Závada ATX zdroje 450W

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Závada ATX zdroje 450W

#1 Příspěvek od jjilek »

Před časem mi přinesl P32 vadný ATX zdroj Eurocase 450W s málo obvyklou závadou. Na některých konektorech pro napětí +12V toto napětí chybělo. Po rozebrání a proměřování jsem pod tlumivkou +3,3V našel přepálenou drátovou propojku. Pro maximální povolený proud 22A byl použit drátek Ø 0,4mm, navíc zřejmě Fe (magnetický). Na obrázku je vidět přepálená propojka, typicky čínské kur..o.
Třeba to někomu pomůže při hledání závady.
Samozřejmě málo kvalitní Eurocase.
Přílohy
propojka.jpg
ATX-preruseno.jpg
ATX-KO.jpg

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

Eurocase. To byl hnuj uz 15 let zpatky... Euro-sra.ka...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Když už to někdo koupil ... :( Občas někomu vydrží.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Musel to niekto vyskratovat a zhorelo to skor ako zareagovala ochrana.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

Asi stačil větší odběr. Zdroj dovoluje 22 A. Tak velký proud nemůže Fe drátek o průměru 0,4mm (průřez 0,125 mm²) vydržet. To je 175 A/mm²!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

Tak zase ja mám v PC 350W Eurocase 11 rokov a okrem výmeny hnilých primárnych elytov je všetko pôvodné a funkčné. Asi závisí od šťastia...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Aj tieto smejdove zdroje casto vydrzia prekvapivo dlho. Podmienka je velmi ich nezatazovat. Napr. kancelarske PC s integrovanou VGA a max. odberom 100W.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Nezatěžovat a nenechat je zasrat prachem, případně tabákovým dehtem. Když se občas (1x ročně) vyfuní od prachu, vydrží obdivuhodně dlouho ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#9 Příspěvek od Ivan_01 »

Takže sme došli k poznaniu, že vlastne EuroCase zdroje sú top produkt... :)

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#10 Příspěvek od Mahoney »

To asi ne :D Přesně tenhle zdroj mám taky (naštěstí v pc, který moc nepoužívám), a spotřeba 14 W ve standby top produktu opravdu neodpovídá... Když jsem měl ve stejným pc zdroj Gigabyte Odin, spotřeba stdby byla asi 0,6 W

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

A čím to je, že jeden 5V STB žere 14W a druhej 0,6W když jsou v podstatě všechny STB zdroje na stejný brdo? Neměls u těch 14W někde něco píchnutýho do USB štekru a v druhým případě né? Že by ten rozdíl dělalo něco na vyšším napětí STB zdroje pro spouštění hlavního zdroje je málo pravděpodobný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PotPalo »

Tiež som meral dva rôzne lacné zdroje, 400W a 500W, a oba mali naprázdno spotrebu vo vypnutom stave okolo 10W. Na zdroje nebolo nič zapojené, boli položené na stole iba s napájacím káblom. Inak oba funkčné. Divil som sa, ale je to tak. To sú tie najlacnejšie šunty. Čo spôsobuje spotrebu neviem, možno vďaka zlému návrhu prepúšťajú hlavné tranzistory v uzavretom stave. Standby to podľa mňa nebude, pri 5V by to niekde muselo žrať skoro 2A a to by sa snáď prejavilo teplom.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#13 Příspěvek od Ivan_01 »

čím meriaš spotrebu ? Ak ten zdroj ide trebárs v burst móde, tak merák z lídla ukáže veľkú ...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

Spotøeba 10 - 14W pøi Stby, pokud je zdroj nezatížený mì pøijde nìjaká vysoká, skoro až nepravdìpodobná. Nemùže to být chybou mìøení? èím to mìøíte? Kdysi jsem porovnával takové ty levné mìøièe spotøeby do zásuvky s ovìøeným wattmetrem a pamatuji si že právì pøi nízkých pøíkonech odpovídajících StBy hodnotám (a zvláštì u spínaných zdrojù) jsem zjistil pomìrnì velké nepøesnosti mìøení. Už si ale nepamatuju kterým smìrem ta nepøesnost byla. Pøi vyšších pøíkonech ty zásuvkové mìøièe ukazovaly správnì.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#15 Příspěvek od Mahoney »

Odpovídalo by to spotřebě PTC v blbě navrženým vstupním filtru ;) Měřič spotřeby mám z Tipy, ale neřeším to, to pc jede jednou za (velmi dlouhé) "ix" v podstatě jen na studenou zálohu jinýho pc a jinak je odpojený od el. sítě. Když v tom byl ten Gigabyte Odin (800 W), měl na to vlastní appku (měl připojení i do USB za účelem sledování právě tou appkou), a údaje z appky a Tipa měřáku se shodovaly. V USB atd jsem nic zapíchlýho neměl a ani dlouhodobě neměnil, a navíc zrovna tohle pc ve vypnutém stavu vypne i USB a PS/2 napájení. Šlo vážně čistě jen o výměnu zdroje, a věřím tomu, že kdybych ten zdroj hodil na stůl samotnej a jen dal šňůru do zásuvky, tak tu spotřebu bude mít taky tak, přesně jak tu někdo píše.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“