HDD Caviar WD5000AAJB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#61 Příspěvek od rnbw »

Podobne zahadne sa spravaju WD800JD. Na doske su dva meracie odpory - 50mΩ a 120mΩ. Casom nejako hniju a zvysuje sa ich odpor, takze pri vacsom odbere nedrzi napatie a disk zahadne blbne.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#62 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Mám tady tu redukci z Pata kšandy na Sata disk. Strašně pomalý 1-1,5MB/s, chodí asi bez DMA jen v PIO módu. I ta letitá nejpomalejší USB fleška 512MB z doby W98, co mám, jede kolem 8MB/s. Kvůli rychlosti to je nepoužitelný, kór kdyby na tom měl být systém.
Příznaky PIO to má. Ale taková redukce by byla neprodejná už tehdy, spíš bude chyba jinde. 80 žilovým drátem to připojené je?
Pravdou je, že ty redukce tehdy měly problém s kompatibilitou s různými čipsety - co mi v pohodě chodilo na VIA, na Intelu někdy ani nenaběhlo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#63 Příspěvek od Celeron »

Na desce je celkem 7 odporů velikosti 1206. Hromada ostatních je 0603 možná i menší. Z těch 1206 jsou tři s nulou, takže jen propojka. Pak tam jsou dva paralelní označený 1R00 a opravdu mají dohromady 0,5R. No a pak je tam jeden s označením R100 a druhej s označením R050. Tedy 0,1R a 0,05R. To by snad měly být ty, co píšeš.
Všechny kromě těch 1R00 mají měřením hodnotu pod 0,1R. Nevím, jestli si na to můžu vzít měřič přechodových odporů, má napájení z 8 článků NiCd. Asi ty dva nejdřív vyndám.
A propo, co je to bílý pouzdro 6,8 x 2,8 mm? Nic na tom není napsaný, na plošáku to má označení SK3 a SK4 a odporově nekonečno?
Díky za tip.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#64 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:spíš bude chyba jinde. 80 žilovým drátem to připojené je?
Je. Proč by ale nestačil jen 40 žilák? 80 žil potřebovala až ATA 5, 6 a 7, tedy UDMA 66, 100 a 133.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#65 Příspěvek od rnbw »

Tie WD800JD mam v rukach casto, tak meram ubytok na odpore 0,05. Viem, ze ma byt okolo 16,6mV, ked je nad 17mV, tak odpor menim.
Ked ale nevies, aka je spravny ubytok, tak ti to nepomoze... Mozes ale skusit oba odpory prespajkovat - ak to pomoze, tak potom vymenit.

Na odpore 0,12 nenameram na samostatnej doske nic - je to v -5V zdroji pre predzosilnovac hlav. Ale zistil sm, ze "zajicometer" na dobrom odpore ukaze "zkrat", na zlom nejaku vacsiu hodnotu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#66 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Je. Proč by ale nestačil jen 40 žilák? 80 žil potřebovala až ATA 5, 6 a 7, tedy UDMA 66, 100 a 133.
No a kolik má SATA? SATA 1 má 150MB/s. Při inicializaci se BIOS/driver zeptá disku, dostane seznam módů a když jde všechno dobře, tak přepne na nejvyšší režim, co zvládá jak řadič i disk. Tedy v případě redukce UDMA 100 nebo 133 (ta nebyla všude podporována). Někdy se hlídalo připojení 40 žilového kabelu a pak se přeplo na UDMA33 maximálně, ale nedá se na to spolehnout.
Schválně se podívej, jaký režim to detekuje v BIOSu a jaký pak hlásí driver ve správci zařízení ve Windows (standardní atapi.sys ukazuje PIO/DMA/UDMA pro každý port).

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od RayeR »

No nevim, snaha o "opravu" tehle starych disku asi moc uspechu dlouhodobe neprinese, ja sem byl rad, kdyz se mi povedlo z toho nak dostat data a pak uz bych takovemu prijeblemu disku neveril. Nekdy pomuze trik s ochlazenim disku. O tech problemech s odporovyma bocnikama ctu teda prvne, zajimave, v tom pripade se to vyplati opravit kdyz to neni mechanikou.
Taky sem mel par naladovych disku, kde se SMART tvaril bez chybicky, nic relokovaneho ani pending, ale po nake dobe behu zacvakal a prestal reagovat. Po off/on zas v poradku...
Do starsiho PC se da za par kacek koupit PCI SATA radic, delaly se i verze s BIOSem, ktere umely bootovat a s podporou driveru pro Win9x, nejaky takovy tusim mam s chipem VIA. Ty redukce IDE/SATA na disky vecinou chodi v pohode, neni duvod aby nebootovaly. Pouzivam spis opacne pro pripojeni PATA HDD na SATA radic.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#68 Příspěvek od rnbw »

V robote sa s tymi WD800JD stretavam casto a probemy s elektronikou su pomerne caste. Zato mechanika byva vacsinou dobra. U Seagate je to opacne - problemov s elektronikou nula, ale casto odchadzaju divnym sposobom (nahodne sa objavuju pending sektory, ale po prepise su OK - asi slaba hlava?)

PCI SATA radic som v tom serveri mal predtym, ale radsej som ho vymenil za redukciu kvoli znizeniu zataze PCI zbernice (su tam 3 sietovky). Je tam i815 chipset, takze integrovany IDE radic PCI zbernicu nezatazuje (je pripojeny cez inu zbernicu 266 MB/s).

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od RayeR »

Hm, vrta mi hlavou, jak se ty odpurky muzou pokazit (nebo este na desce odchazi neco jineho?), meril si za chodu teplotu, jesi nak extremne nesmazi?

S tim zatizenim PCI mas pravdu, ale to je zajimave jen v tvem specifickem pripade serveru s velkym trafikem pres sitovky nebo u hodne stareho PC bez AGP, kde je na PCI si VGA. Pocitam ze u dilenskeho PC s jednou integrovanou sitovkou, kde brouzas po netu, tak te PCI radic disku nijak omezovat nebude :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#70 Příspěvek od rnbw »

Odpory sa nehreju vobec. Podla mna v tom ma prsty penova hmota, ktora je medzi doskou a telom disku. Mozno obsahuje siru alebo nejake ine svinstvo. Obcas tam odchadzaju aj ine odory a potom nesedia napatia.

Ak je integrovana sietovka pripojena na PCI zbernicu, tak si to vsimnes. Pri 100Mbit sietovke nie, ale pri gigabite ano. 100MB/s zo sietovky na disk na tom radici (alebo opacne) urcite nedosiahnes.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#71 Příspěvek od Celeron »

Ty odpory 0,1R a 0,05R na WD 500GB Pata jsem propájel a nic, nepomohlo.
Tam je něco jinýho, většího, disk už nejde vůbec.
Na tý WD 500GB Sata jsem ty odpory zatím vůbec nenašel, ve velikosti 1206 tam podobná hodnota není. V těch menších velikostech se už hodnota nepřečte nutno nalýzt měřením.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od RayeR »

Zajimave, ze by naka difuze z te penovky? Ty odpory by mely mit nak pasivovany povrch. Pokud sou fakt "otravene" tak propajeni samozrejme nepomuze. Chce to vypajet ven a zmerit skutecnou hodnotu - pustit odporem treba amper ze zdroje s omezenim proudu nebo treba pres zarovku a zmerit ubytek napeti. Ale je divne, ze by takle odchazely odpory jen na specifickych typech disku ,kdyz tu penovku pouzivaji snad vsichni vyrobci uz hodne let...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“