Aku REDLithium M18 od Milwaukee

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Aku REDLithium M18 od Milwaukee

#1 Příspěvek od Crifodo »

Starší baterie začala signalizovat (8násobný blik první LEDky) poruchu.
Na webu jsem našel polemiky a postupy (nic v češtině), že to je způsobeno rozbalancováním. Po srovnání článků pak elektronika aku začala signalizovat plné nabití (4 LEDky svítí), ale po částečném vybití opět blik.
Nemá s tím někdo zkušenost, případně i znalosti jak tam probíhá komunikace mezi aku a nabíječkou atd.?

https://www.youtube.com/watch?v=RWi-FM3K1Po

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Řekl bych, že řešit komunikaci je zbytečné a raději bych prověřil akumulátory (po jednom) - je možné, že jeden je už o chlup slabší a prostě při větším odběru na něm chvilkově klesne napětí pod hranici, po které začíná nabíječka ukazovat chybovu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Tím to asi nebude. Navíc tu chybu neukazuje nabíječka, ale přímo elektronika baterie.
Napětí článků naprázdno i v zátěži sedí s 10mV přesností.
Aby baterie obživla, musím ji lab. zdrojem nabít na 21 V přímo na vývodech 1 a 5 (vývody jsem si pro sebe očísloval zprava: 1 gnd, 2 nějaká komunikace, 3 přívod z nabíječky do baterie, 4 asi senzor teploty, 5 vývod z baterie do spotřebiče).
Takto nabitá baterie pořád bliká první ledkou bargrafu 8x - chyba.
Po vložení na chvilku do nabíječky proběhne nějaká komunikace, baterie se odemkne, test tlačítkem rozsvítí všechny 4 LED - plná kapacita, dá se v nástroji používat a má slušnou výdrž. Při vybití třeba na 50 nebo 25 % a vložení do nabíječky, nabíječka rozsvítí zelenou - plně nabito. Baterie poté hned zas po stisku test hlásí 8x bliknutím chybu a je pro spotřebič odpojena.
Musí se znovu externě nabít viz výše.
Baterie signalizuje chybu i po delší době nepoužití, třeba přes noc, i když byla plně nabitá. Mně se zdá jako by tam byla nějaká kontrola přijatých a vydaných Ah, uloženo někam do konstanty a baterie se odpojuje protože hodnoty nesouhlasí.
Milwaukee má některý nářadí (LED baterka) zapojeno přímo na vývody 1 a 5 a zřejmě si nehlídá nefunkčnost, protože ta funguje bez ohledu na signalizaci vady. Velké spotřebiče zřejmě potřebujou přečíst stav baterie, aby pustily energii dál, nevím.
Přílohy
baterie 003.jpg
baterie 002.jpg
baterie 001.jpg

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#4 Příspěvek od hajeklubos »

Narazil jsem na tebe trochu později. Je pravděpodobné, že některé články jsou po smrti.
Rozříznout paralelní chod článků. Možná i sériový. Neznám tvé nabíjecí možnosti. Odpojit články od celé desky s elektronikou. Při řezání počítej, že to budeš letovat zpět! Máš teď jednotlivé články. Každý je třeba nabít solo. Nechat tak 24hodin odfrknout. Potom změřit při zátěži cca 5A. Podle napětí, které ti to ukáže při zátěži by se měly ukázat vadné články.
Je to sice takové primitivní poměrové řešení ale dost ukáže.
Na li ion články nejsem žádný expert také se rád poučím. Něco v li ionu už jsem nabil a našel vadného, tak dej vědět jak to dopadlo. Každá zkušenost dobrá.
Luboš

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Pokud se paralelní články neprojeví navenek snížením napětí skupiny, tak nevidím důvod je řešit. Všech 5 sekcí hlídaných balancerem či sw měřením sedí. 5Ah baterie mám 3 ks plus jednu 9Ah čínský klon, nářadí je ještě zatím v záruce, takže na nějaký pídění uvnitř vrtačky nebo flexy není motivace, tu vadnou baterii používám jen v baterce, která při nominální kapacitě 90 Wh a spotřebě 3,7 W vydrží velmi dlouho do dalšího externího nabití.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“