Tesla 820 korekce - instantní návod

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zaujala Vás tato konstrukce ?

Anketa končí za 31 bře 2020, 23:33

Ano
6
38%
Ne
10
63%
 
Celkem hlasů: 16

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#61 Příspěvek od fitor »

sinclair píše: Před a za obvodem, který sám umožňuje, regulovat kmitočty už od 10kHz v rozsahu například ±15dB?
Zvýrazňuje/potlačuje ten obvod ve stejných mezích i svůj šum?

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#62 Příspěvek od Robert18 »

No fuj,

tak já tady založím takové pěkné téma s pokusem zlepšit korekce v 820A s co nejmenším zásahem a místo konstruktivních dalších nápadů je to tady plné hnusu.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#63 Příspěvek od fitor »

Jak říkáš, fuj samá smažka.
Taky jsem to chtěl udělat s co nejmenším zásahem a co z toho vylezlo.
Už toho radši nechám, admin Ti to promaže, ať máš téma pěkné.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#64 Příspěvek od Harry.pa »

fitor:
ten obrázek patří k rádiu Dominant, ta úprava není úplná. Kdysi jsem tu původní verzi dal do vlákna o Dominantu, ale než jsem stihnul tam dát tu finální, celé vlákno zmizelo, tuším, že s tím měl tenkrát nějaké problémy Hill. Po obnově už to bylo pryč, a pozapoměl jsem na to. Do Hi-Fi stroje bych to ale určitě necpal.
S hodnotami součástek dle simulace to přikládám níže. U toho Dominanta to mělo za výsledek, že šum přestal být rušivý při bednách umístěných na stole vedle monitoru - slouží několik let v práci. Hodnoty součástek jsem ještě upravoval "uchometricky", musel bych to v práci rozdělat a podívat se. Se zvukem to nic podstatnýho nedělá, stejně u těch IO není čemu ublížit (kombinace A273+A274 a jako koncák A2030). Celá úprava počítá s tím, že vyšší kmitočty mají v přirozeném signálu menší úroveň, než nízké, takže ani nedochází k přebuzení. Stejný princip se používá v FM rozhlasu. Ono ani to přirovnání k DOLBY není až tak úplně od věci, s tím rozdílem, že DOLBY se ulpatňuje tímto způsobem proměnlivě v závislosti na úrovni signálu právě z důvodu, aby při plné hlasitosti nedošlo k přebuzení pásku vysokými kmitočty. Proto je DOLBY trochu složitější, ale princip potlačení šumu zrcadlově pracujícími filtry je stejný.

Edit:
vyměnil jsem schéma, červeně jsou doplněny hodnoty součástek, které mám reálně ve svém Dominantu. Asi se mně to podle výpočtu zvukově nezamlouvalo.
Přílohy
odsumeni 3.jpg
Naposledy upravil(a) Harry.pa dne 23 črc 2021, 06:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#65 Příspěvek od fitor »

Ahoj,
díky za odpověď. Zkusím to a uvidím. Dominanta mám také ve všech barevných provedeních. Mojím cílem je spíš zachovat původnost výrobku. Tahle malá úprava tomu určitě neublíží a třeba pomůže.
Zajímavé je, že jsem to stáhnul bez hodnot součástek.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#66 Příspěvek od Harry.pa »

Netušil jsem, že si to na netu žije svým životem, to byl první nástřel, potom se to vlákno zbořilo, a já na to pozapoměl.. Až budu mít v práci čas, tak to rozdělám a mrknu na hodnoty součástek.
Mojí motivací bylo tenkrát rychlé a nenáročné řešení.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#67 Příspěvek od sinclair »

Znovu se optám a už naposled:
Proč myslíte, že kdyby tohle mělo jakkoli měřitelný přínos, tak že by to neudělali sami vývojáři v Tesle, či u RFT?
U našich 710A, 820A, Dominantu i všech dalších střepů z NDR, osazených touto kombinací IO.
Byli to vesměs vzdělanější i zkušenější lidi, než my všichni tady dohromady.
Stálo by to jen asi korunu-dvě za ty 4 kondíky - a za tu cenu by dostali odstup, lepší o 10dB. A nemuseli by tak řešit žádný, uchometrické i objektivně měřením podložené stížnosti na šum.
Včetně technicky zdatné i vzdělané redakce AR, která 820A pečlivě testovala.
Proč to sakra neudělali?

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#68 Příspěvek od Harry.pa »

A proč by se v Tesle snažili, když stačilo opsat katalogové zapojení? Do normy se to těsně vešlo, a stejně se to všechno prodalo.
Jinak v tom Dominantu se to nabízelo samo díky těm odporům 390k na vstupu korekcí. V 820 je to tuším jinak.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#69 Příspěvek od fitor »

Harry.pa píše:Až budu mít v práci čas, tak to rozdělám a mrknu na hodnoty součástek. Mojí motivací bylo tenkrát rychlé a nenáročné řešení.
Budu rád, když to sem hodíš, určitě to vyzkouším.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#70 Příspěvek od Harry.pa »

Fitor:
vyměnil jsem schéma, viz výše.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#71 Příspěvek od sinclair »

Kromě toho, že je to úplně nahovno a jak jsem už napsal, akorát to udělá dva hrby v charakteristice na výškách:
Proč sem cpeš Dominant, když celé vlákno je o 820A, která je notabene zapojená jinak, má jiný úrovňový diagram, impedance i jiný koncový zesilovače?
To vážně dokážeš být tak jednoduchý? Všichni ti konstruktéři z Tesly i RFT, co s tímhle šrotem museli dělat, byli podle tebe úplní blbci?
Teprve ty, ve 21. století a bez výbavy elementárními znalostmi, jsi na to kápnul, v čem vězí ten problém se šumem a jak snadno je odstranitelný?
To jako fakt?

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#72 Příspěvek od fitor »

Dal jsem to sem ja, a slusne se zeptal, jestli to nekdo nezna a on mi odpovedel.
Ty se laskave podivej, co jsi sem nakydal uplne mimo.
Nehlede na to, ze minule jsi psal, ze se ptas naposled.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#73 Příspěvek od Harry.pa »

:prst:

Uživatelský avatar
ttgo
Příspěvky: 48
Registrován: 25 bře 2009, 01:00

#74 Příspěvek od ttgo »

At nezakladam nove vlakno. Kmitaji me oba konce pri zapnuti i vypnutí to zarve jak opice kdyz ji kousne do prdele. Naparoval jsem vsechny tranzistory . Mimo bc tam jsem dal kd139 140. Nastraveny klidak trochu coura ale porad v mv. jakmile prekrocí urcitou uroven vstupu tak rve a kmita. vstupni tranzistory oba parovany na 105 . fakt uz nevím.

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#75 Příspěvek od vlastoTN »

Kmitajú oba kanály naraz?.. Skúsil by som skontrolovať zdroj, potom tie napätia zo schémy.. Snáď ešte pozrieť tú 517 poprípade tam vyraziť 470
Přílohy
Screenshot_20211021_205425.jpg

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“