Teplovodivá pasta Arctic MX-4 - pozor!

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Teplovodivá pasta Arctic MX-4 - pozor!

#1 Příspěvek od JirkaZ »

Teplovodivá pasta Arctic MX-4 8 g balení koupená v Alze v říjnu 2021 JE ELEKTRICKY VODIVÁ! Je to zcela v rozporu s datasheetem (tam je údaj Volume Resistivity 3.8x10^13 Ω-cm)!

Vodivost se neprojevuje při velmi malém napětí (okolo 2 V - měření ohmmetrem z multimetru), tam je vše OK. Při připojení měkkého testovacího ss VN zdroje cca 1800 V (hroty vzdálené cca 5 mm, proud omezen na max. 1 mA) dojde k okamžitému lavinovitému snížení odporu mezi hroty až na hodnotu cca 10 k a méně.

Po aplikaci na silnou keramickou podložku (cca 3 mm) pod pouzdro TO220 v síťovém obvodu (špičkové napětí něco okolo 400 V ss) a s ukostřeným chladičem dokázala tato pasta svodem okolo velmi dobře izolovaného upevňovacího šroubu opakovaně "natvrdo" vyhazovat chránič 30 mA.

Fyzikální zdůvodnění je nejspíš zřejmé (MSDS - tedy pouze některý dle původu - informuje o obsahu kovových částic), jen tuto pastu při požadavku na izolovanou montáž lze použít pouze v opravdu nízkonapěťových obvodech (a to ještě s otazníkem) a nevěřit napůl pravdivým či spíš zavádějícím údajům v datasheetu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Proboha, a koho by vůbec napadlo dávat nějakou pastu mezi dva obvody se síťovým napětím? Ještě když je z Alzy? Copak ta pasta má nějakou definovanou izolační pevnost? Nebo obecně dávat součástku spojenou se sítí na ukostřený chladič?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Kdyz prilozis dostatecne vysoke napeti, je vodivy i vzduch :-)
Pouzivas neco k ucelu k jakemu to nebylo urcene a pak se divis ze to nefunguje

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Montáž primárních polovodičů na chladič většinou není "bezpečné oddělení". Buď musí být chladič připojený na PE nebo musí být chladič galvanicky oddělený od GND.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

To není tím, že je z Alzy, ale tím, že JirkaZ nezná pojem dielektrická pevnost, že jo. Ta pasta je možná tak na CPU a další teplomety na nízkým napětí, ale určitě na těch pár desítek µm neudrží síťový napětí, prorazí se.
Nejspíš to bude na bázi silikonovýho oleje. A ten má průrazný napětí 15MV/m, někdy i míň. Při 20µm to vychází na 300V, takže už od 212Vef se prorazí. A protože tam můžou bejt rozptýlený vodivý částice, tak ty navíc dělaj "zkratku" a dále snižujou průrazný napětí. To samý aditiva v oleji.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 11 lis 2021, 20:18, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

mi-ro píše:Montáž primárních polovodičů na chladič většinou není "bezpečné oddělení". Buď musí být chladič připojený na PE nebo musí být chladič galvanicky oddělený od GND.
Chladič JE připojený k PE, stačí lépe číst (i když jsem to nenapsal takto explicitně). Jde o zařízení třídy I.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 11 lis 2021, 20:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

MetalGod píše:To není tím, že je z Alzy, ale tím, že JirkaZ nezná pojem dielektrická pevnost, že jo. Ta pasta je možná tak na CPU a další teplomety na nízkým napětí, ale určitě na těch pár desítek µm neudrží síťový napětí, prorazí se.
Nejspíš to bude na bázi silikonovýho oleje. A ten má průrazný napětí 15MV/m, někdy i míň. Při 20µm to vychází na 300V, takže už od 212Vef se prorazí. A protože tam můžou bejt rozptýlený vodivý částice, tak ty navíc dělaj "zkratku" a dále snižujou průrazný napětí. To samý aditiva v oleji.
Kdo mluvil o 20 µm?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#8 Příspěvek od JirkaZ »

Lukas-Peca píše:Proboha, a koho by vůbec napadlo dávat nějakou pastu mezi dva obvody se síťovým napětím? Ještě když je z Alzy? Copak ta pasta má nějakou definovanou izolační pevnost? Nebo obecně dávat součástku spojenou se sítí na ukostřený chladič?
Překvapivě to napadlo výrobce. To zařízení běhá v x exemplářích desítky let. Pochopitelně se silikonovou vazelínou (bílou, tj. ne čistou, ale s aditivy).

Jen to není MX-4.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

A kde tvrdím, že to mastíš čistým silikónovým olejem?
Prostě a jednoduše, jestli to je narvaný elektricky vodivejma částicema, tak to může bejt tlustý půl milimetru a prorazí se to, nejkratší cestičku přes region s největší hustotou takovejch částic si to najde. Prostě používáš pastu, která k tomu není určená!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#10 Příspěvek od JirkaZ »

MetalGod píše:Prostě a jednoduše, jestli to je narvaný elektricky vodivejma částicema, tak to může bejt tlustý půl milimetru a prorazí se to, nejkratší cestičku přes region s největší hustotou takovejch částic si to najde
Fakt? Já jsem už v úvodním příspěvku psal něco jiného?
MetalGod píše:Prostě používáš pastu, která k tomu není určená!
Je to možné. Jo, nehledal jsem pastu s garantovanou dielektrickou pevností, ale spokojil se s definovaným objemovým odporem a s tím, že pasta je v prospektech popisována jako nevodivá.

Příspěvek jsem psal pouze proto, abych upozornil na vlastnosti nějakého výrobku.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 11 lis 2021, 21:44, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Strieborne pasty byvaju vodive. Mnoho ludi sa s tym osralo aj pri PC, ked sa im pasta dostala na nespravne miesto.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#12 Příspěvek od JirkaZ »

rnbw píše:Strieborne pasty byvaju vodive. Mnoho ludi sa s tym osralo aj pri PC, ked sa im pasta dostala na nespravne miesto.
Konečně rozumný příspěvek.

K čemu jsem chtěl dojít? Třeba k tomu, že šmejdovitost Číňana v daném případě spočívá v tom, že o výrobku nemá psát, že je nevodivý. Ve skutečnosti je cosi jako napěťově silně nelineárně polovodivý.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 11 lis 2021, 21:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

rnbw píše:Strieborne pasty byvaju vodive. Mnoho ludi sa s tym osralo aj pri PC, ked sa im pasta dostala na nespravne miesto.
Taky jsem se s tím párkrát vyvztekal - když jsem utřel zbytek pasty se stříbrným prachem z povrchu čipu papírovou utěrkou - a rozmáznul jsem ji i po laserem trimovanejch propojkách na podložce vedle samotnýho čipu, pak jsem samozřejmě procík napastil znova, poskládal, zapnul - a vono to nechodilo ... Muselo se to bezpodmínečně umejvat velkým množstvím technickýho benzínu, aby se zbytky doslova odplavily a nezadělaly na kraťas nebo svod ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Tieto pasty su dobre na hranie s PC pre tych, co ho stale rozoberaju. Mnohe po case vyschnu a prestanu fungovat. Lenze to pri tychto "znackach" nikdy nevies. Radsej som pouzival obycajnu bielu pastu.

Zaujimave je, ze DELL pred 13 rokmi pouzival nejaku striebornu pastu, co odvtedy (ani pri nepretrzitom behu PC) dodnes nevyschla.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#15 Příspěvek od JirkaZ »

EKKAR píše:Taky jsem se s tím párkrát vyvztekal - když jsem utřel zbytek pasty se stříbrným prachem z povrchu čipu papírovou utěrkou - a rozmáznul jsem ji i po laserem trimovanejch propojkách na podložce vedle samotnýho čipu, pak jsem samozřejmě procík napastil znova, poskládal, zapnul - a vono to nechodilo ... Muselo se to bezpodmínečně umejvat velkým množstvím technickýho benzínu, aby se zbytky doslova odplavily a nezadělaly na kraťas nebo svod ...
MX-4 neobsahuje stříbro. V některých pramenech je popisován obsah "carbon microparticles" (uhlík ovšem má i nevodivé formy, např. diamant), v jiných (možná v jednom?) jsou blíže nespecifikované "metal particles".

Faktem je, že prostě MX-4 nemá normální izolační schopnosti, které by člověk očekával od silikonové pasty a neměl jsem se nechat ošálit ani bláboly o tom, že je nevodivá, ani kdovíjak měřenou hodnotou objemového odporu.

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“