Svářečka Einhell SGA 175 Turbo

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Svářečka Einhell SGA 175 Turbo

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Nazdar všem.
Obrátil se na mě můj dvorní autoklempíř s žádostí o opravu jeho CO2 svářečky Einhell SGA 175 Turbo. Prý zničehonic mu začal chaoticky spínat hlavní stykač a plynový ventil (a asi i posun, ale ten odpojil). Zkontroloval jsem pistoli (spínač spíná na "kostru" (= bowden vodiče svařovacího drátu) v pořádku), ofoukal a proletoval řídící jednotku, zkontroloval C na ESR, proměřil kontakty hlavního stykače, ... Ale stále to chaoticky spíná, a to i tehdy, když odpojím ten jeden "živý" konec spínače v pistoli.
Neřešil jste někdo podobný problém?
Nemáte někdo schéma tohoto stroje? Na webu je podobných schémat mraky, ale já mám 10 pinový konektor na ŘJ (jeden kolik chybí) a mám ten hlavní (asi primární) stykač - ten jsem na webových schématech skoro nikde neviděl.

Díky za odpovědi. Zkoušel jsem napsat i na svarforum, ale tohle je spíše elektro problém.
Zítra bych dodal foto, dnes už dopisuji na mobilu, protože je (zase) bouřka.

PF

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Jaký odpor naměříš běžným multimetrem mezi tím vodičem od mikrospínače a bowdenem?
Spíná to i tehdy, když odpojíč konektor od pistole ze svářečky?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Mezi vodičem z pistole a bowdenem je buď nekonečno (při nesepnutém spínači) nebo prakticky nula Ohmů při sepnutém spínači.
A ano, spíná to i tehdy, když vodič od pistole odpojím (bowden zůstává připojený). Vypadá to, že si to spínání vymýšlí ta řídící jednotka.

PF

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Nejspíš ano.
Klidně nějaká keramika v odrušovacím článku někde na vstupu do jednotky.
Je ta jednotka dobře dostupná, není třeba v něčem zalitá?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

ŘJ je dostupná velmi dobře. Ono defacto vše je v této svářečce dostupné velmi dobře. Foto přikládám.
Asi se pustím do nakreslení schématu. :x
V příloze je začátek schématu - napájení. Ta řídící deska je napájena přes stykač a plynový ventil. Takže pak se (asi) jen zvýší odběr desky a obojí se sepne. Zvláštní řešení.

PF
Přílohy
J.jpg
Svářečka.jpg

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

Nie je tá doska napájaná priamo z zváracieho trafáku ? Viem , že sa to na niektorých jednopeklách prerábalo na trafák len pre riadiacú disku ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Předpokládám , že je to tak napájeno dodnes . Tedy pohon motoru . Spínání stykače trafa bylo přes malý trafáček .

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od patrikvarga »

Toto ti nepomôže?
Přílohy
SGA175.png

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Díky moc, to je bomba, to by mohlo být ono.

Já jsme taky nelenil a začal kreslit schéma - viz příloha.
Abych to (zase) nekreslil zbytečně, nemáš ke schématu řídící desky i napojení na zbytek svářečky?
Stejně jsem koupil všechny elyty a zkusím ty původní vyměnit. Ale jejich ESR vypadá dobře (resp. odpovídá jejich kapacitě).

Ještě jednou díky moc.

PF
Přílohy
Schéma-1.jpg

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Takže mám výsledek - mlýn zase mele.
Nic jsem teda neměřil, nezjišťoval, neřešil a nepřepínal, jen jsem preventivně vyměnil všechny elektrolytické kondenzátory.
Pouze malé upozornění - kdybyste je taky někdo měnil, tak dejte pozor na výšku kondenzátoru (ve schématu C4, na mém DPS je to C12). Já jsem koupil verzi na 100V namísto 63V a pak jsem měl "hoňku" s tím, aby se mi tam vešel ten přepínač.

Takže díky všem.

PF

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“