Vestavná trouba electrolux

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

Vestavná trouba electrolux

#1 Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

měl bych takový dotaz. Jak moc důležitý je ventilátor chlazení u vestavěné trouby?

Já jsem asi omylem našel programátorský bug v troubě, kdy jsem schopen to zařídit tak, že i při rozpálené troubě se ventilátor chlazení vypne zároveň s troubou.
Při normální situaci má běžet i po vypnutí trouby a dochlazovat.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Překvapivě je důležitý. Řešil jsem v minulosti závadu, kdy se kvůli nefunkčnímu ventilátoru odpájel na řídící elektronice výkonový THT rezistor, který byl kvůli chlazení na dlouhých vývodech, propadl těmi vývody skrz pady dolů a tam byl plech trouby, o který se to zkratovalo. Trouba následně nešla. Kupodivu se nic neodprásklo a po vrácení rezistoru na místo a opravení ventilátoru trouba zase běhá.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#3 Příspěvek od sr71 »

nevidìl bych v tom problém, ten ventilátor je tam hlavnì kvùli ochlazování dvíøek (mìl by foukat vzduch štìrbinou do meziskelního prostoru), a na starších troubách se nepoužíval vùbec

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od dracekvo »

Jen nevím jak ho opraví, když se evidentně jedná o SW problém. Jedině že by mezi tím vyšla nová řídící deska.

Ale nyní jsem schopen tento bug realizovat tak, že po zapnutí chladícího ventilátoru troubu vypnu. Ventilátor se ihned také vypne.
Zřejmě je tam nějaký časovač, že pokud ventilátor neběží určitou dobu, tak se vypíná ihned s troubou.

Pokud to takto udělám několikrát, tak jsem schopen docílit toho, že se se i rozpálená trouba přestane ihned po vypnutí chladit.


Už přesně nevím jak se mi to včera povedlo. Nějak jsem do toho zapojil automatické vypnutí po určitém čase a pak jsem troubu opět zapnul. Nicméně nedělal jsem to schválně a přesto se mi povedlo tuto závadu nalézt. Po vypnutí trouby byl horní panel docela rozpálený.
V návodu je napsáno, že se má trouba po vypnutí dochlazovat chladícím ventilátorem.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »



Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Ano, elektronika byla nad tím kanálem, ale ten se bez chlazení celý tak rozpálil, že to dělalo průběžné reflow té desky nad tím. Byla to nějaká plně digitálně ovládaná trouba Whirlpool a když jsem viděl, co je všechno potřeba nastavit, aby se trouba vůbec spustila, tak jsem rád za svoji troubu s jedním kolečkem na volbu režimu a druhým kolečkem termostatu, to se dá ovládat i s vypnutým mozkem :-)
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Jindra2 »

Je to vestavěná trouba, ventilátor ochlazuje okolí, při vypnutí ti zčerná okolí trouby

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Tak, tak, ventilátor chladí prostor té skříňky, kde je trouba vestavěná. Bez ventilátoru se ta dřevotříska uvnitř nestačí divit a v okolí toruby se běžně oloupe lamino.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“