Sonda pro oscilo

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Sonda pro oscilo

#1 Příspěvek od Celeron »

Odešla mi na HP-čku sonda 1:10 100MHz. Je přerušenej koax kábl. Asi neopravitelný, vnitřní žíla je jen jeden drátek slabší než vlas a navíc totálně nepájitelnej. I druhá sonda je už dost jetá a opravovaná.
Potřeboval bych koupit novej pár sond. Nemáte prosím někdo tip na něco slušnýho z GME? Nebo jinej prodejce v česku, cena jedný sondy do cca 1500,-
Jde mi o to, aby hrot sondy nebyl z bláta a daly se s ním propíchnout maskovaný plošáky. Měřící háček do konektorovýho roštu je zbytečnej.
U HP byly sondy docela miniaturní, od hrotu po koax jen 70 mm průměr 8 mm a průměr koaxu byl 2,8 mm a kabel byl krásně měkej. Podobnou sondu asi neseženu, takže aby se nová alespoň blížila co nejvíc těm starým.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Ahoj. Něco takového jsi tu už asi před rokem řešil.

Našel jsem sondu, která by měla splňovat parametry, ale není za 1 500,-Kč. Z obrázku není poznat kvalita hrotu. Ale je to nějaký výprodej, kdo ví, kolik stála původně.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Neni to zadny vyprodej, je to cinsky smejd ktery se normalne prodava za polovinu.
Osobne pouzivam LeCroy PP006 koupene na ebay jako pouzite. Vyrobce uvadi 500MHz, coz bych bral s impedanci 10M trochu s rezervou, ale aspon mam jistotu, ze to neni padelek HP za $5 a tomu co je zobrazeno se da verit. Hroty maji ostre, ale jsou zasouvaci na pruzince, takze nejake velke ryti s nema provozovat nejde.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Mikras píše:Ahoj. Něco takového jsi tu už asi před rokem
Jo, kdyť jsem psal že druhá je opravovaná.
Díky za odkaz. Tyhle byly na Aukru za několik stovek pár. Nebudí to ve mě moc důvěru. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#5 Příspěvek od kynolog07 »

To mikras. Ano, je to čínský šmejd. I když je Číňan dává k osciloskopům chodícím do 100 a více mega, použitelný je tak do 10Mhz. Porovnával jsem je se sondami od Tektronixu a mají nekutečný "hrb" na 20Mhz, kde ukazují až o 70% více. Rozhodně nebrat.
„Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.“

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mikras »

Tak Vám všem děkuji za upozornění. Měl jsem za to, že když za touto agenturou "Dobrý den" stojí vydavatelství BEN a doprodeje a výprodeje inzerují jako zbylý materiál z nedokončených a nerealizovaných projektů, že tam jistá záruka spolehlivosti bude. Ale také je možné, že si z nás dělají jen dobrý den. Možná někde ty jejich 100MHz sondy mám, tak to otestuju v práci.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Ten eshop je obycejny prekupnicek z ebay jakych je plne aukro. Nakoupi na ebay nejlevnejsi zbozi a preprodava za dvoj az trojnasobek. U eshopu s tak idiotskym nazvem bych si nic nekoupil uz z principu.
Pro predstavu kolik ta sonda stoji u obchodnika v cine https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 32926.html
Jeden kousek za $1 :-)
A to jsem nepatral po nejlepsi nabidce nebo primo vyrobci, toto je prvni co jsem nasel.
Tohle bude pouzitelne tak na nf zesilovace.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Maju tam aj skutocny vypredaj normalnych veci:
http://www.hezkyden.cz/soucastky/moduly/spinane-zdroje/
Popri tom predavaju cinske veci. Ale mas to hned a so zarukou.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Tak jsem zvedavej na tu zaruku ze cinska sonda za dolar pojede do 100MHz :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ked nepojde, tak ju moze vratit. Alebo ked sa po mesiaci rozpadne.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

tyto sondy jsem dostal k redpitaye, už je mám tak 3 roky a jsou vcelku - drží pohromadě
nevýhodu mají v tom, že nemají "pružinkový měřicí GND kontakt"

zkusím si vzpomenout, vzít si je do práce a srovnat s 500 MHz sondou

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

No kdybys je porovnal na nějakým 100 MHz obdélníku, byl bych docela rád. Mám tady sice sondy k BM566 ale ty jsou proti původním sondám HP jak hadice na vodu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

ok, kdybych se v pondělí neozval, tak se připomeň

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

Tak jsem si konečně vzpomněl proměřit sondu...
Měřeno na 350 MHz osciloskopu, kontrolováno 350 MHz sondou.

Měřená sonda nadhodnocuje, přenos je konstantní do 20 MHz, pak nadhodnocování začne narůstat. Na 70 MHz je maximum peaku zhruba na +5 dB. Na 100 MHz je přenos cca -2 dB. Tedy signál je totožný se signálem na 350 MHz sondě.

Pro ukázku co tento hrb (peak) způsobuje ukazuji na obdélníku 10 MHz, 3 Vpp s náběžnou hranou 5 ns.
Modrý je "správný" signál, žlutý je ona divná sonda.

EDIT:
Měření je samozřejmě na rozsahu 1:10!
Na rozsahu 1:1 má sonda peak na 20 MHz, do 10 MHz měří dobře (lehce nadhodnocuje).
Kdyby ta sonda šla zkompenzovat, tak myslím, že jako 60 MHz by byla ok. Na rozsahu 1:1 je dobře použitelná do 10 MHz, jak by se dalo očekávat...
Přílohy
RigolDS1.jpg
RigolDS0.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Hmm, takže žádnej zázrak pokud chci vědět, co tam opravdu je. :(
Otázka je, jak se chovaj jiný sondy a kam sáhnout kdybych chtěl něco odpovídajícího původním HP 10041A. Na e-bay se sice občas vyskytují ale většinou vždy něco chybí. A většinou USA, takže doprava clo, DPH. Navíc s amíkama mám dost špatnou zkušenost.
V každým případě děkuji převelice za test.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“