Čerpadlo probíjí přes hadici

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Čerpadlo probíjí přes hadici

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Hezký odpoledne.
Rozhodl jsem se popsat zkušenost s ponorným čerpadlem:
jednalo se o podobný model, jako se občas objevuje v Lídlu - ovšem výrobce byl jiný.
Čerpadlo bylo ponořeno trvale ve studni asi v hloubce 5m (hodně hrubý odhad)
Čerpadlo bylo připojeno originálním síťovým přívodem k zásuvce opatřené dvoupólovým vypínačem (otočný přístrojový cca 16A,odpojuje fázu i nulák) Na čerpadlo byla připojena hadice - zelená průhledná z vnitřní bílou síťovinovou výstuží. Konec hadice je izolačkou připevněn ke kusu tyčoviny, ktera ji drží tak, aby nezapadla do studny.
Bylo mi řečeno, že čerpadlo po pár vteřinách provozu vyhazuje fíčko. Fajn, přišel jsem k němu a dal pod hadicu plechový lavor, do kterýho jsem čerpal vodu. Čerpadlo běželo do doby, kdy jsem se dotkl lavoru, dostal jsem ťafku a vylítl chránič - voda tekla do lavoru souvislým proudem, ale hadice byla od něj asi čtvrt metru, lavor ležel na trávníku. Nějak si nevybavuju, zda jsem se opíral i o betonový poklop studni, ale i tak, byl stejně suchý.
Měřením a testem byla prověřena zásuvka jako bez závad. Čerpadlo bylo sice třížilově zapojeno, ale bylo celoplastový. Čerpadlo jsem doporučil vyhodit a tak jsem mu ustřihl vidlici, protože tohle si na triko nevezmu. Čerpadlo bylo rozebráno, ale uvnitř nebyly stopy po vlhkosti, ale spodní kryt, kterým leze hřídel už byla hodně zrezlej..

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

To tam bude asi hodně mineralizovaná voda...

Každopádně správnej zásah, takový čerpadlo patří do šrotu. A ten chránič byl asi dost citlivej, ono vyrazit třeba 30mA dá trošku práce, i když já to dal jen palcem mezi L a PE... :D

Je divný, že to fíčko nevylítlo hned, protože PE bylo určitě připojený na "veškerý železo, co se uvnitř nacházelo", přesto to dokázalo nakopnout přes vodu. Zajímavý. Asi to prostě upadlo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Čemu se divíš . Čerpadlo je určeno k dočasnému , ne trvalému ponoření .

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Tak ti treba, keď sa bojíš. Teraz sa už nikdy nedozvieš, ako to bolo.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

nechci zakládat nové téma a tak včerejší poznatek napíšu sem :lol:
Volal mi zákazník, že má satelit na 2 TV a že mu ani jedna nejde. Na místě jsem zjistil, že jedna TV má sat tuner v sobě a u druhé měl sat přijímač. Po změření jsem zjistil, že z LNB nic neleze a tak jsem ho vyměnil. Připojil jsem hlavní TV a žádný signál. Šel jsem zkontrolovat tu druhou a když jsem sáhnul na kabel od LNB, tak jsem dostal ránu jako z děla. Fíčko doma nemají. A tak jsem se začal dožadovat vysvětlení, jak k tomu vlastně došlo a z pána vylezlo, že jim přestala jít ta TV jak je u ní sat. přijímač a že si donesly telku od známého a ta po zapojení vyhodila pojistky. Mimo jiné na této TV sice svítila kontrolka, ale zapnout stejně nešla.
Vzal jsem fázovku a kolík na dělané prodlužce svítil jak maják na moři. Pán se ohrazoval, že to tak chodilo přes 10 let a že tím to být nemůže. Ukázal mi starou telku a ta byla připojena dvoudrátovou vidlicí no a tato staronová měla připojení 3 drátama. Nakonec mi uvěřil, že díky své prodlužce zničil 2 TV, satelitní přijímač a LNB. Prodlužku jsem rozebral a ve uvnitř byla zapojena jako zásuvka fáze vlevo a nula vpravo spojená s kolíkem, jenže na druhé straně jen plochá vidlice. Tu jsem taky odcvakl.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

samec píše:Tak ti treba, keď sa bojíš. Teraz sa už nikdy nedozvieš, ako to bolo.
Vždyť jsem psal, že čerpadlo bylo nakonec rozebraný a že kromě totálně zrezavělého spodního krytu motoru, kterým prochází hřídel na čerpací kolo, tak uvnitř bylo bezestop po vodě. megmet jsem u sebe neměl a tak jsem měřil izolační stav pouze obyč ohmetrem a ani ten neukazoval žádný svod ani na megaohmovým rozsahu. Plovák jsem teda nerozebíral, přívod k němu je plná gumová dvojlinka, takže minimálně přes kabel se do něj voda dostat nemůže, jedině, že by byl prasklý.
Každopádně - pokud by ta venkovní zásuvka nebyla přes FI-čko, tak bych možná měl asi velký problém. Pokud si náhodou nevzpomínáte, tak před nějakou dobou byla v novinách, nebo kdesi zpráva o tom, že zahradní čerpadlo zabilo nějaký osoby - takže se jim mohlo něco podobnýho stát osudným. To je taky důvod, proč jsem tu o tom psal.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

Artaban001 píše:
samec píše:Tak ti treba, keď sa bojíš. Teraz sa už nikdy nedozvieš, ako to bolo.
Vždyť jsem psal, že čerpadlo bylo nakonec rozebraný a...
...a že si v podstate nič nezistil. FI-čko zrejme vyletelo z úplne iného dôvodu a je len zhoda náhod, že práve v okamihu, keď si sa chytil lavora. Voda v čerpadle predsa bola uzemnená z opačnej strany do studne a cez niekoľko metrovú hadicu a podrážky topánok na suchom betóne si tomu uzemneniu nič nepridal. A keďže si nezistil skutočnú príčinu, tak tá tam môže byť niekde nadalej a ohrozovať životy.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

No tak se pochlub, co by to mohlo dělat.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#9 Příspěvek od Lukar »

Pravda, také by mě to zajímalo. Vodič PE jsi určitě měřil, kopanec mohl přes vodu vyjít přes hřídel. Ale proč Fíčko nevybavilo hned? Pokud nemáš megmet dá se to hrubě změřit když tam pustíš fázi, a měříš napětí mezi hřídelí a N. Samozřejmě velice opatrně! Jinak nevím....

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Měřil jsem pouze zásuvku k čerpadlu - navíc jsem provedl test, kdy jsem přes vadasku přivedl fázu na zemnící kolík a tak jsem vybavil chránič. (Což bylo v pořádku) Zemnění k čerpadlu v přívodní šňůře se změřit nedalo, protože zvenku dostupný kryt byl dost zkorodovaný - proto jsem se ani nesnažil vypreparovat jak keramickou ucpávku ( ta měla sežranou přítlačnou pružinu), tak ani obě gufera.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Behemot »

Esli to bylo sežraný jak smrkovej les kůrovcem, tak kdo ví co všechno se tam mohlo dít 8O
BOBOBO píše:Čemu se divíš . Čerpadlo je určeno k dočasnému , ne trvalému ponoření .
Kde to píšou?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

U některých těchto čerpadel .

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Behemot »

:roll:

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“