Toroid odpálil ZETAWATT?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#31 Příspěvek od ZVUK2000 »

mi-ro píše: Fakt je, že kdo to napájel +- 15V vyrobených pomocí 7815 a 7915, tomu to možná hraje dodnes.
Sehnat vté době 7915? To spíš dvě samostatné větvě 7815 zapojené symetricky :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Těch "emdéáček" 2010 a 2020 běhaly sta a tisíce v B-113, B-115, CM-130 a dalších, tuším byly i v NZC-431. Sice Sinclair bude držkovat, že to byl nejvyměňovanější integráč na světě, ale pokud ho někdo nešťavil na hranici katalogovejch hodnot, šel poslouchat a v podstatě to byl první opravdu výkonnej šváb pro nf aplikace, takže se o něj zajímalo dost lidí. Bohužel, Tesla nezvládla jeho opajc tak, jako se jí to povidlo u jinejch švábů i přes to, že od žabožroutů měli nabídku na plnohodnotnou licenci k výrobě a tím i záruku obdržení kompletní dokumentace - prostě NĚKDO NAHOŘE tenkrát rozhodnul, že se licence nekoupí a šváb se jednoduše reverzním inženýringem opajcuje, jako předtím spousta dalších. No a mančaft, kterej měl opajc učuniti skutečností nedokázal plně obšlehnout právě obvod ochrany koncovejch trandů před nadproudem a přehřátím, "cosi" tam "zjednodušili" a výsledkem byl šváb, kterej sice chodilv laborce, ale kterej v praxi nebyl schopnej využít plnýho rozsahu povolenejch katalogovejch hodnot, protože právě tam a tehdá ten obvod ochrany koncovejch trandů selhával a nechával je odlítávat do křemíkovýho nebe ... Přitom stačilo (jak už tady i jinde miliónkrát padlo) snížit napájecí napětí pro koncáky o 2-3V pod katalogový maximum a výsledkem byl relativně kvalitní a poměrně spolehlivej konec, kterej překonala až jiným členem RVHP zvládnutá výroba dalšího obšlehu od SGS-ATES - tentokrát pokročilejšího typu TDA2030 v podobě dederónský varianty A2030D, kterej se na rozdíl od tesláckejch MDA2010/2020 soudruhům z NDR podařil opravdu tak, že na sobě nechal dříví štípat i na hraně katalogovejch hodnot ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#33 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ano, A2030 se východ. Němcům povedl. Proto ho Tesla začala používat místo MDAček. Např. v gramorádiu DOMOMINANT 1039.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#34 Příspěvek od fredis »

S tím napětím máš Karle pravdu. V katalogu z r. 83 má uvedeno max. 20V, ale později už tu hodnotu snížili a i v katalogu uváděli jen 18V. Mě ty první ze stavebnice z Tesly v Pardubicích odešly taky :( . Naštěstí mě pomohl známý, který v té době v Tesle Rožnov dělal a měl k nim přístup. Jinak stály tuším 250,- jeden.. Do zdroje jsme doplnili tyristorovou pojistku nastavenou na 18V a zesilovač trápili na maximum do R zátěže při 1 kHz. Odpory topily jak prase, MDA si zpívaly jak tyristory v šalině, ale nic neodešlo. Ještě ho na chalupě mám odložený. Takže za mě až tak špatné nebyly. :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Hubert_79 »

EKKAR píše:byly i v NZC-431...
V tom ne, to mělo v konci tranzistory.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#36 Příspěvek od miroja »

ZVUK2000 píše:Ano, A2030 se východ. Němcům povedl. Proto ho Tesla začala používat místo MDAček. Např. v gramorádiu DOMOMINANT 1039.
... a v telkach typovej rady C416 ...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#37 Příspěvek od ZVUK2000 »

Když už jsme u toho A2030. Povedl se dederonům také klon TDA2005 jako A2005V. A Tesla měla na sklonku svého života v katalogu MDA2005, ale ten jsem v žádné spotřebce neviděl. Nebo někde byl?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#38 Příspěvek od EKKAR »

Pokud vím, MDA2005 byly plánovaný koncáky do stereofonních "colorek" tzv. "monitor look" = s malýma reprákama umístěnýma na přední straně dole pod obrazovkou po stranách ovládacího panýlku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#39 Příspěvek od elektrosvit »

ZVUK2000 píše:A Tesla měla na sklonku svého života v katalogu MDA2005, ale ten jsem v žádné spotřebce neviděl. Nebo někde byl?
Použit byl v monofonním autorádiu 2117B, které asi nebylo moc rozšířené. Samotných IO taky zřejmě nebylo vyrobeno mnoho, nepamatuji si je u žádného prodejce.
Fyzicky jsem narazil na 3 ks na bastldesce- jednalo se pravděpodobně o pokus o 3f střídač. Do té doby jsem netušil, že Tesla tento IO vůbec vyráběla.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#40 Příspěvek od ZVUK2000 »

Právě že bych ho čekal v tom autorádiu. Ale žádné takové produkce TESLA jsem neopravoval. Už jen proto že ve své době kdy byla oprava autorádií moje obživa tak těch TDA 2005 nebo jejich "horší" verze TDA 2004 a nejhorší korejský klon DBL1032 vyměnil několik set ks. :D
Naposledy upravil(a) ZVUK2000 dne 12 říj 2021, 19:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#41 Příspěvek od rnbw »

Som ani netusil, ze taky srot ako toho radio mal niekto odvahu dat do vyroby v roku 1990 8O

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

elektrosvit píše:
ZVUK2000 píše:A Tesla měla na sklonku svého života v katalogu MDA2005, ale ten jsem v žádné spotřebce neviděl. Nebo někde byl?
Použit byl v monofonním autorádiu 2117B, které asi nebylo moc rozšířené. Samotných IO taky zřejmě nebylo vyrobeno mnoho, nepamatuji si je u žádného prodejce.
Fyzicky jsem narazil na 3 ks na bastldesce- jednalo se pravděpodobně o pokus o 3f střídač. Do té doby jsem netušil, že Tesla tento IO vůbec vyráběla.
K oprávněnosti dávat v roce 1990 do výroby a prodeje autorádio v provedení jako 2117B se nehodlám vyjadřovat, na adresu "bačov z Prešporka" už toho bylo myslím řečeno dost a výživnýho. Ale o dostupnosti MDA2005 na trhu se zmíním - já je kupoval naprosto na volno v prodejně součástek v sousedním Údolí Opic, měl je tam jak tehdá čerstvě zřízenej "KATE-Servis" na Příkopech (neplést s dolní částí Václaváku, zde jde o ulici v Údolí Opic), tak zprivatizovanej Elektron v bejvalý prodejně sportovních potřeb v uličce hned pod náměstím. Bohužel se nikde nepsalo o jejich citlivosti na co nejnižší imprdelanci napájecího přívodu, takže moje první pokusy se sice správnou, ale jen provizorníma tenkýma přívodama napájenou deskou skončily neslavně - sčudnutím obou švábů, protože jsem na nich měl jen malej chladič z jednoho kusu plechu (ne taženej profil) a když jsem je zapnul, tak se rozkmitaly i přes kompenzační kondíky podle datasheetu umístěný prakticky hned u futrálu právě vinou velkýho odporu zdroje a vyhořely mi. Příčinu jsem odhalil až asi po roce, když se mi dostal do ruky malej zes neznámýho autora, kde odešel potenciometr - a v něm byly taky MDA2005 v můstku, ale napájený od zdroje drátem tlustým jak sloní noha. Takže jsem nelenil, zajel koupit nový tédéáčka i pro sebe a ejhle, s tlustodrátovým přívodem se i můj zesík s nima rozhejbal a přestal dělat neplechu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#43 Příspěvek od Mysteri »

K MDA2010 a MDA2020: Nikdy som nemal s nimi problém, 5 postavených ZETAWATOV, v B115 som ich nemenil tiež. Ak bol zdroj navrhnutý O.K., tak aj MDA fungovali O.K. Mimochodom, asi nik z Vás nevie, že MDA2010 sa používali aj vo frekvenčných meničoch, kde budili paralerný hárem SU169 a tam tiež s nimi nebol problém.... :lol: Bol to 3kW tranzistorový frekv. menič 3x220V 5 - 120Hz MLKJ101... Samozrejme, veľkosťou to bol taký menší Sputník, ale v tedy ani Danfoss na tom nebol oveľa lepšie, len mal trojnásobok výkonu.... :|

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#44 Příspěvek od EKKAR »

Tak vony nejenom TDA2010/2020, ale i 2030 a další byly v principu navrhovaný jako výkonovej operák, takže i tak normálně fungovaly a fungujou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#45 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Teď jsem měl na stole k repasi B113 s MDA2020 napájenou nesymetricky - což je u B113 standard. Což ale standard není je to, že magnetofon měl fabricky dodělaný nastavitelný stabilizátor napětí s KU611 a KD606. Nastavený to je na 36V.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“