Renovace Tesla BS 525

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkazprahy
Příspěvky: 12
Registrován: 11 zář 2017, 02:00

Renovace Tesla BS 525

#1 Příspěvek od jirkazprahy »

Jsem znovu zacinajici radioamater. Koupil jsem "dlouho ve stodole valejici" zdroj Tesla BS-525...
Zdroj zda se celkem funguje, akorat je obtizne nastavit aripotem napeti, protoze diky tomu, ze nebyl dlouho pouzivany, tak napeti si "dela co chce"
Kdyz jsem zdroj omyl z venku, otevrel jsem jej a jak jsem ocekaval, uvnitr je prach a spina a tak bych jej chtel cely nejak "renovovat"..
Otazky:
- Nevite jak vycistit, spravit aripot (viceotackovy potenciometr)? Je to 5k ohmovy Standard CSSR: 1AN 791 33
- Zkouseli jste nekdo nahradu?, napriklad: https://www.gme.cz/potenciometr-viceotackovy-pm-534-5k
- Co dalsiho by jste mi doporuculi pri "renovaci" udelat?....
- zdroj ma osklivou "khaki" barvu - nemam s tim zadne zkusenosti...Staci kryt jen prestrikat a nebo je nutne starou barvu nejak odstranit atd....
Je to zdroj, ktery jsem v minulosti chtel vlastnit, tak bych chtel aby fungoval a byl i uvnitr a venku hezky...
Dekuji za pomoc,

Jirka

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#2 Příspěvek od Balt76 »

Já jeden dělal asi před třemi lety. Jeden aripot asi fakt byl nějak "umazanej". Po rozebrání a vyčištění kanál fungoval. Za pár měsíců začal blbnout druhej. Vyčištění nepomohlo. Pokud si pamatuju je k němu paralelně připájená keramika (asi 100n). Jak jsem ho furt vyndaval a rozebíral a čistil, všimnul jsem si, že když keramiku nepřipojím, tak je regulace bez problému, s připojenou keramikou to lítalo. Tak jsem tu keramiku vyměnil.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Uvedené označení aripotu 1AN 791 33 je označení tovární, pravděpodobně nejaká úprava nebo parametry navíc. Nejlépe je sem dát jeho fotku a rozměry. Nějaké Aripoty tady mám, možná by rozměrově i hodnotou vyhovovaly. Zjistit proč má nějaké zvláštní požadavky asi z uvedeného označení ale nepůjde. Také mám nějaké víceotáčkové polské, ale to vše je třeba porovnat podle fotky.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 01 črc 2021, 07:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

IMHO stejný zdroj byl (asi ještě je, ale já už tam pár let nejsem:-) ve firemní zkušebně, kolega v něm měnil aripot za obyčejný poťák a taky to posloužilo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#5 Příspěvek od h_honza »

Stačí spočítat (ze schématu) nebo změřit na potenciometru napětí. Z toho se odvodí výkonové zatížení a podle toho koupí náhrada. Bude ještě zajímavé napětí mezi živými částmi potenciometru a kostrou, novější konstrukce s větším napětím moc nepočítají. Ještě by mohl být zajímavý odběr z běžce, ale ten bývá zanedbatelný. Takže běžně dostupné víceotáčkové potenciometry asi vyhoví.

Pokud je původní barva originál (např. vypalovaná), dá se použít jako podklad. Pokud to nějaká zelená hlava natřela štětkou, sundat.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

Normálne som vymenil aripot za 10 otaèkový potenciometer rovnakej hodnoty .
Akurát som musel urobi￾ väèšiu dieru do predného panela a da￾ iný knoflík ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“