Korekce pouze s jedním OZ a jen výšek někde u 10-12 kHz ?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Korekce pouze s jedním OZ a jen výšek někde u 10-12 kHz ?

#1 Příspěvek od padik »

Načrtl by někdo? Odkaz? Děkuji. Bude to k LM 3886.
Děkuji. Do měsíce možno příspěvek smazat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Upřesni, jestli to má být jen zdvih výšek, nebo jen tónová clona, případně presenc filtr (zdůraznění jen té oblasti 10 - 12 kHz a pod ní i nad ní zase pokles), o kolik, atd.
Jinak v podstatě můžeš použít jakýkoli aktivní korektor, v němž basovou větev nahradíš dvěma stejnými odpory.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#3 Příspěvek od padik »

No jo, zkusím to s tou basovou větví nahradit odpory. To jsem myslel jako radu č. 1. Jako 2. by bylo, že neslyším generátorem nad 10 kHz, takže asi nemá smysl používat korekce zesilovačů u 15 kHz. Jde tady o to, že se zaprvé- jedná o normální/noční poslech a zadruhé-o různý přednes (ostrost) zvuku CD/flac přehrávač. A to mám ještě dva páry reprobeden na přepínání...
Zvláštní, že basy mne netrápí v žádné kombinaci.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Z toho ponekud zmateneho popisu netusim co chces resit, ale tady mas nastroj ktery ti navrhne filtr jaky budes chtit.
https://www.ti.com/design-resources/des ... igner.html

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#5 Příspěvek od padik »

termit256 píše:Z toho ponekud zmateneho popisu netusim co chces resit, ale tady mas nastroj ktery ti navrhne filtr jaky budes chtit.
https://www.ti.com/design-resources/des ... igner.html
Ano, máš pravdu. Zmatené. Řeším regulaci výšek, aniž by to ovlivnilo kvalitu zvuku průchodem touto korekcí. Už jsem se zaregistroval na TI. Dík.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#6 Příspěvek od padik »

Hill píše:Upřesni, jestli to má být jen zdvih výšek, nebo jen tónová clona, případně presenc filtr (zdůraznění jen té oblasti 10 - 12 kHz a pod ní i nad ní zase pokles), o kolik, atd.
Jinak v podstatě můžeš použít jakýkoli aktivní korektor, v němž basovou větev nahradíš dvěma stejnými odpory.
Jak tedy vyřadit basy? Děkuji.
Přílohy
pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

To jsem ti přece už psal: z basové větve odstraň potenciometr, kmitočtové závislý prvek a vyjde ti toto
Přílohy
korekce jen výšek, basy a středy vyrovnané
korekce jen výšek, basy a středy vyrovnané

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#8 Příspěvek od VASEK_W »

Asi mám "delší vedení", ale nějak mi stále uniká smysl tohoto upravování korekcí, a co si od toho tazatel vlastně slibuje. Nějak mám v paměti zafixováno, že podobné dotazy na úpravy signálu zde od uživatele již nedávno byly :-(

Pokud nechci korigovat basy, tak nechám poťák na nule.
Něco jiného jsou ovšem některá zapojení korekcí, a v nich použitých hodnot součástek, kdy se basy a výšky vzájemně ovlivňují podle natočení potenciometrů, ovlivňuje to i středy, a i jinak jsou ty průběhy prapodivné.
Řešením je nastavit součástky tak, aby se ovlivňovaly jen okraje pásem, a do středů to "nekecalo". Pak mají takové korekce smysl.
Jinak proměření jakýchkoliv korekcí a jejich vliv na přenosovou charakteristiku lze udělat s pomocí tónového generátoru, dobrého mV metru, nebo osciloskopu. Tam je velmi dobře vidět jak se mění přenos při přelaďování nf generátoru.

Vašek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Asi nemá pro poťák na basy místo, některé bedýnky mají vyvedené jen potenciometry na hlasitost a tónovou clonu, tak místo ní.
Jiný důvod mě nenapadá.

Jestli bych ale kvůli nevyváženosti nahrávek požadoval korekce jen na výškách jak do mínusu, tak do plusu, a neměl dostatečnou rezervu zesílení na pasivní korektor, neplýtval bych na zdvih nějakých ±12 dB zbytečným počtem tranzistorů v operáku. Použil bych tranzistor s jednotkovým zesílením zapojený asi tak, jak je v příloze.
Teprve, pokud bych během protáčení potenciometru nenašel zvuk, který by mému uchu lahodil, pohrál bych si s oběma kondenzátory na jeho koncích (patrně použil menší hodnotu, ale u obou stejnou). Kdyby to zakmitávalo, připojil bych běžec potenciometru přímo na zem bez odporu. A rozsah regulace případně omezil dvěma stejně malými odpory, každým v sérii s kondenzátorem 15n.
Teď nemám možnost to vyzkoušet a proměřit, jen jsem to spočítal, aby to určitě hrálo.
Jsem umírněný, tedy neortodoxní, příznivec fyziologického řízení průběhu v závislosti na hlasitosti bez dalších korekcí, ale, když se řízení hloubek nepožaduje...
Přílohy
Kombinace pasivního korektoru se zpětnovazebním
Kombinace pasivního korektoru se zpětnovazebním

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Radim »

Taky je možné signál nejdřív jedním tranzistorem zesílit , použít pasívní korektor a potom dalším tranzistorem dle potřeby znova zesílit. Nebo kolektorovým sledovačem oddělit, aby bylo možné výstup zatížit i nějakým nižším odporem.
A pro zamezení zkreslení, pokud je k tomu možnost, využít co nejvyšší napájecí napětí, co trand ještě snese nebo co napájecí zdroj může dodat, ne mizerných 12 V.
Pro jednoduché korekce bych takové řešení preferoval.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#11 Příspěvek od padik »

Já děkuji za návrhy. Opravdu už jsem se jednou ptal.....Trocha studia by neuškodila. Měl bych k tomu zásadnější dotaz. Zakoupil jsem si už dřív korekce sestavené u Dexhal. Dokud jsem je napájel z vlastního trafa a pak připojil ke konci se svým toroidem, vypínal jsem celek na prodlužovačce palcem nohy. :oops: Z repra se ozvalo jen tenké lupnutí. Jak jsem ale na korekce použil pomocné vinutí toroidu pro konce, už to dává pecky. Rád bych věděl, co se tam honí za duchy... Díky.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#12 Příspěvek od padik »

Velmi se omlouvám za svůj asi zvláštní způsob dotazování. Už jsme mnoho let mimo obor.. Kdybyste byli té ochoty, nějak jsem to ještě nedořešil:
Jak by vypadalo schema zdůraznění pouze na 1 kHz a 4 kHz? Když jsem si to zbastlil bez úprav, nefunguje to. Pokud jsem nezapomněl obsluhovat osciloskop, reaguje to mnohem výš než na 4 kHz. Vy už budete vědět. Děkuji.
Přílohy
10x ekvalizer.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Podivej se na stranky texas instruments, maji tam webovou aplikaci na navrh filtru. Zadas pasmo, strmost, zesileni apod. a vyjede ti primo schema i se soucastkama co mas pouzit, vcetne vyslednych charakteristik. Maji to pekne zpracovane a nemusis u toho moc premyslet.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

A jestli to chceš pochopit, stáhni si z Uložto "Punčocháře" neboli bichli "Operační zesilovače v nf technice" a najdi si tam kapitolu nazvanou "Syntetická indukčnost neboli gyrátor" - tam najdeš vztahy potřebný k výpočtu hodnot pro takovej filtr podle zadanýho kmitočtu. Mohlo by to bejt i v Belzově knížce "Operační zesilovače pro obyčejné smrtelníky", akorát si nejsem jistej, jak podrobně to tam je vysvětlený - zmínka o gyrátoru tam ale určitě je.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#15 Příspěvek od barnodaj »

Napadá mně jednoduchý důvod, proč máš vyšší pracovní kmitočty filtrů - jak čteš hodnoty kondenzátorů ve schématu, např. ve filtru 1kHz - C18, C24 mají kapacitu 33nF...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“