Střídavý nebo ss rozvod napětí ??

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miran50
Příspěvky: 20
Registrován: 06 led 2007, 01:00

Střídavý nebo ss rozvod napětí ??

#1 Příspěvek od miran50 »

Do nového skleníku budu dělat řídící jednotku s mikroprocesorem a wifi.
Síťová část bude 5 metrů od skleníku na zdi a řídící jednotka bude ve skleníku.
Do skleníku pujde kabel s napájením a kabel s ovládáním relé čerpadla a cívek ventilů (umístěny mimo skleník).
Jakou variantu přívodu napětí do skleníku zvolit vzhledem na stabilitu a rušení:
- 9V střídavé (usměrnění až v řídící jednotce ve skleníku)
- 5V ss (v řídící jednotce ještě stabilizátor na 3V)
- 9V ss (v řídící jednotce stabilizátory na 5V a 3V)

Uvítám již ověřené využití takovéhoto rozvodu (kabely budou v chráničce v zemi)
:P

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Šel bych do 9V střídavejch s usměrněním a filtrací u každýho funkčního bloku. Důvodem je menší vznik elektrolýzy v místě, kde by došlo k narušení izolace a navlhnutí vedení. A v podstatě bych se nevyhejbal ani 12V střídavině jako základnímu napájení (dostupný levnější unifikovaný trafa "do halogenů") ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Do skleníku a do čističky nic nikdy nedávej .

Uživatelský avatar
miran50
Příspěvky: 20
Registrován: 06 led 2007, 01:00

#4 Příspěvek od miran50 »

BOBOBO píše:Do skleníku a do čističky nic nikdy nedávej .
Do řídící jednotky zavlažování uvažuji o čidlech teplota (vlhkost), 2x průtokoměr (dvě zavlažovací větve). Proto uvažuji o umístění do skleníku. Tahání signálu těchto čidel 5m kabely se mi tedy nezdá.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

mám vedení od čidel cca 12m část v zemi v chrániččce a žádný problém , v počátcích jsem také použil mnoho čidel , ale praxe ukázala že například údaje ze zemních sond jsou naprosto nespolehlivé . Ale to ukázala až praxe.

Uživatelský avatar
miran50
Příspěvky: 20
Registrován: 06 led 2007, 01:00

#6 Příspěvek od miran50 »

bu2520 píše:mám vedení od čidel cca 12m část v zemi v chrániččce a žádný problém , v počátcích jsem také použil mnoho čidel , ale praxe ukázala že například údaje ze zemních sond jsou naprosto nespolehlivé . Ale to ukázala až praxe.
Čidlo teploty DS18b20 se dodává i s 5m kabelem tak to by asi problem nebyl.
Co říkáte na tažení signálu TTL 5V z hallovy sondy průtokoměru (frekvence nad 7Hz), jak to ošetřit na rušení a indukci nežádoucího napětí (bouřka atd).
Jakou používáte kabeláž ?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

miran50 píše:Jakou používáte kabeláž ?
Stíněnou?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Přece normální linkový kabel pro vnější použití a v zemi mu bude ještě lépe , než na sluníčku .

Uživatelský avatar
miran50
Příspěvky: 20
Registrován: 06 led 2007, 01:00

#9 Příspěvek od miran50 »

BOBOBO píše:Přece normální linkový kabel pro vnější použití a v zemi mu bude ještě lépe , než na sluníčku .
Kabel zatím nemám. Co je myšleno pojmem "linkový kabel"

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Myšlen je zřejmě stíněný kabel, původně určený pro přenos nf signálu linkové úrovně - tedy zhruba řečeno, vyšší stovky mV a na nízké impedanci.
Myslím, že na zamýšlený účel dobře poslouží i solidnější STP kabel /stíněná varianta UTP - shielded twisted pairs/.
Nenapsal jsi, kolik ty komponenty odebírají, ale pro udané vzdálenosti a odběry ve stovkách mA bohatě postačí.
Mnohokrát jsem modrý STP s licnami, použil k docela vzdálenému vedení stejnosměrného napájení ±15V/0,3A pro mikrofonní předzesilovače.
Zároveň po dalších párech fičel symetrický nf signál na impedanci 600Ω. Stejný kabel jsem použil i pro vedení pár mV z monitorovacích, stropních elektretů, také podložený ss napětím, vše je bezvadné.
Pokud do země, tak do pevné červené chráničky a dát pozor, aby nebyla sebeméně narušená horní izolace, třeba od protahování perem.
Máš tak k dispozici 8 žil. Po stínicím drátu zásadně nic neveď! Uzemnit stínění jen na jedné straně, u vstupu do zařízení. Je zde nebezpečí vyrovnávacích proudů, vlivem působení rozdílných zemních potenciálů.
Případně si takto levný kabel natáhneš do chráničky třeba 2x-3x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »


Uživatelský avatar
miran50
Příspěvky: 20
Registrován: 06 led 2007, 01:00

#12 Příspěvek od miran50 »

sinclair + BOBOBO díky za rady, použiji STP kabel (stíněný).
Myslíte že přes něj mohu táhnout i signál z čidla DS18B20, nebo raději použít originál kabel čidla (nevím zda mě 5m bude stačit).
Při využití kroucených párů jedním párem přivedu k čidlu napájení a druhým párem odvedu signál - takže země budou spojeny na obou koncích (na obou stranách co nejblíže zdroji-stabilizátoru ??)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Pokud povedes jen DS18B20 nic neres. Staci ti i obycejny levny nestineny UTP. Ja tim mam tahane snad 20m primo vedle silovych kabelu a funguje to. Maximalne muzes dat na konce kabelu do datovebo vedeni nejakou malou indukcnost pro omezeni nachytaneho vf ruseni. Datove prenosy DS18B20 maji CRC, takze pokud nastane v prenosu chyba, jednoduse vysledek zahodis a zmeris teplotu znovu dokud nebude CRC sedet. Na vetsi vzdalenosti urcite nepouzivej to dvoudratove pripojeni, to chodi nespolehlive a pul-up odpor nej na spodni hranici toho co povoluje datasheet.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Právě kvůli možnému vf rušení zvenčí, jsem doporučoval a sám používám elektrostatické uzemněné stínění kabelu STP.
Na vzdálenosti do 20m, by dobře postačil i levnější SYKFY.

Kroucené páry nehrají žádnou roli, pokud není výstup zdroje přenášeného signálu přesně symetrický vůči zemi.
Týká se to i napájení. Do vyšší vnitřní impedance, která vznikne delším vedením vodiči průměru 0,5mm, se snadno nachytá i LTE, 4G i 5G bordel. Mám s tím už nějaký zkušenosti - symetrická linka o vlastní vnitřní impedanci okolo 20Ω a vedená přes dvě střechy, na jedné z nich BTS a další zařízení operátorů. Měřák mi to ohlušilo tak, že na zeslabení nestačily vnitřní útlumáky, musel jsem přidat vnější.
Na předtím a napoprvé nestíněné lince o délce celkem 78m, s domněle malou impedancí, byl nachytaný až takový vf bordel, že to účinně rozhazovalo stabilitu 317L/337L na konci, u spotřeby.
Uzemněné stínění z pravé fólie staršího Beldenu, nakonec jako opatření stačilo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“