Regulace otacek stropniho ventilatoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

Regulace otacek stropniho ventilatoru

#1 Příspěvek od drachouk »

Zdravim, mam ventilator https://www.svetla24.cz/stropni-ventila ... -bily.html s nastennym ovladacem, ktery reguluje otacky 110/190/280 za minutu. I na nejpomalejsi chod je ventilator stale prilis rychly a hlucny. Je mozne zakoupit nekde regulator, ktery by rychlost otaceni jeste snizil. Nemusi byt ani nastavitelna, staci mne neco mezi 50 a 90 otackama.
Přílohy
IMG_20210713_103944.jpg
IMG_20210713_103939.jpg

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#2 Příspěvek od ferro0 »

Zkus dát do série s vent. kond 1M275VAC. Já to takhle mám u stropního vent.

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#3 Příspěvek od drachouk »

ferro0 píše:Zkus dát do série s vent. kond 1M275VAC. Já to takhle mám u stropního vent.
Po zadani "1M275VAC" do Google nasel jediny odkaz na Polskem webu. Muzete poslat odkaz na nejaky nas cesky eshop? Dekuji.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#4 Příspěvek od ferro0 »

1u/275VAC

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

to ani neni regulator, je to pouze prepinac prepinajici jednotlive odbocky vinuti primo na motoru, tak jak se to dela v stojanovych a stolnich ventilatorech....

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

Přepínač ano, ale přepíná různé hodnoty předřadných kondenzátorů. Při připojení na přímo bez kondenzátoru jede motor naplno

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#7 Příspěvek od drachouk »

Mam tedy ten kondenzator co radi ferro0 zapojit na fazi misto toho stavajiciho prepinace? O kolik procent klesnou otacky proti maximu?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Zapoj ho do fáze před nebo za ten přepínač, přece se nepřipravíš o volbu rychlostí? Budou jen nižší.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#9 Příspěvek od VASEK_W »

Měl by se připojit místo kondenzátoru na vývody G a P, a to tak, že se odpojí vývod P, který se nepoužije (a případně se zaizoluje).
A následně se nový kondenzátor o kapacitě třeba 1 mikro zapojí na vstupní svorku G, a na přepínač místo původního vývodu P.
Takto by to mělo v té poloze nejnižších otáček být ještě pomalejší, než původní zapojení. A bude upravena jen poloha nejnižších otáček, ostatní polohy zůstanou nedotčené.

Pokud by jsi dal kondenzátor sériově do vývodu G na přívodu, tak budeš mít velmi malý proud do motoru na obě snížené rychlosti, a bude hrozit, že už se nebude točit, případně se po čase zastaví. Je nutné to vyzkoušet. Možných zapojení je více ...

Vašek

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#10 Příspěvek od drachouk »

Poridil jsem kondenzator viz. obrazek. Po zapojeni na fazi za stavajici volic rychlosti (viz. prvni prispevek) ventilator ani neskytl. Zkusil jsem ho tedy zapojit na fazi samostatne bez regulatoru dodaneho k ventilatoru a opet stejny problem. Neni ten utlum prilis velky?
Přílohy
kondenzator.jpg

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#11 Příspěvek od VASEK_W »

Ano, může se klidně stát, že proud omezovaný kondenzátorem bude příliš malý na to, aby z klidu roztočil ventilátor.
Zkus tomu ventilátoru pomoci rukou, ho po zapnutí napájení, roztočit z klidu, kdy potřebuje větší "záběrný proud", který mu ten 1mikrový kondenzátor nedodá. Pak uvidíš jestli se udrží v chodu, nebo se pomalým doběhem zastaví. V tom případě je hodnota 1u příliš malá, a bude vhodné postupným laborovaním a přidáváním paralelních kondenzátorů docílit požadovanou rychlost.

A ještě jedna věc mi není jasná. Pokud by jsi to zapojil tak, jak jsem radil já, tak to musí na první dvě "svižnější" polohy přepínače normálně fungovat, a né, že ne !!!
Pořádně si zkontroluj jak to máš zapojené, nebo raději povolej na pomoc hned nějakého opravdu znalého elektronika.
Vidím to na nějakou "botu" :-(

Vašek

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#12 Příspěvek od drachouk »

Zapojim li kondenzator na fazi bez puvodniho regulatoru a vetrak roztocim rucne, tak se toci chvilku setrvacnosti, jakoby v zasuvce vubec nebyl. Poradte jiny kondenzator co bych pohl vyzkouset. Idealne vlozte odkaz na eshop. Ja si to vytisknu a pujdu s tim do elektra. Vubec teto soucastce a jejim parametrum nerozumim. Dekuji.
Přílohy
kon.jpg

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#13 Příspěvek od VASEK_W »

Můžeš ještě zkusit přidat paralelně další kondenzátor o hodnotě 0,47u/275VAC.
Původně tam na tu nejmenší rychlost podle fotky byl zřejmě 2u/450V.

Pokud ani to nepůjde, tak holt musíš dojít za nějakým elektronikem, aby vzal do kapsy celou řadu kondů, a došel na místo "odladit" potřebnou kapacitu.
Ale to je těžké, bez uvedeného bydliště nikdo neví kde to je :-(

Vašek

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#14 Příspěvek od Mysteri »

Akoby povedal dávny vertikálny klasik tohto webu: ,,Ach, jo."

Uživatelský avatar
drachouk
Příspěvky: 11
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#15 Příspěvek od drachouk »

Tak bohuzel. Nakoupil jsem ruzne kondenzatory a ani na ten nejslabsi se vetrak neroztoci. Ta regulace otacek musi byt resena nejakym jinym zpusobem. Nenapada nekoho neco?
Přílohy
konden.jpg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“