8" disketove mechaniky - je to k necemu?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od grrrrrrrr »

No pokud by byly k dispozici taky bych o jednu mel zajem. Diskety do ni mam jeste uplne nove zabalene :)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#17 Příspěvek od samec »

nixdorf píše:Osmipalce sa dajú rozchodiť aj pod PC...
Ja by som rád rozchodil 5¼ (len na čítanie) na tom, čo mám, teda notebook s Win10, napríklad cez Arduino.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=87409

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od termit256 »

Sezen si za kilo nejaky stary PC a nemusis se s nicim srat.
Treba tady je i zdarma https://pc.bazos.cz/inzerat/139834570/d ... onitor.php

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#19 Příspěvek od nixdorf »

Už aj to sa dá - kuk ArduinoFDC
Ale neuvidíš tú mechaniku ako natívny windows device, jedine možno ak by si si napísal vlastný systémový driver.

Ostatne, všetko ide, keď človek chce. Ale je také zlaté pravidlo, že ku starému HW patrí...... starý HW. Potom ide päťpalcová floppy i do notebooku pripojiť. :wink:

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ec1045 »

Taky bych měl o nejdou tu 8“ mechaniku zájem. Byla by fotka těch mechanik aby byla představa o jaké typ jde.

Jinak mám k dvě 8“ mechaniky připojené k SAPI-1 a s inteligentní redukci i k IBM PC.. Jen s tím nedodělkem od IBM je problém v tom že ne všechny řadiče umí SD (jednoduchou hustotu) obec platí, že čím novější řadič tím toho umí míň. Takže místo integrovaného řadiče FDD tam mám řadič FDD na ISA kartě která umí i SD aby se dalo pracovat se všemi formáty na 8“. Ta inteligentní redukce hlavně řeší signál „T43“ aneb zvednutí zápisového proudu, ne všechny mechaniky si ho umí vygenerovat samy a v PC není.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ec1045 »

Ještě poznatek z PC co mám pro práci s 8“. Integrovaný řadič neumí SD aneb FM modulaci ale vidí ho jak W98 tak WXP ale řadič na ISA kartě co umí SD vidí jen W98.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

Ja ty mechaniky opravdu neprodavam, ani jinak s tim nemam nic spolecneho. Kamos se mne jen ptal jestli ma nejaky vyznam to skladovat, tak jsem mu napsal ze jo a ze zajem by byl. Nemam poneti jaky je to typ ani kde k tomu prisel, ale soude z toho s cim obchoduje bych tipoval ze to pochazi z ruske armady.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#23 Příspěvek od nixdorf »

Inak, práve originálny IBM Diskette Controller pre PC a XT na báze NEC uPD765 zvládol iba 360K 5,25"/720K 3,5" a iba MFM. Nie je to špecifikum riadiaceho mikročipu, ale práve obmedzením ISA karty, ktorá používala iba jednu prenosovú rýchlosť, a to 250 kbit/s a to iba pri MFM modulácii, ten čip mal naviac. Všetky osmipalcové mechaniky totiž fungujú pri prenosovej rýchlosti 500kbit/s, vrátane single density FM, ktorá vyžaduje 2 bity na zakódovanie jedného dátového bitu (1 dátový a 1 synchronizačný - clock). Z tohto dôvodu je pri FM (SD) praktická rýchlosť 250kbps pri 500K prenosovej rýchlosti medzi radičom a PC.

128B sektory pri 500K FM vedia dobre prečítať neskoršie integrované radiče, ako napr. DP8473 (na kombinovaných Seagate SCSI kartách), prípadne niečo od Western Digital ap. To, či to controller zvládne, sa dá zistiť cez utilitu TESTFDC od D. Dunfielda aj na regulérnej 3,5" floppy. Prípadne môj 8FORMAT.

Nech je to jak je, BIOS a akékoľvek systémy závislé na ňom (MS-DOS, Win1.0-3.x, neskôr pomenej 95, 98 ) vedia čítať iba MFM. Akékoľvek diskové operácie s 8" SD (FM) je nutné adresovať floppy radič napriamo cez I/O porty.

Jo, inak linka TG43 je práve na zníženie modulácie zápisového prúdu za štyridsiatu druhú stopu. Analogia - gramoplatne. Schopní zvukári nedávali hlasné veci na koniec elpíčka, kde je zvuková drážka už veľmi zhustená a krátka. Gramce, rovnako ako floppy, sa točia konštantnou rýchlosťou :) (nepočítam 300/360ot/min rozdiel medzi 5,25" DD a HD :D )

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#24 Příspěvek od konosuke »

Celeron píše:To jsou zase chytrosti z těšínska. :roll: 8" diskety jsou jedny z nejspolehlivějších počítačových médií, .
a co jiného, mudrče z Kocourkova, jsem napsal já?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#25 Příspěvek od termit256 »

Uz veris, ze nikdo krome tebe nechape smysl tech tych bezobsaznych blabolu? :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

konosuke píše: a co jiného, mudrče z Kocourkova, jsem napsal já?
Napsals kravinu. 5,25" a hlavně 3,5" bývají nečitelný celkem spolehlivě po cca 10 letech. 8" jsou čitelný stále, dokud se nezačne rozpadat magnetická vrstva. To je ale naštěstí problém jen 8" disket Basf.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Jinak k tomu používání 8", 5,25" a 3,5" mezi starema strojema a PC.
Přečíst něco na PC je kupa problémů. Zajímavý ale je, že třeba na osmibitu Sapi-1 je řadič disket FDC-1, kterej umí přečíst, zapsat a i naformátovat všechny možný formáty výše vypsaných disket. A to s jedním prvních FDC švábů Intel 8272. Šváb starý skoro 50 let. V době jedo vzniku ještě 3,5" diskety vůbec neexistovaly a formát známý z PC double side, high density nebyl ještě známej.
Naposledy upravil(a) Celeron dne 17 srp 2021, 22:53, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Snad Intel 8272. Jeho klony a odvodeniny sa predsa pouzivaju aj v PC.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Jasně, překlep, opraveno.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od PotPalo »

Celeron píše:5,25" bývají nečitelný celkem spolehlivě po cca 10 letech.
Trochu pridaj. Mám tu 5,25" 360kB diskety nahrávané okolo roku 2000 a všetky bez problémov fungujú. Akurát Verbatimky trochu lepia, rozpadá sa vrstva, ale prečítať idú.

Keby bola jedna 8" mechanika naviac, na www.oldcomp.cz niekto takú zháňa.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“