ochranné pospojování

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

ochranné pospojování

#1 Příspěvek od Puda »

Zdravíčko, pánové..
Měl bych dotaz, ohledně ochranného pospojování sběrnicového vedení.
U nás v práci je spousta lisů, zapojených na sběrnicové vedení 3x400V (takové to plechové hranaté potrubí se šínami a s nožovýma pojistkama uvnitř bakelitových přípojek, které se při otevření dveří odpojí - označení ani fotku jsem nenašel). Na tyto "sběrničáky" je zapojena i celá nástrojárna, svařovna a.t.d. Včera za mnou byl revizní technik kvůli štemplu na slaboproudý rozvaděč mojí výroby - tento můj rozvaděč revizí prošel, i jeho připojení, ale zjistil, že žádný ze "sběrničáků" , ani lisů nemá ochranné pospojení. Myslím ten tlustý žlutozelený drát.
Za jakých podmínek nemusí být ochranné pospojení?
(jsem slaboproudař s paragrafem 6 a nikdy jsem toto neřešil)
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#2 Příspěvek od Lukar »

Bych se zeptal toho revizáka, co ti dal štempla. (Pokud je vše v bakelitu) Samotného by mě to také zajímalo :)

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Puda »

Říká že musí být vždy. Ale ten revizák který revidoval celou tu halu říká že v tomto prostředí být nemusí, i když jsou tam místa, s vysokou vlhkostí i spoustou chemikálií (odmašťovačky). Je tam teď hrozný boro, a já ho mám vyřešit, bohužel.
Kdybych měl normy tak si to najdu.
A bakelitové jsou jen ty přípojky, celé je to z plechu, a zajímavé je, že i zářivkové osvětlení na železných roštech pospojení má -to dělal zas někdo jiný a někdy jindy.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Zaměstnavatel by ti měl potřebné normy zajistit .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tak ty to máš vyřešit, normy ti provozovatel zařízení nezajistil, revizák neřekl...
Přece v projektu musely být stanovené vnější vlivy a na základě jejich určení musely být předepsáné příslušné stupně ochrany.
Takže napřed zjisti, co je v projektu a zda se od té doby nezměnila technologie tak, že by se vnější vlivy změnily.
A ty normy si nech koupit (nebo zaplatit přístup na server ČNI)

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#6 Příspěvek od vladom »

Taky jsem prožíval něco podobné... Projektant naplánoval rozvody, jeho firma rozvody realizovala a problémy nechali... Prostředí určené, pospojování nerealizované a stroje připojené pohyblivým přívodem do zásuvky. Po čtyřech letech přišel revizák - a všechno špatně. Projektant svoje dostal a po čtyřech letech ho to už nezajímá. Konatel škrtal všechny výdaje, ale posezení s firemními návštěvami realizoval v nejdražší restauraci na slovensku. Na večeři s kamarádem platil 170€, a revizáka tlačil aby šel s cenou o 30% níž. Žel taková je praxe.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

- každé elektrické zařízení musí mít osobu, která je zodpovědná za jeho stav, bezpečný provoz,... Kdo to je u vás ve firmě?
- rozváděč musí projít jistými zkouškami, jejichž výsledkem ja výrobní štítek, protokol u typové nebo částečně typové zkoušce a kusové zkoušce. Kdo ty zkoušky udělal?
- elektrické zařízení by mělo být udělané podle schválené dokumentace, mělo by projít revizí, provozovatel je povinen mít po celou dobu provozu sźařízení výchozí revize, platnou (opravenou) dokumentaci, zajistit pravidelné revize... Funguje to u vás tak?
- ochranné pospojování řeší ČSN 33 2000-4-41, ed.2 v souladu s ČSN 33 2000-5-54, ed.3. Dnes jsou normy doistupné na serveru UNMZ, za poplatek 1000Kč na rok je možné stahovat a číst všechny normy

Já bych to důsledně pospojoval. Stačí nějaký rozdíl potenciálů, na který někdo zareaguje ucuknutím, ztrátou rovnováhy a dostane se do pracovního prostoru jiného stroje... Těch pár stovek až tisíc za to zvýšení bezpečnosti jistě stojí!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Taká kontrolná otázka , vojín Kefalín , čo myslíte tým stahovať ?

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#9 Příspěvek od MATYCH »

Ten rozvod se jmenuje přípojnicový prachotěsný rozvod PPR
http://www.pprelektro.cz/
sortiment od 250 do 700A,provedení Cu i Al,

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Ochranné spojení se dělá nezávisle na tom, jestli napájecí soustava je řešená smyčkově, hvězdicově nebo sběrnicovým vedením, a to tam, kde jsou neživé vodivé části různých spotřebičů (rozuměj - spotřebičů připojených na samostatné vývody) v dosahu.
Zejména tedy tam, kde je nebezpečí úrazu dotykem na neživou část proti zemi zvýšené nepříznivými vnějšími vlivy (vlhko, mokro, agresivní látky, vodivé okolí spojené se zemí), případně hrozí nebezpečí úrazu dvoupólovým dotykem na neživé části různých spotřebičů (ve smyslu toho, co jsem uvedl výše), na nichž se může objevit různý napěťový potenciál.
Podmínky pro to, čím a jak provést a jak uzemnit doplňující pospojení uvádí ČSN 33 2000-4-41.
Ale to vše měl projektant vědět a v projektu uvést. Případně dodatečně doplnit.
Reklamujte vadu projektu.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#11 Příspěvek od kbulda »

MATYCH píše:Ten rozvod se jmenuje přípojnicový prachotěsný rozvod PPR
http://www.pprelektro.cz/
sortiment od 250 do 700A,provedení Cu i Al,
Elektrikáři tento rozvod nazývají " šínovod "

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Otkundes »

Zdravím silnoproudaře!
Opráším toto téma svým dotazem:
kdysi jsem se učil, že na hlavní ochranné pospojení (přípojnici, obvykle někde ve sklepě domu), mají být připojeny přívodní kovová potrubí uložená v zemi, potrubí ústředního topení, ochranná pospojení kovových částí v domě, svod bleskosvodu a nulový vodič el. sítě.
Od té doby však došlo k harmonizaci norem s normami EU, a další změny, které jsem již nesledoval.
A teď si nejsem jist, zda svod bleskosvodu, má být podle nových norem, připojen k tomu hlavnímu ochrannému pospojení v obytném domě.
Jak to správně teď má být?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ano, hromosvod spojit. Akorát podle evropské normy už neříkáme sběrnici Hlavního Ochranného Pospojování HOP, ale MET :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Akorát bych trochu zkorigoval, že spojit ideálně se zemničem hromosvodu (tzn. ne se svodem - čím výš, tím hůř).

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#15 Příspěvek od palmalsport »

To: Puda.

Na prvním místě, je, stáří toho zběrničáku a projektová dokumentace té pevné neboli stavební elektroinstalace. Nedílnou součástí (teda měl by být), protokol o prostředí,(protokol o přiřazení vnějších vlivů).

Obecně ale platí, že čím je horší prostředí, tím by měla být ochrana před nebezpečným dotykovým napětí vyšší.
:)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“