Co je to za hřídel? Nebo je to píst?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

Co je to za hřídel? Nebo je to píst?

#1 Příspěvek od eleferner »

Zdravim vsechny, pri vyklizeni haraburdni jsem narazil na hridel podle fotky. Nejdriv jsem ji chtel jen tak mrsknout do sberu, ale pak mne zacalo zajimat, z ceho vlastne je. Tedy alespon myslim ze je to hridel, ale mozna by to taky mohl byt hydraulicky pist. Je to celkem masivni kus kovu, celkova delka je 1167 mm a prumer nejsirsi casti 59 mm. Vsechny zavity jsou hodne netypicke - ten uplne vlevo je M38x4, dalsi je extra jemny americky UNEF 1 13/16-12 (prumer 46 mm, 12 zavitu na palec), zbyle dva jsou UNEF 2-12 (prumer 50 mm, 12 zavitu na palec). Netusite nahodou co to je? Lezela tam minimalne 30 let, ale asi bude starsi.
Přílohy
IMG_7858 cut2.JPG

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

Kus guľatiny, na ktorej sa niekto učil robiť závity?

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od eleferner »

Na cvicebni obrobek to moc nevypada, povrch je hodne hladky a vsechny zavity maji ciste zacatky. A nebylo by to velke plytvani materialem? Na jak velkych soucastkach se driv skolili ucni soustruznickych oboru?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Docela to připomíná hřídel chlazení z Velorexe.
Ale některé detaily jsou mimo.

Jinak jen tak do diskuze -když jsem se já učil soustružit, ta to bylo na čemkoliv, co jsme si v rámci praxe vylovili z kontejneru na dvoř Olomoucké :-)
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Dá se nějak zjistit třídu materiálu (ČSN) ? jakost oceli by napověděla
případné použití dílu, element havarovaného UFO ? všechno je možné
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od lesana87 »

Jestli má někdo v dílničce přenosný spektrometr, může zaběhnout změřit složení. :)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

konosuke píše:Dá se nějak zjistit třídu materiálu (ČSN) ? jakost oceli by napověděla
případné použití dílu, element havarovaného UFO ? všechno je možné
A co bys na tom chtěl tak určovat? Vezmeš pilník a zkusíš do toho hrábnout. Buď to bude již upravená 14220 nebo obyčejná 11600. Taky se to dá porovnat s kvalitou rzi na povrchu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Podobnych veci mam ve firme hromadu, proste hridel z nejakeho stroje. Pistni tyc to neni, ty jsou chromovane.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#9 Příspěvek od bdn »

Namazat vazelínou, schovat na dalších 30. let a počkat až vyskočí výkupní cena železa...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Už vyskočila. :lol:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

bdn píše:Namazat vazelínou, schovat na dalších 30. let a počkat až vyskočí výkupní cena železa...
tato "civilizace" nemá 30 let perspektivy, uber...uber...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#12 Příspěvek od kbulda »

Michal22 píše:Docela to připomíná hřídel chlazení z Velorexe.
Ale některé detaily jsou mimo.
Viděl jsi v zadání jaké má rozměry ?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

Kam vedou ty kolmé díry? Je to do kužele na konci nebo se mi to zdá?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

Hriadeľ prvej transmisie zo začiatku 18. storoia nesmiernej kultúrno-technickej hodnoty. Treba overiť uhlíkovou metódou. ;)

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od eleferner »

rezis píše:Kam vedou ty kolmé díry? Je to do kužele na konci nebo se mi to zdá?
Ano, ten druhy konec je konicky. Diry jsou pruchozi a jsou vzajemne pootocene o 90 stupnu, jejich prumer je zhruba 10 mm.

Nemuze to byt hridel ze soustruhu ci jineho obrabeciho stroje? Zkousel jsem googlit zavit M39x4 a mezi vysledky jsem videl priruby pro brusky a soustruhy. Ten zavit ma ve skutecnosti prumer 37,3 mm, coz by spatne udelany M39x4 mohl byt. Je ale divne, ze na hrideli nejsou zadne drazky pro pera kladek nebo ozubenych kol. Ze by to fakt bylo jeste z doby remenicove transmise, jak si dela srandu samec?

U zavitu M38x4 jsem nasel jen nejake prislusenstvi pro (lodni?) kontejnery, coz evidentne nebude ono.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“