mrazák do garáže, jaký koupit

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

mrazák do garáže, jaký koupit

#1 Příspěvek od _luky_ »

Rád bych pořídil nový mrazák (šuplíkový).
Aktuálně máme nějaký starší, který jsem "zdědil". Rád bych pořídil větší, s menší spotřebou.

Potíž je s tím, že bude umístěn v samostatné, zděné, nevytápěné garáži.

Teplota zde v zimě klesá někam pod bod mrazu. Ten starý tam funguje, ale mám trochu pochybnosti, jaký vybrat nový, aby korektně mrazil i při nižších teplotách. Při pohledu na definici klimatických tříd tam nic jako -5 až +30°C není.
Nebo to nemám řešit a vybrat cokoli s třídou SN (10-32°C)?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dopadl bys jako já, musel jsem topit ledničce, aby chladila. Ale to už je dávno, tenkrát jsem o nějakých třídách nic netušil a sváděl jsem to na poruchu. Prostě jak se v zimě zavřely dveře od špajzu, vytekl mrazák. Byl to nezateplenej severní roh domu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#3 Příspěvek od _luky_ »

Už tam pár let mám ten starej a ten funguje i v mrazu. Ale tak nějak je mi jasný, že tam bude jiný chladivo než v moderních strojích. Topit bych tam fakt nechtěl.

S kombinovanou ledničkou to bude možná trochu jinak - ty starší udržovaly teplotu v chladící části a mrazák byl vedlejší produkt. A když nebylo potřeba chladit, mrazák přestal mrazit...

..někdo z chladícího oboru by se mohl vyjádřit.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

Tepelna trida je rozhodne vec ktere bys mel venovat pozornost. Jak uz tu padlo, jinak budes pritapet chladnicce ... U moji babicky to dopadlo uplne stejne, nevytapeny a nezatepleny spajz. Stara 270l calexka jela bez problemu, po koupi nove Eluxky uz se musi ve spajzu topit...Nevim zda se delaji pristroje s klimatickou tridou umoznujici provoz pod bodem mrazu... Byt tebou tak necham to jak to je kdyz to bezi...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#5 Příspěvek od MiraSt »

Kup si co potřebuješ. Samostatný mražák je mražák a hlídá teplotu ve skříni. Bude fungovat i v mrazu.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#6 Příspěvek od kaja4 »

Já koupil minulý měsíc mražák PHILCO a ten lze umístit do prostoru,kde okolní teplota klesne až -15 stupňům Celsia.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#7 Příspěvek od ZVUK2000 »

Čeká mne něco podobného. Mrazák půjde do zádveří bez topení. Schválně jsem se díval na zmiňované Philco. První dva prodejci psali "provozní teplota" až -15
°C. Takže nešlo poznat zda okolí nebo mrazení
Až na třetí pokus bylo napsané že díky senzorům funguje až do -15°C teploty okolí. Takže díky kaja4 za nasměrování.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Uplne normalne se daji koupit mrazaky ktere jedou od -15C. Nedavno jsme vybirali pultovy, napr. od Liebherru funguji od -15 vsechny. https://www.topchlazeni.cz/e-shop/mrazaky/pultove u suplikovych si to musis proklikat, ty s automatickym odmrazovanim do mrazu urcene nebudou, protoze z nich vyteka ta rozpustena namraza a 99% lidi da prednost tomu, ze nebude muset odmrazovat pred tim aby jim to fachalo v mrazu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Já mám v netopeným zádveří ledničku i mražák asi 6 let. Mražák jede v zimě při okolní teplotě kolem 3 st.C. bez problémů ale lednička na odmražování kašle. A to jsem se vyloženě chlaďaře ptal, kterou koupit. Tvrdil, že všechny starý třídy B a horší problém nemají. Jenže ty se už tehdá nedaly koupit a tak mám v zimě nefunkční A-čko. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#10 Příspěvek od Petr-II »

Můžu potvrdit, že ty mražáky PHILCO určené do -15°C okolí fungují. Mám od roku 2018 tento https://www.philco.cz/truhlicovy-mrazak/pcf-2002-i prakticky venku a je plně fční.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

V lednici mám 5℃ a nikdy mě nenapadlo v ní něco chladit při menší okolní teplotě. Vždycky je ta okolní teplota prostě větší. V mrazáku je -18℃ a je logické, že při okolní teplotě -20℃ taky prostě nepojede, ale do -15℃ naprosto bez problémů. Prostě a jednoduše se tam vyrábí chlad i mráz větší než je okolní teplota.
Takže jediný věcný a hodnotný příspěvek k mrazáku v garáži tu asi napsal MiraSt.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Ono to nie je take jednoduche...

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#13 Příspěvek od Sandal »

Tam jde hlavně o to, že olej v mrazu dost tuhne a může se blbě mazat kompresor. Průmyslový jednotky (např. Maneurop) maji na dně hermetického kompresoru příhřev. Viděl jsem, že je to cca 100W topný tělísko. V praxi s tím ale zřejmě problém nebude, protože mrazák na mraze má kde kdo.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Máte pravdu, je to jednodušší. Pokud chcete mít v ledničce nebo mrazáku určitou nízkou teplotu, tak okolní teplota prostě musí být větší. Takže pokud máte nastavenou v mrazáku teplotu na -10℃, tak při okolní teplotě -15℃ není nárok. Lepší je mít otevřené dveře a přijde to levněji. :lol:

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

Tady se bavme jenom a pouze o samostatném mražáku. Ten si chce tazatel koupit a ptá se jestli mu pojede i v mrazu. Samozřejmě, že pojede. A i kdyby měl problém se zatuhlým olejem tak se motor neuspěšným startem ihned ohřeje a rozjede se. Ale to se snad nestane.
Celé to má velké plus. Čím nižší okolní teplota tím nižší spotřeba energie a zvýšení životnosti. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“