ICSP

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

ICSP

#1 Příspěvek od ok1f »

Dobrý den, nemáte někdo prosím zkušenosti s programováním 16f84a v DPS aplikace? Program, který funguje bych potřeboval přepisovat, abych nemusel obvod vyndávat z desky.

Uživatelský avatar
marimm
Příspěvky: 185
Registrován: 25 říj 2005, 02:00
Bydliště: Západné Slovensko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od marimm »

Pozri toto:

Kód: Vybrat vše

http://www.cmail.cz/doveda/icsp/index.htm

Uživatelský avatar
Ano
Příspěvky: 17
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od Ano »

Není problém ,ale musíš upravit zapojení nebo jinak rozložit vývody na PIC. Nevím co používáš za programátor ,ale jukni na www.asix.cz a tam je zapojení jak to udělat a používat.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#4 Příspěvek od ok1f »

Dík, jestli tomu dobře rozumím, tak nemohu použít napájení 5V z aplikace, ale musí být z programátoru? V aplikaci mám veliké C v napájení, takže je to problém?

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jankop »

Je naprosto běžné napájet programovaný procesor z aplikace. Pouze u některých specifických typů jako je 12F629/675 může být problém. Ve tvém případě můžeš externí zdroj použít a kapacita by neměla ničemu vadit.
Externí napájení z aplikace nelze použít u některých typů procesorů, které mají pin -MCLR/VPP konfigurovatelný i jako I/O.
Naposledy upravil(a) jankop dne 18 pro 2007, 12:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#6 Příspěvek od ok1f »

a když tedy program v procesoru běží, tak přivedením prog. napětí na pin MCLR se běh přeruší a procesor začne číst data z rb 6 a 7? OK?

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jankop »

Program se přeruší tehdy, pokud dáš povel programátoru, aby procesor přeprogramoval. A cílový procesor vlastně z RB7,RB6 data ani nečte, je pasivním příjemcem podobně, jako při programování EPROM. Nevím jaký máš programátor, ale je běžné, že můžeš navíc z počítače řídit status MCLR (0Vnebo 5V) a spouštět a resetovat aplikaci právě prostřednictvím počítače.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#8 Příspěvek od ok1f »

Po mnoha pokusech jsem si koupil hotový Ponyprog. Jsem s ním spokojený, ale nevím o tom, že by tam byly možnosti ovládání programu, o kterých píšeš. Doporučíš mi nějaký jiný? Další věc je, že bych chtěl procesou programovat přes USB z notebooku.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jankop »

Já sám používám USB klon Microchip ICD2. Jeho velkou výhodou je možnost krokování (IC debugging) procesorů PIC, které jsou k tomu vybaveny. Namátkou 16F88, 16F819, 16F877 apod. Velmi podobné vlastnosti má lacinější PICKIT 2, který je možné koupit za cca 1200Kč. Ten zatím ale asi nedovede programovat tak široké spektrum PIC. Tyto dva programátory/ debuggery plně spolupracují s prostředím MPLAB. Ale programují pochopitelně jen součástky Microchip. Oba jsou USB. Dobrý programátor je Presto, který je univerzálnější, ale krokovat PIC s ním ovšem nejdou.
http://www.tme.cz/katalog/index.phtml?f ... ckit&idp=1
http://www.asix.cz/a6_presto.htm

Uživatelský avatar
Ano
Příspěvky: 17
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od Ano »

S napájením je to věc programátoru pokud má možnost volby interní/externí napájení. Ovládání MLCR je věc použitého softu programátoru .Já používám presto od asix te tyto volby má ,ale pokud programuješ v mplabu doporučuji pickit2 je to popsáno v jiném vlákně kousek níž.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jankop »

Ano píše:S napájením je to věc programátoru pokud má možnost volby interní/externí napájení.
S tím nesouhlasím, programovat s externím zdrojem mohu PIC kdykoliv, stačí splnit tři základní podmínky:
1. Nezapojit napětí Vdd jdoucí z programátoru do cílového obvodu
2. V aplikaci použít stejou velikost napětí Vdd, jaké používá programátor
3. Programovaný PIC musí mít samostatný MCLR, jak již bylo výše uvedeno
Je pravda, že třeba ICD2 s ohledem na konstrukci, první dvě podmínky nepotřebuje mít splněny, protože to ošetřuje hardwarem.

Uživatelský avatar
Ano
Příspěvky: 17
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od Ano »

Souhlasím i nesouhlasím nechápu proč dělat věci složitější:
1. Nezapojit Vdd : je možné ,ale už tu problém s dalším bodem a to je hlídání velikosti Vdd prog./aplikace .Dala by se udělat i jiná věc a to dat diodu mezi PIC a Udd asi další věc navíc.
A tu bych viděl další problém a to GND a to rozdílové U mezi prog. a aplikací.

3. Programovaný PIC musí mít samostatný MCLR : taky nesouhlasím a nepoužívám lze použít větší hodnotu odporu nebo Dioda+Odpor zatím žádný problém.

Neznám ICD2 ani pickit2 ,ale podívám se já používám PRESTO tak to neřeším.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jankop »

Neporozumněl jsi mi, samostatný MCLR myslím vlastnost PIC, kdy MCLR slouží výhradně jako reset a nejde programovat jako vstupní pin. To co jsem napsal, platí.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#14 Příspěvek od ok1f »

Díky za informace. Ještě se mi objevil jeden problém s programem, tak ho teď řeším a k ICSP se dostanu až později. Ale každopádně dám vědět, jestli se mi to podařilo, nebo ne. Snad bude přes Vánoční svátky trochu víc času :D

Uživatelský avatar
Ano
Příspěvky: 17
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od Ano »

Nevím z čeho jsi vydedukoval ,že mluvím o RESET/PIN to jsem neřešil (zatím). Jen nevím jestli je dobré nechávat reset v laufu a dočkat se náhodných resetů . Jinak ať si to každej přebere jak chce.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“