Consul psací stroj bez klávesnice co to je

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od PotPalo »

Akých 17? Ja tam vidím 16, ten stredný nieje použitý. 2x16 znakov, takže 32, na tú dobu to stačilo. Teda ako výstup z kalkulačky. :D Na účtenke z obchodu vtedy tiež boli iba čísla a znamienka.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#32 Příspěvek od Celeron »

Hned po škole jsem v Orgatexu oprašoval stroje na pořízení dat a jejich operátorky. Byly tam pořizováky děrných štítků Soemtron a pořizováky na děrnou pásku Consul. Ten byl něco jako klasickej kancelářskej stůl s psacím strojem jako je ve vlákně ale s klávesnicí. Vlevo byl v šupleti snímač děrný pásky a vpravo děrovač děrný pásky.
Ten psací stroj uměl vypisovat kolem 12 znaků za sekundu ale dal se seštelovat až na 17 znaků, což byl neuvěřitelnej cvrkot, typový páky byly vidět jen takový rozmazaný. :D Tu psačku jsem měl párkrát rozebranou, je tam skutečně přes celou dýlku úderový gumový válec. Celkem malý elektromagnet cvrnkne do plastové botičky, ta se zakousne do toho úderovýho válce a napojená typová páka práskne přes barvící pásku do papíru, odrazí se a vrátí do klidové polohy. Ty psačky kupodivu docela držely, jen se občas ulomila typová páka těsně pod tou tiskovou koncovkou s dvojznakem. Páka se vyměnila a koncovka se připájela, což byla docela pakárna, nebyla tam žádna dorazivá poloha ale volno ve všech osách a polohou při pájení se štelovaly řádky do roviny, mezery mezi znaky, síla otisku na papíru pro horní a dolní znak.
Nojo, to byly časy...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#33 Příspěvek od pepik9 »

V bývalé práci byl elektrický psací stroj Jatraň, dovnitř jsem se nedíval. Vážil podobně jako pytel cementu.
Naposledy upravil(a) pepik9 dne 28 srp 2021, 09:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#34 Příspěvek od Mysteri »

Videl som to pred prevratom v jednej firme v kancli, kam sme si boli dať podpísať papiere. Liezol z toho akurát nejaký dokument a vedľa bolo Slušovické PC... Čiže, asi to slúžilo ako tlačiareń.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#35 Příspěvek od maxijaroslav »

Pokud si dobře vzpomínám, měli jsme tuhle tiskárnu připojenou u tenzometrické soupravy (tuším Mikrotechna Praha, ale nejsem si jistý). Tisklo to jenom čísla z výstupů jednotlivých tenzometrů a červenou barvou tzv. cejchovní hodnoty. Navíc mám dojem, že jsme měli dokonce exemplář se širokým válcem...

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#36 Příspěvek od Radim »

Polská devítijehličková tiskárna D100 krátce po sametu byla udělána z komponent z psacího stroje a taky trochu podobně vypadala. Byl tam válec a ostatní mechanika pohybu papíru z psacího stroje, jen navíc s krokovým motorkem a karbonová páska z psacího stroje, co se při tisku pohybovala jedním směrem, dokud nedojela na konec a potom se vracela druhým směrem. Navíc byly jen lišty, kde na ozubeném řemeni jezdila tisková hlava.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

D100 modrobílou plechovou jsem měl v regálu ještě před asi 5 lety a pak jsem ji rozebral, protože popraskaly plastový ozubený kolečka převodů . Z psacího stroje tam nebylo vůbec nic. A elektrický psací Consuly jsem servisoval, takže přesně vím, jak vypadá obojí.
Barvící páska se tam sypala do kazetový cartrige a byla nekonečná a ve spoji překřížená, takže se točila stále dokola a na barvící pásce byly vidět dvě tiskový stopy nad sebou.

Možná že sis to spletl s pozdější D100 M, ta byla plastový futrály a barvící páska z psacího stroje na kotoučkách. Ale tu jsem v ruce neměl. Měla to být levnější modifikace tý původní plechový D100.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od PotPalo »

D100M som mal, tuším bola malá plechová. Gumený valec ako v písacom stroji, páska na rovnakom princípe, a tam podobnosť so strojom končí.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“