Uprava vonkajsej rolety na ovladanie motorom

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Taky se na to chystám. Jenže nevím, jakej motor utáhne žaluzii širokou 2,4m a 1,1 m dlouhou. Ono se musí docela fest tahat za špagát aby se vytáhla nahoru.
Když jsi to měl rozebraný, jak je na hřídeli udělaný to blokování v horní poloze? U mý žaluzie když ji chceš spustit se musí nejdříve zatáhnout a pak jde svoji vahou dolů. Namotávač špagátu s tím nijak nesouvisí. Pro motorizaci se to zajištění asi musí zrušit, žaluzie nahoře asi drží jen samosvorností převodovky motoru.
Ty balkonový žaluzie je montážní pohoda, horší je takováhle kráva široká v okně v prvním patře a vejš.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Nebolo tam ziadne blokovanie, drzi to len ten namotavac. Ked som ho odmontoval z ramu, drzal roletu len vlastnou vahou - po jeho zdvihnuti roleta padala.

Mne ostavaju asi len dve moznosti: vymenit hriadel za 40mm (a dufat, ze roleta potom vojde pod kryt) alebo to cele vyhodit.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

rnbw píše:Ty si jeden z dvoch ludi na tomto fore, ktori vsade boli a vsetko vedia...
A ty jsi ten druhý, že?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Ten druhy vie, o kom je rec. Ale nema sa potrebu srat do uplne kazdeho vlakna.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem v haj zlu. Dovolal jsem se roleťákovi, co mi před pár lety špagátový rolety dodával a ten můj typ má malou boudu a tím pádem malej průměr hřídele pouze 32 mm. Do toho se prý žádnej motor nevejde. A i kdyby se vešel, tak se zase do boudy nevejde namotaná roleta.
Výměna by znamenala nejen nový boudy ale i zkrátit nebo dokonce vyměnit kolejnice. :( A navíc tam mám tu jednosměrnou zarážku...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Mechanicka cast upravy uspesna, uz len kupit vypinac a zapojit to. Nefotil som, nebol cas.

Kupil som motor S40/10, hriadel 40mm (odrezali mi na mieru, na mieste som potom skratil podla potreby), koncovku hriadele, lozisko do koncovky, dva zavesy lamely, nove plastove drziaky vodiacej kolajnice (povodne boli od UV rozpadnute).

Kupoval som tu: https://www.roletymarkizy.sk/ (hriadel nie je v e-shope, ale ochotne mi predali).

Lozisko v koncovke pasuje presne na rurku, v ktorej bola povodne oska. Na druhej strane rurka zavadzia - motor sice ma konci dieru, ale prilis malu - tak som rurku vykyval kliestami a urval (bola nalisovana v bocnom plechu krytu). Do bocneho plechu som vyvrtal 4 diery a namontoval drziak motora (skrutka + matica). Drziak ma byt v 45-stupnovom uhle, aby boli pristupne nastavovacie prvky dorazov (kedze kryt rolety nie je otvaraci, vyvrtal som do neho vpredu dve diery na toto nastavenie). Hriadel s motorom a koncovkou tam potom pekne vosla, poisti sa to skrutkou cez hriadel do plastovej koncovky.

Zavesy lamely presne pasovali na povodne plastove lamely. Motor som provizorne pripojil do predlzovacky a tak navinul roletu, bez problemov sa do krytu zmesti. Kabel presiel do kuchyne cez povodnu dieru po snure. Nebude sa tam nic sekat, dam kabel do tenkej listy, na stenu vypinac a z neho kabel do zasuvky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Uz to chodi, na ovladanie som pouzil tlacidlo zaluziove Schneider Unica. Je to mechanicky blokovane, takze sa nedaju naraz stlacit oba smery.

Akurat som sa previezol do obchodu dvakrat, lebo som zabudol kupit montazny ramcek (potrebne casti: krabicu na stenu, montazny kovovy ramcek, samotny modul spinaca/tlacidla, kryci ramcek a dekoracny ramcek).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Místní žaluziák mi říkal, že pohon jde dobastlit i do hřídelí malých průměrů pomocí motoru a převodovky vykuchaný z elektrickýho šroubováku za pár stovek. Sílu a otáčky to má prý akorát. Jenže napájení, 4,8 až 8,4V, zase další problém... Tak na to kašlu, budu dál špagátovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

U mna bol pred upravou tak centimeter volneho priestoru medzi navinutou roletou a stenou (na druhej strane v kryte to nevidiet, ale predpokladal som, ze hriadel je vstrede a teda tam bude rovnaka vzdialenost). Takze hriadel 35->40mm bez problemov.

Napajanie 8,4V/15A (alebo kolko) je naozaj dost neprakticke.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Behemot »

Tak možná i z aku vrtaček by šel, pak už to máš třeba 12 V a to je docela pohodlný (a vlastně na ven je malý napětí bezpečnější, proti síťovýmu, budeš to mít SELV).

Jak to vypadá po té výměně, k tomu fotky nemáš?

Kdo má místo z boku, tak by vlastně mohl dobastlit/zvětšit domek, dát motor z boku a připojit jenom na hřídel, ne?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Vrtačkovky s planetovkou jsou už moc velký průměr. A z boku většinou žádnej prostor není, vždyť se ty kastlíky vsazují do výklenku pro okno přesně na míru. To by se dalo snad realizovat jen u typů, co se osazují do překladový dutiny přímo při novostavbě. Nojo, ale ty se už rovnou osazují motorový.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“