ČAJŠ: solární lampička

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

bdn píše:Ze studijních účelů jsem vyfotil uvnitř.
To je nějakej "vylepšenej" model. Já koupil v OBI 4 ks před pěti lety za asi 50 kaček kus a 3 ks jsou stále funkční. Ale v těch mých je ještě poctivej AA NiMh 800mAh, což je 20 x větší kapacita než to na fotce.
A rozhodně do světýlka nezatejká, protože solární článek je celej zalitej nějakým epoxydem, kterej bohužel časem matovatí a tím to ztrácí nabíjecí účinnost.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zahradnick
Příspěvky: 4
Registrován: 16 čer 2021, 02:00

#32 Příspěvek od Zahradnick »

Kdybys chtěl "trochu" zainvestovat, tak je místo akumulátoru perfektní a spolehlivé skladiště energie superkond. Asi dvacet těhle lampiček mám na zahradě se superkondenzátorem 50F. Je problém ho tam nacpat, ale vejde se "naštorc" akorát. Tlumivku jsem vyměnil za 330-390 uH, kvůli nižšímu proudu do led a tu jsem dal kvalitní SMD. Na Alíku jsem koupil za pár korun panely 5x5cm, místo toho původního a přilepil je mamutem.
Takže zůstalo šmejdské tělo a ANA618, ale lapičky už čtyři roky svítí v létě, v zimě. V létě celou noc, v zimě 5-7 hodin po soumraku. Neprší do nich, protože panel slouží i jako deštník.
ANA618 není vůbec špatný soudružský počin, ale bacha, některé lampičky mají obvod XY8018 a ten má o dost horší parametry.

Uživatelský avatar
Zahradnick
Příspěvky: 4
Registrován: 16 čer 2021, 02:00

#33 Příspěvek od Zahradnick »

A ještě připojím foto.
Měli jste tu smůlu, pánové, že jste pokoupili za 40,- Kč. Já pokoupil za 29,- Kč v e-shopu deset kousků a zbytek u nás v Jednotě jako výprodej za 15 kaček.
Když jsem zjistil, co je to za šmejd, tak mi to nedalo a jal jsem se úprav, až z toho je celkem spolehlivý stroječek. Tělo je šmejd, ale po přepracování střev je to spolehlivý zdroj světla, za ty čtyři roky chcípla jediná.
Ještě doplním k výše uvedenému, že plošňák jsem po úpravách obalil PVC páskou, kvůli vlhkosti a opravdu to jede už čtyři roky i v zimě.
Spíš mám obavu, že plast se rozpadne a kontaminuje mi zahradu. Ale ten zbytek, co jsem vylepšil, v té hromádce pilin bude svítit dál.
Jistě, když už svítítko k cestě, tak pořádné. Ale neuvěřitelně jsem se u toho vyblbnul. A vo to de, bastl non plus ultra!
Přílohy
lampe.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Nebolo jednoduchsie tam natiahnut kabel? :D

Uživatelský avatar
Zahradnick
Příspěvky: 4
Registrován: 16 čer 2021, 02:00

#35 Příspěvek od Zahradnick »

Bylo. Většinu skalky mám vedenou kabelem, taky se solárním zdrojem a dvěma 18650 Li-ion paralelně. Podsvícené oblázky křemene, ve dne "neviditelné", v noci decentní a příjemné značení cest. Celkem asi 50 jednotlivých svítidel (plus oněch dvacet na podstavcích sólo).
Ale jak vidno z foto, tak nemám dost dlouhý vrták, abych ty kameny v podstavcích provrtal.
A tak nějak mi bylo líto po jedné sezóně ty lampičky vyhodit, tak jsem je upravil. Levná sranda to není, nejdražší je superkond za cca 100,- Kč, ale jak píšu, hlavně jsem se u toho vyřádil. A střívka, v této osvědčené konfiguraci, jsou použitelná i do budoucna.
Naposledy upravil(a) Zahradnick dne 16 čer 2021, 23:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

to rnbw: Určitě né, balvany a ještě svisle dolů se ve větších dýlkách hodně blbě vrtají, hlavně pokud je kámen vlhkej. To tam pak dokáže i SDS vrták zůstat, osobní zkušenost, kámen byl pískovec.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zahradnick
Příspěvky: 4
Registrován: 16 čer 2021, 02:00

#37 Příspěvek od Zahradnick »

Přesně! I když taky ne, protože mám zkušenosti i jako dávný kameník a šutr se dá při znalosti geometrie slušně provrtat z obou stran. A trefit díru naproti s minimální odchylkou. Tohle je žula, takže pevný materiál, který se moc neštěpí a nezakydá vrták. Když tedy netrefíš poruchu a nerozskočí se ti to pod rukama. Ale ty šutry jsou minimálně třetinou zapuštěné v zeměkouli a já nemám delší vrták, než asi 30 cm.
Ale nešlo o to, že bych si s tím neporadil, šlo opravdu o to, že se z toho šmejdu dá udělat spolehlivá věc.
Nebylo to nějak na začátku? Nejde o to v tomhle vlákně?

Uživatelský avatar
golemson
Příspěvky: 56
Registrován: 13 lis 2021, 01:00
Bydliště: u Temelína

#38 Příspěvek od golemson »

To Zahradnick a další:
Když se vám nechce nebo nedaří vrtat kámen, můžete si udělat falešný. Ze stavební pěny, po vytvrzení ji můžete obrobit, řezat, dlabat, vrtat a nakonec ji natřete Herkulesem a vyválíte ve vhodném písku nebo šutrech. Je to stabilní šméčka :P

A ohledně levných světýlek mám i jinou zkušenost. Jedno špatně upevněné mi spadlo do jezírka s vodou, a že není na svém místě, jsem zjistil cca po týdnu. Světýlko jsem z vody vyndal a nechal ležet na suchém místě (příprava k vyhození). Po týdnu začalo svítit, ale jen slabě. Tak jsem vyčistil kontakty u baterie a jede jak nové. Cena byla u rejže 20,-Kč :D

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Behemot »

PUR na UV dělá co, golemson? No rozpadá se na prach, vole, na prach! To chceš mít v zahradě no 8O

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#40 Příspěvek od kejki »

No a před tím chrání povrchová úprava. Kolem okna taky drží.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Behemot »

to je jako ten herkules jo? :lol:

Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 19
Registrován: 11 zář 2017, 02:00
Bydliště: Přerov

#42 Příspěvek od kutilka »

Herkules je disperzní lepidlo na bázi polyvinylacetátu.

Principem jeho výroby je polymerace vinylacetátu. Jedná se o chemický postup, kdy je ve vodné fázi monomer emulgován a procesem polymerace pak přeměněn na polymer. Polymery jsou vysokomolekulární látky, které se uplatňují v průmyslu nebo v lékařství.

Lepidlo neobsahuje organická rozpouštědla, je nehořlavé a ředitelné vodou. Herkules je také schválen Státním zdravotním ústavem jako zcela nezávadné lepidlo vhodné pro styk s potravinami a je tak využíváno pro lepení sáčků mouky, cukru nebo čajů.

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“