Budoucnost motorismu dle Kovandy

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#76 Příspěvek od Mysteri »

Asi takto: https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-e ... znych-ludi ..... :twisted: Nestíha sa energie pre fabriky, a má sa stíhať energia pre e-mobilitu ľudí...... Gréta a jej podobní, choďte do 3,14... :evil:

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#77 Příspěvek od PixelOrgy »

Rezis: jses si jistej, ze to chces mit takto vystaveny na verejne ven? Neni to skoro nijak zabezpeceny

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#78 Příspěvek od ok1hga »

Mysteri píše:Nestíha sa energie pre fabriky, a má sa stíhať energia pre e-mobilitu ľudí...... Gréta a jej podobní, choďte do 3,14... :evil:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyro ... iku-168877

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_jla

https://archiv.hn.cz/c1-66947020-cina-c ... mi-vyrabet

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#79 Příspěvek od Crifodo »

Budou zajímavé souvislosti, nedostatek nebo úplná absence energie
vs.
fanatická orientace na informatickou společnost, digitalizaci a elektronizaci všeho.
Tiché domácnosti a úřady, vystydlé fabriky, vybité záložní zdroje BTSek, internet v prdeli, Piráti nebudou mít jak utáhnout svoje mladé voliče, ti budou bez šmatlafonu dezorientovaní.
Západní Evropa se plánovitě odstřihne od fosilních paliv, povypíná uhelné a jaderné elektrárny, v zimě se spolehne na plyn od Rusa, který ji třeba taky pošle doprdele. Slavnost končí, začíná půst.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#80 Příspěvek od p32 »

Jo, v Číně se přestane vyrábět ty šmejdy a tunajší experti budou mít radost z evropských výrobků za 5-8x větší cenu. :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#81 Příspěvek od Crifodo »

Už to vzal na vědomí i mainstream
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... u-40373570

takže neodstatek čipů hned tak neskončí?
Ani jsem nevěděl, že politbyro rudé Číny už taky indoktrinovala Gréta a environmentálové.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4566
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#82 Příspěvek od PotPalo »

Možno tiež predali elektrinu do krajín kde sa rozvíja elektromobilizmus, takže teraz majú málo pre seba.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#83 Příspěvek od rezis »

PixelOrgy píše:Rezis: jses si jistej, ze to chces mit takto vystaveny na verejne ven? Neni to skoro nijak zabezpeceny
Ono to není moje. Je to převzato z internetu od tvůrce měničů pro fotovoltaiku. Je to takový hezký příklad.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#84 Příspěvek od houmr »

Všude vidím jak se skvěle vyplatí solárem ohřívat vodu. Jenže ne každému se to vyplatí - třeba mně ne. Vodu stejně jako ústřední topení už 10 let ohřívám tepelným čerpadlem, takže kdybych teď pořídil solár na ohřev teplé vody, tak se to nezaplatí nikdy.
Ale solár chci, protože, jak tady p32 píše, má to tu "přidanou hodnotu" jako ovoce z vlastní zahrádky. Chci pořídit cca 4 panely - viděl jsem, že 280W lze pořídit už za 2,5 tisíce. Vyšetřil jsem starší 1kVA UPS na 48V, 180Ah baterky s cca čtvrtinovou kapacitou za odvoz. I tak jsem zvědav, kdy, popř. jestli se to zaplatí.
V souvislosti s tím mne pak čeká přesouvání různých okruhů do jedné fáze, ale s rozumem, s ohledem na 1kVA tam nemůžu dát ani konvici, pračku ani vysavač. Takže to bude hodně o přemýšlení a kompromisech...

Mimochodem k těm grafům - překvapuje mne, jak rychle a kam klesá teplota toho bojleru - snad každý den na někoho ta teplá voda zřejmě nezbyde, v lednu tam má přes noc i jen 15 stupňů - nevím kolik lidí mu jí používá, ale já mám 250l, jsme 6 členná rodina, nahřívám na 45 stupňů a teplou vodu jsem vyčerpal jen jednou v létě, když jsem s ní napouštěl tehdy ještě nafukovací bazén. Pravda tepelné čerpadlo vodu průběžně dohřeje i v noci, ale představa, že bych měl teplou vodu podle toho grafu mně teda rozhodně neláká...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#85 Příspěvek od rezis »

houmr: Ono záleží na ceně energií. A i to čerpadlo má svou životnost a opotřebení. Třeba kolega má tepelné čerpadlo, ale zároveň Fv kdy čerpadlo přes léto stojí.

Ke grafům: nevím jestli to nemá na firmě, a navíc se používá třeba první bojler jako akumulace a pak za ním druhý nahřívaný elektřinou, plynem... takže mu jen připravuješ vodu. Navíc třeba v mém případě než přijdu z práce (cca 17:00) je voda teplá, pokud není nahřátá na minimální teplotu 45C tak ji na tuto teplotu dohřívá ČEZ. Večer se okoupeme, ráno je stále dost teplé vody třeba na sprchu a než přijdeme z práce je zase voda.... Tedy je to jen otázka využití.

K tomu co jsi napsal: Nechci tě zklamat, ale budeš zklamaný a naštvaný a...
1) potřebuješ mezi panely a aku nějaký nejlépe MPPT měnič
2)z olova jsi schopen tahat tak 40% její využitelné kapacity... tedy u tvých starých aku je to nula prd. Pokud to není trakční tak počet cyklů se limitně blíží nule.
3) UPS je na toto na prd. Ona neumí rozjet spousty věcí. Má mizernou účinnost a velkou spotřebu naprázdno. Navíc se neumí moc srovnat s tím když ona jede a zároveň svítí slunce. Čeká na baterkách pokles a napětí cca 48V a ono ji tam tlačí i 60V a z toho se po....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#86 Příspěvek od houmr »

Ve chvíli, kdy už to tepelné čerpadlo máš kvůli topení, tě ohřev vody stojí čtvrtinu toho co by spotřeboval normální bojler. Provozní čas na ohřev vody, zejména v létě, je zlomek toho, co to čerpadlo naběhá v zimě. Naopak při zkušenostech s elektronikou bych se ho spíše na léto bál vypínat, abych pak na podzim nemusel na rychlo hledat náhradní řešení. A za těch 10 let se ty náklady vrátily už minimálně 2x a to počítám i ty, které by se výměnou za nové investovat nemusely (zemní kolektor, radiátory, akumulační nádoba, rozvody apod.) Takže kupovat soláry pro ohřev vody by byl pro mne opravdu ekonomický nesmysl hned od začátku.

Mít druhý boiler jen na předehřev jsou další peníze a místo navíc, to snad ekonomický smysl nedává vůbec, spíš to dohřívat normálně ze sítě ve stejné nádobě, takže podle mne ta instalace dle grafu je spíše jen promo, která ale v člověku se selským rozumem spíš vyvolá další otázky než pocit, že je to skvělé.

Právě abych nebyl zklamaný nebo naštvaný, šel jsem cestou nejnižších nutných investic - to je ta desítka za panely a ještě pětikilo za regulátor z Číny. A i tak už do toho jdu předem s nedůvěrou, ale pocit míst švestičky z vlastní zahrádky a snaha o zkušenost z nepoznaného převážily.

UPS je solidní Liebert, dělá klasickou sinusovku, naprázdno má na těch 48V odběr mezi 0,5A a 1A (takového "klepavého" průběhu), účinnost podle prvních zkušebních měření přes 90% (proud na klešťáku pro vynásobení 50 zhruba odpovídal wattmetru zapojeného v zásuvce).
V provozu tyhle UPS běží z dobíjených baterií, tedy ne 48V, ale je zvyklá na cca 57V, což bude i na baterkách dobíjených tím solárem.
Z čeho mám strach je, jestli regulátoru k tomu, aby solidně dobíjel bude těch 60V z panelů stačit.
A jak dlouho vydrží baterky je otázka - ale s ohledem na jejich pořizovací cenu ta otázka není životní.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#87 Příspěvek od rezis »

Tepelné čerpadlo nemám. Jen vím jak to má kolega. A topí do společné nádoby - čerpadlo, fotovoltaika, ČEZ. Myslím že je to slouží i pro odtávání námrazy ta nádoba. (má vzduch/voda).

Jestli je to na další otázky nevím. Za mne je voda nejlepší akumulace. A tedy je to ukázka co z toho jde dostat maximálně s minimálníma ztrátama. Naopak nabídky dnešních elektráren s dotací jsou vlastně podvod. Počítají s maximem jako to je na tom grafu, ale do baterek to nikdy nedáš a tak nevyužiješ ani polovinu. To je spíše k zamyšlení.

Ono dáš 10 za panely... Pak zjistíš že ten regulátor je na prd... (za 5kilo to bude PWM a to už fakt ne). Takže hned ze startu kup MPPT.
Pak s tou UPS opravdu narazíš na její limity. Třeba mi APC 3kVA držela pračku i s ohřevem, do doby vypouštění vody...ano s tím malým čerpadlem co tam má zavit nakrátko se prostě neporve. (jednou ano, jednou ne ... to prostě nechceš) Podobně na tom skončila UPS GE....
A k té účinnosti. Když vezmu průměr 0,75A a 48V je to 36W výkonu. Píšeš 4xAKU 12V 180Ah tj.8,64kWh vybíjení u olova je doporučeno max. 40% tj.3,46kWh pokud mají kapacitu 1/4 tj. 0,865kWh energie. Tzn. i pokud nezapneš jediný spotřebič tak ta UPS za den tu baterku vybije.
Hele, ale nechci tě odradit. Naopak plně tě chápu, protože jsem začal se stejnou myšlenkou jako ty a jsem jen pár kroků a omylů před tebou. Takže teď většina jde do vody a hrabu se po 24V systému neboť na 48V je vše pekelně drahé.
Nějak jsem nepochopil proč by panely měly mít jen 60V ??? Co to máš zač. Normálně je dáš do série...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#88 Příspěvek od houmr »

Jenže ve srovnání s tepelným čerpadlem by se pouhý ohřev vody ze soláru dostal na maximální 25-30% finanční účinnost (tepelné čerpadlo za tu 1kWh dodá té vodě 3x-4x více energie, než kdyby se jen propálila v topné spirále, tj. pokud mne dnes stojí elektřina cca 2,5Kč a výhledově třeba 4Kč, tak by 1kWh natápění ze soláru měla hodnotu cca 60 haléřů, resp. 1 Kč. Takže jen investice na úpravu akumulační nádoby by se splácela léta.
Jak jsem psal neočekávám nic a pokud solár v létě alespoň pokryje 300W čerpadlo ve filtraci bazénu + závlahu, myslím že budu spokojený.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#89 Příspěvek od Hill »

houmr píše:...Chci pořídit cca 4 panely - viděl jsem, že 280W lze pořídit už za 2,5 tisíce. Vyšetřil jsem starší 1kVA UPS na 48V, 180Ah baterky s cca čtvrtinovou kapacitou za odvoz. I tak jsem zvědav, kdy, popř. jestli se to zaplatí.
V souvislosti s tím mne pak čeká přesouvání různých okruhů do jedné fáze, ale s rozumem, s ohledem na 1kVA tam nemůžu dát ani konvici, pračku ani vysavač. Takže to bude hodně o přemýšlení a kompromisech...
Zkušenost s kompresorovou ledničkou 190 W a UPS 60 V/1,8 kVA: při sepnutí termostatu roztržené dvě baterky, zbytek UPS přežil.
Takže ani chladničku nebo mrazák spínané termostatem na to nepřipojíš, protože při sepnutí může mít příkon přes 1,5 kVA. Je to prostě motor kompresoru, který se rozbíhá do tlaku.
Leda chladničku s mrazákem s invertorem, tam je šance, že ty rázy budou omezené. Nebo absorpční ledničku, ale ta zase v mrazicím prostoru neudělá -18°C pro dlouhodobé zamražení.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#90 Příspěvek od Mysteri »

Ešte tesne pred falošným koncom boľševika sme vyrábali meniče 24v/220V 1kW, ktoré potom po ŠTB šaškárni chceli používať aj prví súkromní autobusári. A vtedy sa to zistilo: Na rozbech chladničky to je málo...
Súčasné invertery (značkové) však už dokážu prekonať po dobu 3 -5 sekúnd aj dvojnásobné preťaženie (je to jeden z parametrov v rámci Finálneho testu výrobku), to znamená, že napr. súčasný ZNAČKOVÝ inverter o výkone 1000W by mal zvládnuť rozbeh chladničky ľavou zadnou.... A ešte: pri invertoroch je to aj o tom, rozlišovať odporovú a indukčnú záťaž pre to ktoré zapojenie.....
Ale späť k téme: Zdražujú sa teraz energie, včera som v správach zachytil, že v GB sa cena za MW/h z 50 libier sa vyšplhala na 2.500 (ak sa redaktor neprekecol...) No neviem, westdederóny nechcú ani uhlie, ani atóm. všetko odstavujú. Do toho nám ekodeti a z vysokého poschodia študovaní intelektuáli v EÚ diktujú. že o 14 rokov si môžme kúpiť iba elektromobil, ale kde ho budeme nabíjať a najmä, z akej energie???? Atóm je vraj nebezpečný, tak bude zrušený, uhlie bude tabu, priehrady napr. v Dojču nemajú kde stavať, však rovina..... Ďakujem Bohu, aj keď som neveriaci, že už to mám na tejto GuľoZemi ..za pár"..... :|

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“