Málo paměti v PC?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Málo paměti v PC?

#1 Příspěvek od jirika »

Zdravím, mám dotaz .

V PC je procesor Core Duo 2,3 .
2G paměť RAM DDR2 SDRAM 1333 , 2ks po 1G.
Win10 Home.
SSD disk.240 GB.
Po instalaci vidgetu jsem zjistil, že pamět je využitá cca.75-95%.-skoro pořád.
PC frčí celkem svižně, nestěžuje si.Není to herní PC, ale World of Thank zvládá.
Jen jsem přemýšlel, jestli by se zrychlil, kdybych tam dal 2 x 2G SDRAM, tím by RAM jela cca. na 50-60 %.

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mek7 »

2 giga pamate je na Windows 10 malo. Rozsirenie pamate urcite pomoze.
Mimochodom, pamat vo Windows 10 sa pouziva inak, ako v starsich systemoch. Je tam predsa na to, aby sa pouzivala, nie aby zivala prazdnotou.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
ozmot
Příspěvky: 3
Registrován: 16 srp 2021, 02:00

#3 Příspěvek od ozmot »

Z dnešního pohledu jsou 2GB RAM dost málo, ale pokud výkon vyhovuje, není potřeba to řešit. Ty paměti se vytížením nijak "neopotřebovávají" :D Ale výměna by mohla systém zrychlit.

Obecně by to mělo fungovat tak, že ukládat data do RAMky je několikanásobně rychlejší, než je ukládat na disk. Když ale paměť dojde, nezbude systému nic jiného, než část dat přesměrovat na disk. Ale zase, SSD je rychlejší než HDD.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hubert_79 »

Rozšíření na 4 GB určitě pomůže. Ten systém je 64 bit?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

jirika píše:....Není to herní PC, ale World of Thank zvládá.
...
Tak hlavně že ti to zvládá Svět díku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#6 Příspěvek od jirika »

Jedná se mi o to ,že Aplikací CristalDisk info mi píše SDD píše Dobrý 91%,před měsícem ještě 92%, asi po 6 měsících provozu a množsdví zapsaných dat 840 PBajtů. Tak si myslím, že jestli je pamět zaplněná na 95% , tak zapisuje pořád na SDD, a tím se opotřebovávají buňky. Je možné za 6 měs. zapsat 840 Pbajtu( ukazuje to šíleně dlouhé číslo 8801623594466 PB(asi a když na to kliknu tak se napíše 840PB).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

ozmot píše:Z dnešního pohledu jsou 2GB RAM dost málo, ale pokud výkon vyhovuje, není potřeba to řešit. Ty paměti se vytížením nijak "neopotřebovávají"...
Ram se urcite neopotrebovava, narozdil od ssd kde neustalym masivnim swapovanim muzes dojit ke konci zivotnosti disku relativne brzy.

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mek7 »

840 PB by ziadny SSD disk neprezil. Ich zivotnost sa udava v stovkach TBW (Terabytes Written). To cislo co vidis, moze byt iba chyba interpretacie toho programu.
Mimochodom, Disk sa nerovna Pamat (terminus technikus).
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Win 10 s antivirem F-Secure bez problému sežere 4 GB RAM i při kancelářské práci. Teď mám noťas s Ryzenem 5, 8 GB RAM a SSD. Běželo to jako blesk - asi týden. Pak začal pomaloučku zpomalovat. Počítám, že tak po roce a půl se dostanu do stavu jako se starým noťasem, kde jen přepnutí oken mezi wordem a firefoxem byla operace na několik sekund.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Sudlit na RAM se nevyplati, osobne ani u PC v obyvaku nejdu pod 16GB, pro praci 32GB a nemusim se o pamet starat. Rozdil mezi 8 a 16GB je 9 stovek, coz jsou cca 4hodky prace za prumernou mzdu. Jestli vam to za ty nasledne nervy s compem ktery budete pouzivat roky stoji. Spis se vyplati setrit na rychlosti RAM, jeji prinos pro celkovou sviznost systemu je minimalni.

Uvedom si take, ze levne ssd jdou prepsat treba jen 200x a pak nastane konec jejich zivotnosti.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Mít v dnešní době W10 (64 bit) a mít SSD, tak je základní paměť v PC minimálně 8 GB a to se jen vyrovná OS 32 bit se 4 GB. Pro rovnovážnou práci je pro W10 (64 bit) s SSD vhodnější spíše 16 GB. Pokud je to míň, tak to samozřejmě pracuje, ale odkládací prostor na SSD je největší hovadina na PC s pamětí pod 8 GB.
To je lepší mít raději menší a rychlý SSD než velký a pomalý. Sbírka fotek, hudby, filmů apod. se stejně archivuje na externím HDD, z kterého se to případně i spouští a na čtení těchto zbytečných dat to rychlostně plně postačuje.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Je to málo, chtělo by to aspoň 4GB. Záleží ovšem na tom, kolik slotů pamětí můžeš osadit. Pokud 4, je to OK, pokud jen dva, tak je potřeba si dát pozor, protože ne všechny DDR2 2GB moduly se snášejí s různými verzemi intelích čipsetů.

Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#13 Příspěvek od jirika »

Takže tím, že je paměť na 95% dochází k zápisu na SSD? Nebo se na SSD zapisuje až při 100% plné paměti.

Tímhle Zapisováním se dá zničit SSD disk????????
Protože mi jeden SSD odešel v Lednu 2021, byl koupen na jaře 2020 a pak jel denně na OnLine výuce.
Budu muset sehnat RAM 4G. Vejdou se tam 2ks - takže 2x2G.

Je to PC 15 let starý, ale s těma 10kama a SSD maká slušně. Dokonce je rychlejší než noťas Lenovo G50 s Celeronem koupeny před 5-ti lety.Moc se mi do něho nechce investovat, ale asi byl před 15 lety hodně předimenzován.
Nový PC se mi nechce kupovat.
Přílohy
IMG_20210917_1915501.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Wokna často swapují i při nižším vytížení paměti, 100% není vůbec nutných, to začíná až Linux. Je to taková jejich úchylná vlastnost, odkládají si tam to, co si myslí, že nebude potřeba. Ovšem při těch 2GB to budou dělat každou chvíli. SSD se tím rychle zvyšuje počet zápisů. Ano, zapisováním SSD nakonec odejde. Ty paměťové buňky jsou už dneska tak malé, že je mazání + zápis v podstatě poškozuje, moc cyklů nevydrží. Proto na rozdíl od klasického disku nedochází k zápisu sektor po sektoru, ale řadič SSD to rozhazuje tak, aby se zátěž rovnoměrně rozložila po celém SSD.

Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#15 Příspěvek od jirika »

Děkuji , budu shánět paměť.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“