LED a zapojení

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomperys
Příspěvky: 1
Registrován: 21 črc 2010, 02:00

LED a zapojení

#1 Příspěvek od tomperys »

Zdravím,

předem se omlouvám za typy dotazů, ale co se týče elektra jsem naprosto nepolíbený (pokud máte nějaký dobrý tip na nějaké PDF / e-knihu pro začátečníka, budu velmi rád), ale předtím bych se rád zeptal na pár věcí, ve kterých těď tápu a které bych pořeboval vysvětlit, abych alespoň nějak dobastlil to, co aktuálně potřebuju dokončit v nějakém časovém presu..
  • 1) LED a odpor - všiml jsem si při hledání, že některé návody ukazují zapojení LED s předřazeným odporem jdoucím na napájení a některé naopak s odporem jdoucím na GND. Je v tom nějaký rozdíl nebo je to jedno? Pokud to není jedno jak poznám jestli mám dát odpor na GND (-) nebo na VCC (+) ??
  • 2) Je normální extrémní zahřívání odporu? Zapojil jsem 8 SMD LED diod (5050) paralelně s odpory, které jsem spočítal pomocí online kalkulačky na předřadný odpor k LED a po přivedení napájení z trafa (5V) se začaly rezistory zahřívat tak, že tam nešla utržet ruka. Při použítí 5V baterie (hodmoty mA se podle popisu na baterii a trafu lišily jen o 100mA) k takovému zahřívání nedocházelo. Hodnoty LED jsou popsány v bodu 3) ale netuším ani jak se počítá kolik proudu to pak dohromady potřebuje pokud jsou paralelně sčítají se nějak ty mA a jak zjistím že by na to třeba ten rezistor byl moc slabý - co se týče výdrže těch W, ty co jsem měl mají uvedeno 0,6 W
  • 3) Je možné míchat LED pro různé proudy? Viz boz 2 těch 8 ks LED diod (typ 5050) je vlastně podle barev rozděleno na 3 žluté (2.2V a 20mA), 3 teplé bílé (3.3V a 60mA) a 2 modré (3.2V a 60mA). Někdo mi říkal, že se moc nedají míchat LED s různými proudy, ale co mám tedy dělat, když potřebuji konkrétní barvy u těch 5050 a potřebuji velikostně ty 5050 LEDky a bohužel má teda kažá jiný proud (60mA vs 20mA). Pokud to nechám s odpory zapojeno spolu, tak to funguje, jen se bohužel ty odpory zahřívaly, což sem vyřešil změnou z 5V na 3V, kdy se už nezahřívají a LED svítí v pohodě. Nicméně netuším jaký to bude mít vliv na nějaký dlouhodobější provoz, neumřou třeba ty LEDky nějak podstatně dříve? Dá se to nějak vyřešit bez zapojování dalších prvků? Potřebuju co nejvíc minimalistický obvod kvůli nedostatku místa a sotva se mi tam vlezou ty LED s rezistory....
  • 4) snad poslední dotaz, chtěl jsem ty obody s 8 LEDkami (mám celkem 3 stejné destičky + další 3 destičky které už mají jen po 5 SMD 5050 LEDkách) zapínat postupně přes arduino - tedy například nejprve rozsvítit zároveň s fade in efektem první tři destičky, počkat a potom rozsvítit také s fade in efektem ty další 3 destičky. Problém je v tom že to arduino (nano) má prý jen 20mA na pin a celkem na všechny 200mA. Opět nevím jak se počítá ta spotřeba celková když je mám paralelně ale pokud jsem je zapojil všechny každou na vlastní pin tak sice svítily všechny, ale ty bílé LEDky na prvních třech deskách svítily hodně mizerně... předpokládám že tohle úplně asi řešit nejde (jednoduše) kvůli tomu omezení arduina a musel bych na to asi mít nějaký jiný speciální obvod - někdo radil max7219 nebo tlc5940 ale tady už vůbec nevím která bije a ani vych nevěděl co a jak zapojit...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Pro začátek pochopit Ohmův zákon R=U/I a sním vzoreček výkonu P=UxI a ktomu Kirchhoffovy zákony :D

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#3 Příspěvek od bdn »

1/ je to jedno
2/ URL: https://knihy.nic.cz/files/edice/hradla ... nocipy.pdf
3) Je možné míchat LED pro různé proudy? Ano lze. Tip u každé LED hlídat max. povolený proud.
4/ URL: https://knihy.nic.cz/files/edice/hradla ... nocipy.pdf

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od bum »

Tomperys máš SZ

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#5 Příspěvek od bdn »

Nějaké základy k barevným LED, lze najít zde:
http://kubac.jecool.net/petr-kubac.blog ... odami.html

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

tomperys píše:(pokud máte nějaký dobrý tip na nějaké PDF / e-knihu pro začátečníka, budu velmi rád)
Jen tak narychlo mě napadá...
https://www.voltik.cz/user/documents/up ... 2_2015.pdf
https://www.voltik.cz/user/documents/up ... 3_2013.pdf

Miloslav Bezděk: Elektronika I.
Miloslav Bezděk: Elektronika II.
Miloslav Bezděk: Elektronika III.
(Lze asi někde stáhnout...)

Josef Ladman: Elektronické konstrukce pro začátečníky
Václav Malina: Poznáváme elektroniku I až VIII (Jsou to teda místy hodně 90. léta a všude teslácké tranzistory...)

http://www.talkingelectronics.com

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od bum »

Hydrawerk máš pravdu ty knihy o kterých píšeš jsem kdysi nakupoval a nejenom tyto ale mnoho dalších a když se natolik nahromadily v knihovně a nebyl o ně v okolí u elektroniků zájem ani zadarmo tak před odnosem do sběrného dvora jsem si je převedl do PDF. Celkem toho kdysi bylo přes 5GB pro začátečníky bylo vše dobře popsané.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ad1) Ono to zas tak jedno není, kam se dá odpor, odpor proti GND se velmi často používá v případě, že chceš snímat proud ledkou a třeba regulovat její jas.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Tak jasně, Zdeňku, ale pokud je požadavek jen "svítit", tak je jedno jestli je odpor "nad" nebo "pod" LEDkou. Myslím že tazatel by si měl nejdřív probrat Ohmův zákon a pak zákonitosti doprovázející sériový a paralelní zapojení součástek v elektrickým obvodu. Bez nich "to prostě nepude". Kirchhoffovy zákony stačí až potom, jako bonus ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“