Příroda kolem nás

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#481 Příspěvek od GeXeS »

forbidden: Jasně že je to žlabatka. Za mě Andricus dentimitratus (české jméno nemá), ale to je jen přibližný odhad, žlabatky "nedělám".

ok1hga: To je o něco snazší -babočka bílé C (na líci křídel není to bílé C vidět, to je z rubu).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#482 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Duběnky dělá larva mouchy zvaný žlabatka dubová. To na fotce fakt vypadá jako nějakej gumolep ....
Není to moucha ale vosička. :wink:
GeXes, co to je za stádium? Larva? Na netu nic podobnýho k vidění není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#483 Příspěvek od forbidden »

Udělal jsem ještě nějaký fotky, vypadá to, jakoby se to živilo žaludy. :D
Duběnky znám, ale toto jsem fakt viděl poprvé v životě.
Přílohy
DSC_0714.JPG
DSC_0713.JPG
DSC_0711.JPG

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#484 Příspěvek od PotPalo »

Takže je za tým vosička-hacker, ktorá prelomila genetický kód žaluďa a upravila si ho podľa svojich potrieb. :pako:
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#485 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:
EKKAR píše:Duběnky dělá larva mouchy zvaný žlabatka dubová. To na fotce fakt vypadá jako nějakej gumolep ....
Není to moucha ale vosička. :wink:
...
To je f u c k , dvojkřídlej a tudíž obtížnej hmyzák je obojí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#486 Příspěvek od Celeron »

No tak třeba u fíkovníků to není Fuck jestli moucha nebo vosička. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#487 Příspěvek od konosuke »

fot 0714 tohle je živý ?! invazní druh z Aldebaranu jinak taky mimikra
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#488 Příspěvek od lesana87 »

To je nějakej acorn hugger z LV-426. 8O

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#489 Příspěvek od konosuke »

velmi správně ! LV426 Acheron, oceňuji znalost oboru :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#490 Příspěvek od GeXeS »

Celeron píše: GeXes, co to je za stádium? Larva? Na netu nic podobnýho k vidění není.
Jo, larva. Víceméně jak píše PotPalo - vylučuje látky, které donutí rostlinný orgán růst podle potřeb hmyzu, tak, aby byla larva co nejlépe chráněná. V menší míře to známe od mšic - ty když sají na listech, tak vypouštějí látky, které ten list zkroutí a ochrání tím skupinku mšic uvnitř. Žlabatky to dotáhly na vyšší úroveň.
(Pro zájemce - výborný článek o žlabatkách na jednom blogu entomologického nadšence.)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#491 Příspěvek od forbidden »

Dneska lezla po domě.
Přílohy
kudlanka
kudlanka
kudlanka
kudlanka

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#492 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dneska jsem uklízel dřevo u stromu, kde kvete břečťan a lítají tam sršni, protože tam loví včely.

Viděl jsem bitku sršně s motýlem. Škoda, že jsem neměl u sebe mobil. Sršeň ležel na zádech, držel motýla nohama nad sebou a snažil se mu ucvaknout hlavu. Hezky to křuplo. Pak s ním zkusil odletět a nic. Asi čerpal u špatné benzinky.

Tak následovalo cvakání křídel. Nakonec s ním asi metr nad zemí odletěl. Myslel jsem, že unesou víc, potvory.

Chyběl metr a spadli mně za krk. Jinak každou chvíli tam spadne včelí zadek. Přecvaknou ji a předek odnesou.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#493 Příspěvek od Celeron »

Sršeň za krkem, to je celkem průser. Bylo mě asi 15 a šli jsme se strejdou obhlídnout revír s flintou. Spadla mu za krk sršeň z větve stromu a jebla ho. Vyrazili jsme asi 2 km domů a po kiláku to strejda vzdal, otekl a začal se dusit. Nevěděl jsem co s ním, musel jsem běžet pro pomoc. Chlap jak hora, 110 kg, tracheotomie, hlava jak medicinbal a trvalo to 20 dní než ho pustili z nemocnice. Před tím i po tom dostal pár včelích jebanců a nikdy s tím žádnej problém neměl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#494 Příspěvek od PixelOrgy »

Hmmm, mozna maji srsne v jedu nejakou latku, co vcely nemaji a spustila alergickou reakci? Pochybuju, ze ten jed ma uplne stejny slozeni. Me srsen bodla taky, na podobny misto - sedla si me za krk, ja si ji nevsiml a jelikoz to lechtalo, tak jsem se tam podrbal. Bylo to o neco horsi jak od vcely, palilo to a asi 5-6cm cervenej flek, tot vse. Pachatelka vitezoslavne odletela :-D

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#495 Příspěvek od GeXeS »

Celeronův strejda byl holt asi alergik. To se může stát, když si někdo při početí vylosuje blbý genom. A ano, včelí, vosí i sršní jed se liší, stejně jako jed čmeláků, vosíků, kutilek atd. atd. Navíc je pravděpodobné, že do jedu všichni blanokřídlí ukládají nezmetabolizované jedy z přírody (včetně pesticidů). Taky jsem slyšel, že včely sbírající pyl z máku mají bolestivější bodnutí, ale možná je to jen včelařská latina.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“