Redukce pro stojan vrtačky průměr 52 na 43mm.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

Redukce pro stojan vrtačky průměr 52 na 43mm.

#1 Příspěvek od hajeklubos »

V létě jsem dojel na svou letitou laxnost a byl jsem nucen na koleně vyrobit redukci uchycení do stojanu pro Narex EV513D úchyt 43mm, do stojanu pro EV 415 pro 52mm. Pro vrtání více děr malého průměru je velká narexka fakt pomalá na otáčky. Za 30min jsem vyrobil bastl, který funguje naprosto bez problému .Průměr 43mm má více vrtaček.
Uříznul jsem z desky termoplastu (novodur či co) o síle 4mm pásek 25x 140mm. Do svěráku jsem si připravil dřevěnou kulatinu o průměru 40mm (nevede to teplo) . Pásek jsem položil na kus nahřátého litinového tálu a postrašil ho horkovzdušnou pistolí. Stačila by i 60mm valcajzna.(vede to a drží to teplo). Pásek hezky změkne. Vezmeš ho v rukavicích a obtočíš okolo dřevěného válečku. Konce trochu odstávají ale to navadí, to zapiluješ. Stejně je tam asi 10mm mezera. Dovnitř kroužku uděláš čáru tužkou, nasadíš na vrtačku 43mm, vyndáš. Co se rozmaže odpiluješ až to sedne. Velký průměr ve stojanu si trochu roztáhneš vložením šroubováku do mezery utahováku a redukci ladíš pilováním nasazenou na vrtačce.
Kdo má přístup k soustruhu asi ví co má dělat ale jde to i na koleně. Pozdějším hledáním jsem stejně nenašel kde to koupit, jedině vyrobit.
Luboš

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

Já bych za 3 minuty udělal 3D model, pustil tiskárnu na hodinu a šel bych si odpočinout....

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Já bych si to v práci za 10 minut stočil z kousku plocháče.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#4 Příspěvek od kutilmil »

a já vytočil narezanú redukciu z trubky aj s osadením.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

To se už nedá sehnat stojan pro patřičný průměr?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Jo, dala by se pronajmout i celá dílna. :lol:
Stačilo by vzít kousek novodurové trubky o průměru 50 mm, rozříznout a teplem z fénu trochu zvětšit průměr a bylo by to hotové.
Záleží ale opravdu jen na tom, kdo to potřebuje a jaké má prostředky. Nejčistější výsledek by samozřejmě byl na soustruhu, nejpohodlnější by byl zase z 3D tiskárny.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Ono to zas tak jednoduché není, má-li to být přesné a stabilní.
Mám stojan Narex vhodný pro asi 50let starou vrtačku, která byla v sadě Narex Combi UM 320D. Vrtačka má průměr myslím 45mm a stojan taky tak.

Dnešní vrtačky mají průměr jen 43mm. Sháněl jsem redukci, abych mohl upevnit novější vrtačku. Což je vlastně kroužek se sílou stěny 1mm. Koupil jsem redukci z plastu, ale je celkem naprd. Vrtačka se totiž dá utáhnout v křivé poloze a osa vrtačky pak není rovnoběžná s osou stojanu. Takže plast není příliš vhodný. Musel by být extra tvrdý, aby si to při utahování sedlo jak má. I po utažení ve správné poloze není vrtačka moc stabilní pokud zapůsobí boční síla.

Když vezmu, jak malá je výška styčné plochy válce mezi vrtačkou a redukcí, tak na nějaké ruční pilování moc nevěřím. Jedině stroj a kov zaručí rovnoběžnost.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Na ten Narex stojan se to kdysi vyrábělo a prodávalo v obchodě. Když jsem byl ještě děcko, tak jsem to koupil na dovolené ve Žďáře n. S. na náměstí v železářství, myslím, že je na tom místě stále.
Plastu z tiskárny bych na toto použití nevěřil, jedině kov, ten novodur leda jako nouzovku. Vrtačka má být v prvé řadě přesná a stabilní, i když ruční ve stojanu je taky jen nouzovka.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Je to nouzovka vždycky, pokud to neudělá na soustruhu z kovu. Vhodnější by potom byl nákup hotového nebo druhý stojan, ale nic nevíme ani o kvalitě toho prvního (v jakém je nyní stavu).

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#10 Příspěvek od dj_Paul »

forbidden píše: Plastu z tiskárny bych na toto použití nevěřil
Tak nesmíš to tisknout z PLA. PETG už bohatě stačí.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#11 Příspěvek od vicious »

Máme stojan na vrtačku, ktorý sa dal namontovať aj vodorovne a slúžil ako "sústruh". Vŕtačku som tam upnul tak, že som do tej medzery vložil kus oceľového plechu, ktorým sa chytá materiál k palete. Je relatívne ohybný, pevný a tenký.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

forbidden píše:Na ten Narex stojan se to kdysi vyrábělo a prodávalo v obchodě.
Jo, mám, houževnatej plast, modrá barva, na jedné straně osazení na větší průměr a podélně rozříznutý.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#13 Příspěvek od hajeklubos »

Tak to vypadá na to, že jsem se na stará kolena zařadil mezi šílence 3D tisku. Jako úplný začátečník mam zatím problém s editací modelu. Zde vypomohl syn a prvním tiskem na mojí tiskárně byla právě vrtačková redukce 52na 43mm pro dnes běžné vrtačky do stojanu Narex. Tak jestli chce někdo pomoci otestovat vhodnost či nevhodnost 3Dtisku pro tento účel ,tak přes SZ a email mohu poslat model ve formátu xxx.stl. Má to asi 1,3Mb. Zatím z toho vypadlo toto.
Zatím testuji PLA. Až seženu, zkusím PETG
Přílohy
redukce52_43nasazena.JPG
redukce 52_43.JPG

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“