Rucni halogenova svitilna 55w

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

Když dáš 4 do série, tak při plným nabití tam máš skoro 17V (vybitá 12V). To asi nechceš.
To tam nemůžeš naroubovat 10W COB LED? Pro ně se prodává i optika (reflektory i čočky), samozřejmě chladiče, vlastně původní reflektor můžeš použít jen jako nosič, když na LED nalepíš čočku, aby svítila dejme tomu do 60°. Pak stačí step-down měnič s proudovým omezením (napětí na takový LED je 10-12V).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Jestli měnič, tak na 4S(a XP) - step-down bude jednodušší a energeticky výhodnější. V podstatě jediný co ho bude omezovat je prostor pro baterku po tý původní 6V olověnce, jinak se může vyřádit po libosti ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

#18 Příspěvek od Ibanez »

EKKAR píše:Jestli měnič, tak na 4S(a XP) - step-down bude jednodušší a energeticky výhodnější. V podstatě jediný co ho bude omezovat je prostor pro baterku po tý původní 6V olověnce, jinak se může vyřádit po libosti ...

Si rikam take ohledne toho mista.... (Jinak jsem chtel podekovat za rady, cenim si toho.)

Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

#19 Příspěvek od Ibanez »

Mit vic mista aspon o 5cm predelal bych to rovnou na xenon
Přílohy
xenonovy-ballast-slim-hid-premium-xenon-menic-12v-6860102.jpeg

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#20 Příspěvek od MetalGod »

Xenony maj proti LED poloviční světelnou účinnost. Jak na LEDce s měničem zmaříš asi 20-25% příkonu, na xenonu se zdrojem klidně 60%.
Tak tam můžeš narvat něco jako tohle, ne? 6 lithiovek 18650 v sérii (18-25V), stepdown s výstupem 12V a nazdar, svítit s tím můžeš 2 hodiny (s 26650 klidně dvakrát dýl).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#21 Příspěvek od Cust »

No, já si říkám, když už z té lampy zbyla původní jen stará omlácená krabice, tak jestli nevyhodit ji a udělat novou ve vhodnějším tvaru. :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Kedysi som od kontajnerov doniesol nejaku podobnu lampu s umyslom ju prerobit. Bola tam len 6V ziarovka. Nakoniec som si ziarovku odlozil a zvysok vyhodil do plastoveho odpadu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

MetalGod píše:Xenony maj proti LED poloviční světelnou účinnost.
Tak schválně, ty si vem 10W ledku a já si vemu 10W Hidku od Welsch Allynu, který jsem před časem osazoval do potápěčských světel. A posvítíme si na sebe. Hádej, kdo bude dřív slepej. :lol:
Nevýhoda těch Hidek je, že nejsou moc nárazově odolný proti vyšším géčkům a výrazně dražší výbojka než Led čip.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#24 Příspěvek od MetalGod »

Jediná výbojka, která má vyšší účinnost jak LED, je sodíková. Ale ta je žlutá. Jestli to je něco jako tohle, tak tam se můžeš dočíst, že to má počáteční jas 450/500lm/10W, to máš 45-50lm/W, LEDky maj i víc jak 100lm/W.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#25 Příspěvek od Cust »

problém bude v tom, že je dost rozdíl nízkotlaká sodíková výbojka a vysokotlaká...
Vyšší účinnost než LED má ta nízkotlaká. Má ale jeden problém, svítí ve žluté barvě a spektrum je ostře čarové - tedy při osvětlení nízkotlakou sodíkovou výbojkou nejdou rozlišit barvy. Vidíš monochromatický obrázek zabarvený do žluta...
To co jsi zveřejnil nejspíš bude vysokotlaká...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#26 Příspěvek od MetalGod »

Jo, nízkotlaká, ta má kolem 150lm/W, vysokotlaká je srovnatelná s LED, má kolem 100lm/W. Jenže rtuťovky, metalhalidky, xenóny, ty maj 30-60lm/W, a to až po zahřátí, což platí i v případě xenónů.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

MetalGod píše:Jediná výbojka, která má vyšší účinnost jak LED, je sodíková. Ale ta je žlutá. Jestli to je něco jako tohle, tak tam se můžeš dočíst, že to má počáteční jas 450/500lm/10W, to máš 45-50lm/W, LEDky maj i víc jak 100lm/W.
Jo jenže 10W Hidka má hořák kuličku 1,5 mm a 10W ledka je minimálně centimetrovej pekáč. No a když dáš oboje do obyčejný rotační paraboly, tak budeš stoprocentně dřív slepej ty než já. :lol: Pochybuju, že na ten centimetrovej pekáč někde seženeš fazetovou parabolu, co by dokázala paprsek jako ta Hidka s malým hořákem.
A propo, vyprávíš tu teorii, nebo praxi? Já jsem těch 10, 14 a 17W Welsch Allynů osadil do světel přes 500 ks.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#28 Příspěvek od MetalGod »

Jirko, on potřebuje svítit, ne pálit mravence :lol:
Je jasný, že maličkej zdroj světla bude mít subjektivně vyšší jas jak velkej, i když jejich celková svítivost bude stejná.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#29 Příspěvek od Sandal »

Já bych tam nechal žárovku 6V 55W a předělal maximálně tu baterii. LED žárovky nebo čipy a xenony mají ve spektru spousta modrý barvy, na který je oko v noci nejméně citlivý a přitom nejvíce unavují oči. Žárovka má zase spoustu červený, na který je oko v noci nejvíce citlivý. Předělávat to pro sebe, nechám fakt žárovku.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně ta HIDka je daleko bodovější zdroj světla, a ještě ke všemu svítí prakticky dokonale kulově (s výjimkou malejch částí kolem zatavenejch vývodů), takže se dá poměrně snadno fokusovat jednoduchým paraboloidním reflektorem - osvětlovací LEDka je proti tomu docela festovním plošným zdrojem světla, kterej se musí fokusovat segmentovým reflektorem. Důvodem takovejch rozdílů v efektivní plošný svítivosti je hlavně fyzikální podstata obou zářičů - výbojka sama o sobě maká při teplotách blízkejch 1000°C, zatímco čip LED má omezenou pracovní teplotu danou bodem, při kterým se ještě neprotavuje PN přechod - maximálně nějakejch 120-130°C na čipu, při 150°C už reálně hrozí tepelná destrukce ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“