8" disketove mechaniky - je to k necemu?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#31 Příspěvek od nixdorf »

Ono, magnetický záznam ako taký tu s nami ešte chvíľu asi ostane (harddisky, platobné karty a spol.) a diskety sú už pekné dve dekády pochované v histórii, ale svoj účel toho času plnili, v porovnaní s inými druhmi magnetického záznamu (pamätáte spoľahlivosť audiokaziet k osmibitom?) ešte relatívne znamenite. Kto si pamätá špáranie šrobovákom a štelovanie kolmosti hlavy u kazeťáku, nedajbože kotučáku, "podľa ucha" tak, že následne mu to nahrávalo taký záznam, že u iných magičov to ozaj bolo zahuhlané... rôzne meracie pásky a kalibračné záznamy sa vážili zlatom. Dnes v ére vinyl revivalu, duplem...

K zavrhnutiu diskiet ako úložného média najviac samozrejme prispel pokrok, ale tiež treba uznať, že napr. 3,5" 1,44MB HD floppy vyrobené krátko po prelome milénia už ozaj začali byť kvalitatívne platné na starú bačkoru. A mechaník, de facto, tiež. Stačila ozaj mierne rozkalibrovaná mechanika a pri pokuse o zápis na disketu sa z toho stalo médium, ktoré už na iných strojoch poriadne čitatelné nebolo. Do toho všetky tie scandisky, hľadanie vadných sektorov, ktoré nemuseli byť vždy len vadné... poznáte to.

Krásnym exemplárom toho bol aj pokus o zápis 5,25" 360K DD disku v 1.2MB HD (96tpi) mechanikách, ktoré so svojou úzkou stopou zapríčinili častokrát to, že tie disky už v DD mechanikách (s 48 stopami na palec) čitatelné neboli.

Čiže sa nesmieme čudovať, že v poradí štvrtú pirátsku disketu Prehistorika 2 skopírovaného od kamaráta v deväťdesiatom piatom, sme doma na svojom počítači už neprečítali, a tak sme mali z PC hry akurát tak figu borovú, zato prečítať evidenciu pohraničnej stráže či MIKROS od VÚVT Žilina to ani po štyroch dekádach nie je problém :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#32 Příspěvek od konosuke »

pamätáme...a pamatuješ samodomo úpravy 8" disket "bulharů" na oboustranný záznam ?
vždy som sa čudoval prečo to něurobil výrobca rovno vo fabrike :?:
azda viem, "obchodné zaujmy" však
Celerone: o 3,5" disketách jsem nikde nenapsal čárku, opět se mejliš
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#33 Příspěvek od nixdorf »

Obojstranné 8" mechaniky ponúkajú na zbernici signál, či je vložený jednostranný alebo obojstranný disk vzhľadom k odlišnej pozícii indexovej diery, toto zároveň obmedzovalo používanie jednostranných diskov v jednostranných mechanikách, ktoré cez infrazávoru neboli schopné indexovať obojstranné médiá.
Pre jednostranné mechaniky sa ešte niekedy upravoval plášť obojstranných floppy tak, že sa spravila nová indexovacia diera, osovo súmerne s existujúcou. V takom prípade šla disketa otočiť a dala sa použiť druhá strana na jednostrannej mechanike.
Toto prežilo až do 5,25" diskiet a volalo sa to "flippy disk". Dokonca pre floppy, ktoré nevyžadovali signál INDEX (počítače Commodore), stačilo vyraziť iba novú zarážku na bok diskety, povoľujúcu zápis na druhú stranu. U osmipalcov to bolo naopak: práve absencia tohto výrezu povoľovala zápis na disketu. Alebo sa obišiel signál WRITE PROTECT zo zbernice. :wink:

Radič floppy v PC spomínaný signál na jednostrannú či obojstrannú disketu nepodporuje; v obojstrannej mechanike sformátuje i jednostrannú disketu na obe strany. Takže né, nepamatuji.
Proč to neudělali přímo ve fabrice? Zbavovanie sa zodpovednosti - zaznamenať sa dalo na druhú stranu i u jednostranných diskov, ale "garantovaná vrstva" bola iba tá spodná. Kdo šetří, měl za tři.

S hustotou záznamu ditto - 250K 8" SD disk s geometriou 77x26x128B FM ide častokrát v pohode sformátovať aj na obojstranný 1,2MB 77x8x1024B MFM, prípadne 77x16x512B, ktoré prečíta i DOS. Ten DOS, ktorý osmipalce pod PC nikdy nepodporoval. Ale FORMAT.COM to sám osebe nedá, pretože nevie nastaviť správne šírky GAP medzi stopami pre 8" geometrie, ktoré sú oveľa širšie.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#34 Příspěvek od Yarda1 »

konosuke píše:...a pamatuješ samodomo úpravy 8" disket "bulharů" na oboustranný záznam ?
To jsme dělali ve fabrice. Hodily se na to nůžky na nehty.
Vtip: V CP/M šlo disketu rozdělit pro jednotlivé uživatele (asi 280KB, to tehdy bylo Kilobajtů) ale moc se to nepoužívalo, aspoň jsem o tom neslyšel. Jeden týpek na novou disketu rezervoval datový prostor pro USER1 a naplnil ji daty. Když ji někdo jiný chtěl použít a kouknul se, jestli už na ni něco není, tak příkazem DIR mu žádné soubory neukázalo a když tam chtěl něco nahrát (samozřejmě ho nenapadlo kouknout, jestli tam není něco rezervované pro uživatele), tak se divil, že to nejde.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#35 Příspěvek od konosuke »

Hej, to som začinal "karieru" na vehikli Aritma 1915 ( TEXT 01.M1 )
a tam to fungovalo špigl-migl
velká úspora pracnosti v kanceláři (texty, rozbory, výkazy, tabulky...)
no a pak přišla "revoluce 89" a formát IBM/PC :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#36 Příspěvek od termit256 »

Opravdu si myslis, ze to nekoho zajima?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#37 Příspěvek od konosuke »

No povězte, přátele: není to pánskej kopulační orgán ? zasere každé vlákno
poblije diskuzi bejt já moderem fóra tak letí na BANAN ještě dnes
Naposledy upravil(a) konosuke dne 19 srp 2021, 18:02, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

Yarda1 píše: To jsme dělali ve fabrice. Hodily se na to nůžky na nehty.
Já měl jinej systém. 8 mm lochajzna, středovou dírou se mezi obálku a magnetickou placku strčila podložka ustřižená z pár děrných štítků Aritma a lochajznou se zatočilo a obálka se prořízla. To samý z druhý strany.
User byl na 8" disketách k ničemu. Ale pokud jsi měl na CP/M připojenou mechaniku kazetovýho disku 2 x 2,5MB pevnej a 2 x 2,5MB výměnnej, byl User k nezaplacení, používal se ne snad pro uživatele ale jako nádrada podadresáře, který CP/M 2.0 neměla. Jinak by byl na disku hroznej bordel v adresáři, protože třídění podle názvu CP/M neměla.
Já mám na Sapi-1 připojenej HDD 4GB, je na něm 16 logických disků 16MB, bez User by to ani snad nešlo. CPT je upravený aby se dalo volit třeba Copy A0: *.com/B8: takže se jednoduše zkopírují všechny soubory s příponou com z User0 disku A: na disk B: do User8. Nebo obráceně? Už jsem to neměl zapnutý asi 6 let. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#39 Příspěvek od konosuke »

ano lochajz ! lesklá kovová trubička z čínské propisky, mírně zabroušena
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#40 Příspěvek od rnbw »

konosuke píše:No povìzte, pøátele: není to pánskej kopulaèní orgán ? zasere každé vlákno
poblije diskuzi bejt já moderem fóra tak letí na BANAN ještì dnes
Ano, na teba to plati 100%.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#41 Příspěvek od konosuke »

důvod ? odkaz ? jenom nepříčetně plácáš do vody sámnevíšco
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mám několik desítek 5,25'' disket a vše je i po cca 35 letech čitelné.

konosuke: abys za chvíli nedostal od admina ovoce.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#43 Příspěvek od Crifodo »

Nevíte jak jsou na tom s životností velké páskové paměti se sekvenčním ukládáním dat?
teď jsem zrovna viděl krásnou oko i duši těšící epizodu, detektiv Colombo a díl zvaný Obrácený negativ. Je tam scéna jak čeká x minut než mu operátorka vytiskne údaje o zájmové osobě na řádkový tiskárně, vzadu se vrtí ve stojanech 40 cm špulky IBM. Asi tak rok 1974.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#44 Příspěvek od nixdorf »

...na margo čitatelnosti starých diskiet: cca dekádu dozadu sa mi podarilo na zbernom dvore nájsť nerozbalený Norton Commander v papierovej krabičke, dnu 2x360K a jedna 720K distribučná disketa, ešte s nevyrazenou ochranou proti zápisu. Už som s nimi zopár 5,25" mechaník typu Tandon, /tých vysokých, do IBM 5150/, priviedol naspäť k životu. Inak hej, mechaniky sa majú kalibrovať so škopíkom priamo na čítacom zosilovači, a špeciálnou disketou s analogovým záznamom. To druhé nemám dodnes. :)

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“