Čistenie náradia od miazgy a pod.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

Čistenie náradia od miazgy a pod.

#1 Příspěvek od adakar »

Ahoj,
čím očistiť v podstate nové záhradné nožnice a pílku? Bežne sa to snažím vždy po použití večer doma očistiť liehom, čo súčasne dezinfikuje, prejdem silikónovým olejom, niekedy to však potrápi a skúšam C6000, Toluen, Kontox, WD40, proste čo mám doma, viac-menej je výsledok ten istý, slabý, naposledy som orezával starú čerešňu, nožnice som s námahou ako tak očistil, čiastočne aj pílku, ale okolo zubov mám sklovitý nános, oškrabávať to nechcem a rozpustiť mi to nejde,
ako by bolo dobré toto náradie čistiť?

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Ahoj. Zkus si někam kápnout ovocnou šťávu, nech to zaschnout a pak to zkus vyčistit tím, co jsi tu vyjmenoval. Myslím, že moc neuspěješ. Až ti dojdou nápady, zkus obyčejnou vodu. Většina biologického materiálu je rozpustná ve vodě a tak bych to zkusil i s tím nářadím. Pokud je to nářadí z rezavějící oceli, tak po umytí dobře osušit a nakonzervovat olejem, jak jsi již zmínil.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli je to od pryskyřice, tak spíš benzin.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Aromatický uhlovodíky - toluen, xylen, terpentýn, prostě všecko co má v základu cyklický benzenový jádro. Ničím jiným rostlinný pryskyřice nerozpustíš, ve vodě maximálně nabobtnají. Šlo by to i perchlóretylénem resp. tetrachlóretylénem, ale obojí coby rakovinotvorný podlehlo direktivním zákazům z Brusele ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já vím, že v benzinu to jde blbě, ale má to každej po ruce. Divím se, že jsi nenapsal obyčejný sádlo, tím to jde kupodivu taky, ale časem to začne pěkně smrdět.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mikras »

Jó, Perchloretylén... Kde jsou ty časy. Já si pamatuju, že jako kluk jsem si chodil do drogerie pro Trichloretylen. Leptal a lepil jsem s tím plasty, protože vteřiňák u nás neexistoval. Schlo to týden, ale drželo to. Máčel jsem v něm bužírky, které několikanásobně zvětšily objem a šly navléknout na cokoliv. Po vyschnutí fungovaly jako smršťovačka. A ta vůně... :D
Pak začali místo něj prodávat Perchloretylen. Když jsem vzal tu flašku do ruky, myslel jsem, že je v ní tekuté železo, jak byla těžká.

Jinak s tou mízou to může být problém, když zaschne. Nejsem chemik, i když jsem se v chem. učilišti vyučil a v chemičce i pár let pracoval. Za čerstva bych té vodě šanci dal. Ale jestli se to po zaschnutí chová jako vodou ředitelné barvy, tak to půjde dolů jen mechanicky. Jinak pryskyřice by měla jít dolů i tazatelem zmíněným C6000. Úspěšně v něm rozpouštím kalafunu jako tzv "flux", nebo ochranný lak. Nezoxiduje to pak do toho bílého sajrajtu, kterýho jsou profi DPS plné.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

C6000 neboli nitroředidlo je mix acetonu a toluenu, jak je od sebe jednoduše oddělit bez destilace už jsem tady popisoval taky. Jo, tím čistým acetonem by ty pryskyřice možná šly umejt taky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Nahrej teplovzduškou a utri. Prípadne letlampou aj bez utierania.

Uživatelský avatar
mirku
Příspěvky: 198
Registrován: 15 čer 2006, 02:00

#9 Příspěvek od mirku »

EKKAR píše: ... mix acetonu a toluenu, jak je od sebe jednoduše oddělit bez destilace už jsem tady popisoval taky ...
můžeš mi dát odkaz?, nemůžu to najít ... díky ...

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#10 Příspěvek od starecd »

EKKAR:acetonem určitě, ještě si pamatuju, když naše stará kočka přišla s packou od pryskyřice, měla ji mezi polštářky, ničím jiným pryskyřice umýt nešla.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#11 Příspěvek od adakar »

Dnes som do nožníc zahryzol obrúsok, zbytok omotal okolo čelustí, napustil toluenom a vmotal do mikroténového sáčku. Síce som to po hodine našiel suché, ale mám pocit, že zbytky šli z nožníc o niečo lepšie. Technický benzín som v úvode zabudol vymenovať, nešlo to... Možno by však nebolo od veci mať hrnček so správnou lázňou a tam na nejakú dobu vždy nástroj namočiť. A dať pozor na rukoväť. Môžu chémie spomínané vo vlákne nejako negatívne vplývať na kvalitu ocele? Na nete som čítal horory už len o horúcej vode na oceľ, to by som neriešil, ale ako je to s chémiou vs. oceľ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Organický uhlovodíky pokud nemají kyselou reakci, za normálních teplot nemají na povrch oceli žádnej rozpoznatelnej vliv, maximálně ji chráněj před okysličením (vyšší uhlovodíky jsou v podstatě oleje). Kyselost je způsobovaná obsahem síry nebo třeba fosforu v těch olejovitejch složkách - a jejich následnou oxidací spojenou se vznikem kyselin.
mirku píše:
EKKAR píše: ... mix acetonu a toluenu, jak je od sebe jednoduše oddělit bez destilace už jsem tady popisoval taky ...
můžeš mi dát odkaz?, nemůžu to najít ... díky ...
Hledej, klíčový slovo dej "toluen".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#13 Příspěvek od adakar »

Má to súvis viac záhradný, ale čím očistiť stromy od zostarnutého záhradného lepidla okolo kmeňa?
Natreté je asi v 20 cm pásoch proti výlezu hávede do koruny, nahrubo to ide odstraňovať mechanicky, zbytok som začal relatívne úspešne drhnúť saponátom na riad, na ďalšom strome to však stále lepí.
Nikde som sa žiadneho záhradného odstraňovača nedopátral.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Technickým benzínem. Taky je možný tu lepivou vrstvu zakrejt "inertním materiálem" = suchým pískem, pilinama, drtí z kůrový mulče.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#15 Příspěvek od adakar »

Lepidlo kôru zadusilo, znehodnotilo, musí ísť preč,
technický benzín je taký že by stromu ublížiť nemal?

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“