chvilce přemlouvání už chodí ale mám problém s koncovým stupněm, přesně s nastavením klidového proudu.
Podle SM má být na emitorových odporech úbytek 40mV což jestli dobře počítám odpovídá 74mA klidového proudu. Není to nějak moc? Konce hřejí jako blázen, po chvilce je chladič vařící, ale úbytek napětí na emitorových odporech se plus mínus pár mV pořád drží. Je to tedy tak schválně?
I trimry nastavení klidového proudu jsou cca. v polovině jak kdyby to tak mělo být, ale zároveň i když uberu proud co to jde tak konce hrají, tak nevím.
SM je na této adrese
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 3vi5IlcZ3T
Asi potřebuju nakopnout, za jakékoliv nápady budu rád.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Napětí pro konce jsou podle SM správná? Nemá zesilovač přepínač 220/240V? Nekmitá? Nastavenému klidovému proudu odpovídá ztráta cca 5W na kanál, to by až tak topit jak píšeš nemělo.

Uživatelský avatar
Darvi
Příspěvky: 44
Registrován: 03 kvě 2015, 02:00

#3 Příspěvek od Darvi »

Přepínač je na 240V nastaven. Kmitaní jsem neodhalil, zkoušel jsem i přidat boucherot na výstup a beze změny. Měříl jsem podle SM co jsem mohl a vše plus mínus odpovídá až na hodnoty okolo tranzistoru co má mít spojitost s ochranou. Konkrétně Q5, v kolektoru je kolem 9V a s tím spojené změny napětí na Q413. Ale pokud na hulváta připojím správné napětí na kolektor Q5 tak napětí okolo Q413 odpovídají schématu ale funkce se nezmění.
Všechny elyty jsem prošel, dost jsem jich poměnil. Jediné dvě keramiky jsem také vyměnil i když byly OK.
Ještě pro info, tranzistory Q425 a Q427 jsou k sobě staženy a dioda D401 je přišroubovaná mezi koncové tranzistory.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Zkus změřit, kolik koncák odebírá proudu, to dá jasnou představu, zda je něco špatně, což asi je, když se to hodně hřeje. Pokud je dc klidový proud zdánlivě OK a odběr je velký, tak to jasně musí kmitat. Musíš měřit osciloskopem, kmitat to může i na dost vysokém kmitočtu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#5 Příspěvek od lubos1961 »

Darvi píše: Podle SM má být na emitorových odporech úbytek 40mV což jestli dobře počítám odpovídá 74mA klidového proudu. Není to nějak moc?
Pokud jsou emitorové odpory koncových tranzistorů skutečně 0,27Ω a má na nich být v klidovém stavu 40mV a uvažuji-li že ohmův zákon stále platí I= U/R, tak tímto odporem teče v tuto chvíli 148mA. Tento proud teče i koncovým tranzistorem a při napájení +37,7V proti plusu se na koncovém tranzistoru převádí v teplo 5,58W. To samé se děje ve větvi proti mínusu -37,7V , neboť začínáme od středu napájení jen zrcadlově, to je dalších 5,58W. Celkově jsou dva kanály, L a P a jsme na nějakých 22W, které se už v klidovém stavu převádí z koncových tranzistorů na teplo a to bude vždycky hřát. Proč tam ale mají nastaven tak velký klidový proud je potom otázka na výrobce.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Možno to má byť zosilňovač v triede A, taký ten ezotericko homeopatiký...

Aké to má spätné väzby?

Uživatelský avatar
Darvi
Příspěvky: 44
Registrován: 03 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od Darvi »

No právě to mě napadlo jestli si to nemá hrát na jakože áčko. Jinak úbytek napětí se dle SM měří mezi emitory takže na 2x0.27ohm, je to tam popsané. No pokud se k tomu dostanu odpoledne zkusím ještě kouknout na to kmitání. No a zdroj i když to takhle topí má 38,5V v každé větvi jak kdyby to bylo ok, přece jen kdyby byl ten odběr větší než se počítá tak bych čekal že napětí zdroje celkem poklesne, trafo je tam normální ne toroid. Jinak zkusím jestli budu mít jak změřit i chladič ono jako ruka se na něm udržet dá i dýl ale horký je to dost. A bylo to plný vysušených elytů jak kdyby tam už v minulosti bylo pěkný horko.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Měříš těch 40mV na dvou odporech 0,27R?
Potom tedy, při ss nule na výstupu, jedním koncem pak jde opravdu 74mA a to není v pořádku.
Je to divně moc a nemá to s áčkem nic společného. Použité tranzistory mají slušnou linearitu, ty to nepotřebují.
Bylo by lepší, nastavit to na potlačení přech. zkreslení při 15kHz a při cca 0,5V rms na výstupu.
Nastavit jen tolik, aby přechoďák bezpečně zmizel a hotovo.

Uživatelský avatar
Darvi
Příspěvky: 44
Registrován: 03 kvě 2015, 02:00

#9 Příspěvek od Darvi »

Přesně tak na dvou odporech 0.27 jak je psáno v manuálu, a je tam právě psáno že to tak má být. Proto je mi divné na co tak velký kliďák. I když úbytek stáhnu na 15mV, což je minimum co jde tak to přestane hřát a poslechově je to ok, ale na osciloskopu jsem to neměl.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Udělej to na těch 15-20kHz a asi 0,5V rms na výstupu. Bude to krásně vidět - pokud ne, tak nemá to vytápění kastle smysl. Mělo by bohatě stačit asi 35-40mA.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#11 Příspěvek od lubos1961 »

Jo, pokud je tedy ten rozdíl 40 mV napětí mezi emitory, tak na těch koncových tranzistorech se i při klidovém stavu ztrácí 11W v teplo.

Uživatelský avatar
Darvi
Příspěvky: 44
Registrován: 03 kvě 2015, 02:00

#12 Příspěvek od Darvi »

No jo ale proč to tam teda ten proud mají předepsaný, to jako jen aby to topilo? Kdybych od toho našel nějakej prospekt nebo návod, ale jen ten servisní manuál. Jestli právě v tom prospektu se nechlubí tím že je to áčko a aby to nějak imitovali tak to nechali topit?
Esr všech kondíků až na asi 5ks úplně mimo, ty blíž k chladiči dokonce v kiloohmech což taky podporuje to že to topit asi má.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

Některý firmy, včetně HK i Denonu, tímto způsobem a celkem zadarmo vyráběli dojem jakési "exkluzivity" - jen tím, že to v klidu žere aj trávu u cesty.
Semtam některý Pioneer, ale často ten Denon. Fetama proháněli klidně i 100mA jedním párem, ale to byly IRFP, tam je to zapotřebí.
Tady k tomu není žádný rozumný technický důvod.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od jardafiala »

ruka se na něm udržet dá i dýl ale horký je to dost

Ono se to nezdá ale cca 5+5 W trvale chladič ohřeje docela slušně, asi tak, jak to popisuješ. Takže to nejspíš nekmitá a doporučení je jasné, udělej to podle návrhu Sinclaira a je vymalováno.

Uživatelský avatar
Darvi
Příspěvky: 44
Registrován: 03 kvě 2015, 02:00

#15 Příspěvek od Darvi »

Ono kdyby to bylo moje tak to seřídím tak jak píše Sinclair a pak to okamžitě prodám. Ale mám to na servis společně s AZS220 a 223, u těch nebyl problém i tohle jsem nakonec rozhýbal jen jsem prostě netušil k čemu je ten kliďák dobrej. Takže vlastně k ničemu. Ale teď jak to nastavit když to člověk vrací zákazníkovi. Asi mu to teda budu muset nějak vysvětlit a pak ho nechat rozhodnout nebo nevím. Jak by jste to v mém případě řešili vy? :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“