Bascom dynamický "alias"

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Pokud bude požadavek na spínání portů napřeskáčku, je asi tabulka (pole) jediným řešením. Klidně v té smyčce.
Vzhledem k tomu účelu hlavně aby to bylo hardwarově odolný, aby se nestalo že poblíž zavysílá mobil a procesor nahodí porty do výstupu naráz a předčasně.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#17 Příspěvek od samec »

Ste sa zbláznili, písať 20 cases kvôli takej blbosti? Veď sa to dá napísať na tri riadky s bitovým posunom a trebárs namapovaním cez union.

Ale vážne chces spoliehať pri ohňostroji na nejaký pochybný procák? Na to sú predsa bezpečnostné predpisy, ako sa také veci robia. Ja by som si to nezobral na svedomie, že niekto kvôli blbosti príde o život. Hentaké udelátka môžeš použiť na nejaké osvetľovanie, ale nie na ohňostroje. A ak nevieš napísať jednoduché prepínanie portov, tak pochybujem, že dokážeš navrhnúť a naprogramovať softvérovo bezpečné riešenie. Radšej choď od toho, kým nezrobíš nejaké nešťastie.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

samec
No a ty si zase chytrolín.
Jak to napsat vím a ptal jsem se jen na zjednodušení.
Svoje maminkovský rady si nech pro děti.
Přepisy samozřejmě znám a proto vím, že dnes odpalovací zařízení nemusí být schvalována ČBÚ, tak jako dříve. A to platilo stejně jenom pro ohňostrojný práce. Ale ty jsi chytřejší, že jo :lol:
Jinak ohňostroji se legálně zabývám 21 roků. Myslím, že to co vytvářím, bude bezpečnější než třeba toto, co je normálně na trhu a používá se.
Přílohy
seqencer.jpg

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#19 Příspěvek od Mahoney »

Klid, klid, on to nemyslel zle, i když to tedy asi jde napsat i líp. Já osobně bych odpalování ohňostrojů Bascomu taky nesvěřil, byly nalezeny vážné chyby i v daleko lepších kompilátorech než je tenhle, i v certifikovaných, a víš jak to je - tisíckrát to vyjde a potisící první ten procák někde zbloudí a může se stát něco, co jsi nechtěl, a když to bude jenom trapas, tak to bude ještě ta nejlepší varianta. Tak asi takhle to myslel, si myslím...

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#20 Příspěvek od scorpions-cz »

Samozřejmě tam budou i hardwerový ochrany, jako například připojení odpalovacího napětí klíčovým spínačem, kontrola okruhu a podobně.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#21 Příspěvek od bdn »

Ste sa zbláznili, písať 20 cases kvôli ...
Tak prosím sem s tím kódem bitového posunu a mapování přes union na 3 řádky. :D
Rád se něčemu přiučím. Připomínám zadání je postupně spínat 20 I/O výstupů na různých portech s časovou prodlevou mezi nimi...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od workhard »

Někde běhalo video ohňostroje asi v Miami, který místo 15 minut trvání vybuchl celý najednou :D
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#23 Příspěvek od termit256 »

Osobne bych to videl na tu tabulku a jednoduchou smycku. Ma to mj. vyhodu v tom, ze muzes naroutovat desku tak jak to nejlip vychazi a ne tak jak jdou porty po sobe. Coz muze byt nekdy mnohem vetsi trapeni nez napsat soft.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#24 Příspěvek od termit256 »

workhard píše:Někde běhalo video ohňostroje asi v Miami, který místo 15 minut trvání vybuchl celý najednou :D
Aspon by se scorpions-cz dostal zdarma do hlavnich zprav :-)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od workhard »

Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#26 Příspěvek od samec »

workhard píše:Někde běhalo video ohňostroje asi v Miami, který místo 15 minut trvání vybuchl celý najednou :D
Gúgeľ tvrdí, že to bolo v San Diegu v 1012.
https://www.youtube.com/watch?v=XkWbW_8aA9g

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od workhard »

Jo to je možný, psal jsem že asi, přesně si to nepamatuju. Topka je ta paní co se snaží zdrhnout s piknikovým košem na nohách :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#28 Příspěvek od scorpions-cz »

termit256 přesně pro to se chci vyhnout nějakým bitovým posunům.
Jinak klucí, tohle bude jednoduche seqencer pro odpalování kulových pum, nebo SINGLE SHOTŮ . Kulovky se dají propojit pyrotechnickým zpžďovačem, ale ten je mnohem nespolehlivější, jak v časování, tak v tom, že se občas "ustřelí" a dál to nelítá.
Ten seqencer je umístěnej min. 3m od kulovek, tak by mi to ublížit nemělo i při nechtěným odpalu a prodávat se to nechystám (aspon zatím :lol: :lol: :lol: )

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#29 Příspěvek od Mahoney »

Jen se zeptám - a co je špatně na C? Struktura programu je víceméně stejná, naučit se ty Bascom nestandardní příkazy k tomu, abys psal podobné programy, na které budeš sám a které v podstatě nikdo nepřečte - stojí to za to? C by ti dalo víc možností, víc kvalitních kompilátorů, širokou komunitu... dokonce tu máš už i hotové řešení. Nepřemlouvám tě, jen se ptám (řešil jsem kdysi podobné dilema, i tím Basicem jsem si prošel, toho C jsem se dokonce bál - zbytečně)..?

Jinak ten sekvencer bys klidně napsal i v ASM, tohle není nijak zvlášť těžká úloha. Co to máš vlastně přesně za mikrokontrolér?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#30 Příspěvek od scorpions-cz »

Mahoney
Abych ti odpověděl tak postupně. Je mi 51 roků a začínal jsem na IQ151 kterej byl v Basicu. Ten BASIC se mi tak nějak zamlouvá, neříkám že bych se C nenaučil, ale nevím jestli to má cenu začínat. Bascom mám legálně přes 10 let, ale nedělám toho mnoho a tak se občas potřebuju na něco zeptat.
Zatím to řeším v teoretické rovině a některé věci si zkouším na ATMEGA 32. V tom finálním projektu bude AVR128DB64. Bude tam 20 odalovacích pozic, 1 vstup pro aktivaci, 8 vstupů pro dva palcové BCD přepínače( pro nastavení času) 21 kanálů ADC kde 20 kanálů bude sledovat 20 větví( jako připojení palníku a pod.) a jeden bude sledovat napětí baterie. Bude tam taky 21 adresovatelnejch LEDek pro indikaci připojení palníku atd a jedna bude odrážet stav baterie.
Bohužel BASCOM tento čip bude umět až ve verzi 2085 a ta vyjde někdy koncem roku, teď je ve druhé testovací fázi.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“