Záložní zdroj - UPS pro oběhové čerpadlo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

Záložní zdroj - UPS pro oběhové čerpadlo

#1 Příspěvek od BigSandy »

Zdravím.
Mám toto oběhové čerpadlo - 3 rychlosti.
Příkon[W] 30,45,60
https://www.navio.cz/grundfos-ups-25-40/
https://pdf4pro.com/amp/cdn/ob-hov-225- ... 144e3c.pdf

Bych chtěl nějak pořešit založní zdroj.
Pojede mi přes UPS?
Třeba tutu.
https://www.alza.cz/fortron-fp-800-d508332.htm
Hlavní vlastnosti: Simulovaná sinusová křivka

Je tam napsano "Při zvolené zátěži 120 W vydrží 15 minut".
Takže při 30W by měla vydržet hodinu.

Nebo má někdo jine řešení?
Děkují.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Před nějakým časem bylo snad zakázáno čerpadla bez elektroniky prodávat .... No , když koupíš s elektronikou , tak ti určo pojede na UPS . U čerpadel bez elektroniky to jisté není . Některé sestavy čerpadla + určité UPS jedou , některé ne .

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Popravdě bych radši šel do něčeho takoveho: http://www.otos.cz/zalozni-zdroje/zaloz ... -40ah-agm/ Má to alespoň 40Ah aku(možnost dát jakýkoliv olovo), oproti 9Ah u tý UPSky z Alzy.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Když vezme čerpadlo s elektronikou , tak sebere první UPSku u popelnice a dá nové aku .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Jo a pokud UPS neměří kapacitu připojené baterie tak připojit akumulátor s požadovanou kapacitou pro čas nutný k běhu.

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od texi »

Pro BigSandy - mám stejné čerpadlo jako ty. Od roku 2003 používám UPS ale baterii mám 44Ah / 12V nejlevnější co se dá koupit za cca 1000Kč, vydrží kolem 11let.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#7 Příspěvek od VASEK_W »

Pozor na UPS-ky s vestavěnými gelovými akumulátory.
Velmi brzy jim dojde "dech". Doba chodu je závislá na zatížení, ale celkově to není žádný zázrak. Prostě se v tom gelu nemůže dlouhodobě tvořit větší proud.
U gelových akumulátorů je to v jejich datasheetech dobře vidět. Viz obrázek aku 9Ah.

Pokud chci z UPS-ky odebírat nějaký větší výkon, tak to jde jen několik minut. Při malém odběru je výdrž o dost větší, protože se aku tolik "neždíme", a napětí mu tak rychle neklesá.

Nejlepší je opravdu připojit k UPS-ce normální velkou autobaterii, a je vystaráno. Ta prostě ten potřebný proud dá i delší dobu ;-)
Blackouty a výpadky elektriky budou jen přibývat. A topit v baráku je v zimě potřeba i celý den...

Vašek
Přílohy
Vybíjení gelového akumulátoru.jpg

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#8 Příspěvek od PeteBurns »

VASEK_W píše:Nejlepší je opravdu připojit k UPS-ce normální velkou autobaterii, a je vystaráno...
S tým prvým odsekom samozrejme súhlasím, ale k tomuto sa dá povedať len toľko, že použiť normálnu olovenú batériu na kritické zálohovanie nie je najlepšie ani omylom :lol: Hlavne pri konci jej ktovieakej životnosti musí byť super tŕpnuť, či náhle nezdochne a nespôsobí katastrofu :D Najlepšie, ak už, je použiť akumulátory typu LiFePO4 alebo nejaké staré osvedčené NiCd či NiFe, s tými je ale kopec iných problémov a nevýhod, takže za mňa jednoznačne LiFePO4 :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Lepsie UPS robia pravidelne self-testy, takze odchadzajucu bateriu odhalia skor, ako uplne zdochne.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

u levnějších UPS jsem zaznamenal, že mají velikost chladiče spočítanou na kapacitu baterky a čas za kolik se ohřejí na max. Pokud se dá silnější, přehřejí se fety a odejdou do křemíkového nebe.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Ano, to jsem zjistil také, že i menší APC mají mizerné chlazení. Je dimenzované jen na uložení rozdělané práce a vypnutí PC, max. několik minut. Žádná standardní UPS není schopna bez poškození a bez větráku fungovat několik hodin - možná nějaké, které mají vyšší kapacitu aku, nebo serverové, ale běžné domácí ne.
Mám ve Viadrusu 30W Wilo ještě bez elektroniky a s upravenou UPS /s větrákem/ bylo strašně hlučné. Trochu to spravila výstupní tlumivka /původně tlumivka z 250W rtuťové výbojky/, ale hučelo to furt a přenášelo se do celého systému.
Takže jsem UPS zahodil a pokorně se vrátil k Bozděchovu sinusovému 50W měniči, kterému nevadí rozběh čerpadla a ještě utáhne i 9W zářivku, která u kotle svítí při výpadku /v kotelně není okno/.
Má změřenou účinnost 73% a plně nabitý akumulátor 88Ah to zvládá napájet přes 18h, déle jsem to nezkoušel.
Stykačově-reléově-tyristorová automatika, je okopírovaná z rozvaděče nouzového osvětlení a její součástí jsou i nabíječe. Jeden normální, 8A s tyristory a jeden konzervační 100mA.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Na dlhodobu prevadzku su urcene len UPS, ktore maju konektor pre externu bateriu. Tie maju chladenie ventilatorom (a vacsinou aj sinusovy vystup a napatie baterie aspon 24V). V pripade APC sa ventilator spina pri behu menica alebo pri nabijani baterie.

Niektore male UPS mozu mat dobu behu na baterie omedzenu vo firmwari - napr. BK650EI vypne po 30 minutach aj ked bateria este nie je vybita.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“