Zdroj Logitech Z906

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jausik
Příspěvky: 27
Registrován: 03 bře 2016, 01:00

Zdroj Logitech Z906

#1 Příspěvek od Jausik »

Ahoj bastlíři,
u repro soustavy Logitech Z906 5+1 začal na všech výstupech v pravidelné periodě kolísat zvuk
Bohužel schema zapojení zdroje Z906, které má označení E322995 jsem nikde „nevygůglil“. Zdroj má 45V, 12V a 5V.Změřil jsem elyty, jsou i vizuelně OK ESR mají kolem 0,3ohm. Ověřil jsem osciloskopem, že je zvlněné 45 V. Ve zdroji jsou dva optočleny 817 C(U1,U2) a na pinech 1-2 je jeden výstup zvlněný a druhý ne. Po změření jsou oba OK. Chtěl bych se zeptat: Když budou oba optočleny vypojené, mohu zdroj zapnout a pokračovat v „bádání“ nebo se může stát fatální chyba. Rozkreslit schema vzhledem ke složitosti je téměř nemožné a podobné schema jsem nikde nenašel. Děkuji za eventuelní rady.
Přílohy
Zdroj Z906 náhled1.jpg
JaF

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Vypoj optrony a už nemáš kam pokračovat.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od Kremik »

Aby to nepochopil tak, že mu to doopravdy radíš :lol:

Uživatelský avatar
Jausik
Příspěvky: 27
Registrován: 03 bře 2016, 01:00

#4 Příspěvek od Jausik »

Ale jo, pochopil jsem, optotrony jsou zpět a "bádám"dál
JaF

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Myslím že je to dostatečně jasně napsáno. Pokud tazatel odpojí u zdroje zpětnou vazbu (realizovanou právě přes ty optrony), výstupní napětí bez regulace a omezování právě tou zpětnou vazbou vylítne kamsi k nebesům a vezme s sebou všecko, co je na něm pověšený - načež skutečně už nebude co opravovat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

A to zvlnění na optronu má jakej kmitočet a tvar? 50, 100 a nebo jinejch Hz? Aby to nebyl kmitočet regulační smyčky zdroje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Regulační smyčku na sekundární straně běžně kontroluji tak, že na sekundár při vypnutém zdroji přivedu cizí napětí z regulovatelného zdroje, přidávám a sleduji, kdy začne téct proud optronem. Na primáru je to většinou tak jednoduché, že tam není co řešit. Pokud se zdroj chová divně, jdi v první řadě po malých kondíkách na primáru, jsou-li přítomny. Pokud zdroj cykluje, může to být taky tím, že mu nejde pomocné napájení primární strany, to pak vypadá tak, že se vždy pro rozběh musí nabít nějaký kondík, který pak obsahuje dostatek energie postačující pro rozběh zdroje. jak se zdroj rozběhne, napájí se z pomocného vinutí na trafu. Pokud je v tomto závada, energie v kondíku dojde, zdroj se zastaví, kondík se zase nabije a zdroj se pokusí o další rozběh a tak stále dokola. Jinak pokud máš jak, zkus zesilovč zanapájet z něčeho jiného, ať vyloučíš závadu zdroje, mám takové tušení,že to tím zdrojem dost možná vůbec nebude.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“