Regulační trafo Křižík

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Regulační trafo Křižík

#1 Příspěvek od jardajar »

Zdárek. Dostal jsem staré regulační trafo křižík a mám malý problém. Vstupní odpor je asi 1Ohm a trafo mi vyhazuje jističe. Ovšem při několika pokusech naběhne a reguluje od 0 do 250V výborně jak má... Nevíte čím to může být, popřípadě co a jak opravit? Je to typ RAT 10 1741 do 10A. Výrobce Praha Smíchov...

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#2 Příspěvek od stevo59 »

Vymeniť ističe.... ale nie túto odpoveď si čakal, že... . Možno by pomohlo počiatočný prúdový náraz stlmiť napr. 200W žiarovkou a tú potom vyskratovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Nezapojuj ho do zásuvky, která má jištění jen 10A. Protože je to autotrafo a má jen jednu vrstvu závitů, je taky patřičně tvrdé a s velkým sycením - a právě ten proudový náraz při zapnutí Ti to vyhazuje. Pokud nemáš možnost používat zásuvku s jištěním 16A, je asi jediným řešením dobastlit si k němu soft-start, stačí 100W žárovka v sérii s tím trafem, kterou po nějaké krátké prodlevě přemostí stykač. Je to možná složitější, ale jestli Ti nic jiného nezbyde...

Aha - Števo spod Tatier ma predbehol...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 26 pro 2007, 20:56, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#4 Příspěvek od jardajar »

To se chystám udělat,šlo mi jen o to, jestli v něm není nějaká vada, které lze odstranit... Každopádně díky za rady.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Milan121 »

tak jak píše Ek ,je tam velké sycení.Měl jsem ten sám problém.16A jistič to vyřešil.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#6 Příspěvek od Killroy »

jardajar píše:To se chystám udělat,šlo mi jen o to, jestli v něm není nějaká vada, které lze odstranit... Každopádně díky za rady.
To není žádná vada, to je vlastnost. Jinak tohle autotrafo se už moc nevidí a na stole je k nezaplacení.. :lol: :lol: :lol:
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Killroy píše:To není žádná vada, to je vlastnost. Jinak tohle autotrafo se už moc nevidí a na stole je k nezaplacení.. :lol: :lol: :lol:
No, na stole nevím, nechtěl bych, aby mi odtamtud spadlo na nohu, ale pod stolem ho mám a k nezaplacení je, hlavně když člověk potřebuje zregulovat věci běžně nezregulovatelné - jak jinak například ověřit bez triakové regulace, při jakém napájecím napětí zareaguje PODPĚŤOVÁ ochrana?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#8 Příspěvek od jardajar »

Jasně, vyřeil jsem to 125W tlumivkou, kterou pak přemostím, odběr je po nárazu celkem v klidu.
Jinak děd je opravář TV a má asi ještě 2... :D

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#9 Příspěvek od Killroy »

EKKAR píše:
No, na stole nevím, nechtěl bych, aby mi odtamtud spadlo na nohu..
Myšleno obrazně, "jako mít ho k dispozici". Nicméně já ho na stole mám - nacpal jsem ho úplně do rohu a jsem spokojený. Pod stůl už léta nelezu a preferuju systém "když sedím, chci všude dosáhnout kam potřebuju." Ne vždycky to funguje, ale snažím se mít vše co běžně používám na dosah. Navíc jsem levák a všechno mám jaksi opačně poskládané...
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od cabernet »

Tento problém poriešiš tak, že na vstup zapojíš termistor.

Uživatelský avatar
vybihal
Příspěvky: 297
Registrován: 04 čer 2007, 02:00
Bydliště: Suchý

#11 Příspěvek od vybihal »

Zdravím,
něco podobného jsme vyřešil tak, že jsem použil stykač.
Jeho kontaky jsem přemostil odporem (pár ohmů) a cívku připojil
paralelně k primáru trafa. Zpoždění stykače stačí, aby odpor omezil
proudovou špičku při připojení trafa. Používám to u oddělovacího trafa
1kW.
VyBiSu

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#12 Příspěvek od RADAR-06 »

To je tohle autotrafo? kolik ti z toho jde vývodů, mě to asi někdo potunil


Obrázek

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Skay »

Já mam taky trafo a z něho de vývodů 6 =D, potuněný asi nebude,jezdec,kraje vinutí a zem.BTW na jakej je tohle trafo proud ?

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#14 Příspěvek od RADAR-06 »

Skay píše:Já mam taky trafo a z něho de vývodů 6 =D, potuněný asi nebude,jezdec,kraje vinutí a zem.BTW na jakej je tohle trafo proud ?
právě že vůbec nevím (tipnul bych 2,5A), není na tom žádný štítek, který by naznačoval co to vůbec je :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#15 Příspěvek od Killroy »

[quote="RADAR-06"][/quote]
právě že vůbec nevím (tipnul bych 2,5A), není na tom žádný štítek, který by naznačoval co to vůbec je..

Jak to že není? Viz poslední obrázek - na horním víku je vidět štítek s vyraženými údaji od výrobce. Stačí si ho jít přečíst, jistě tam bude všechno uvedeno... :contract:
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Odpovědět

Zpět na „Poradna“