Bascom dynamický "alias"

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#91 Příspěvek od Mahoney »

scorpions-cz píše:Pokud se začnu učit C, tak je to opět od začátku a bude mi to trvat dlouho.
Struktura je stejná, většina příkazů i zvyklostí je stejných… Ty už v tom C píšeš, jen o tom nevíš. Těch pár odlišností by za přechod stálo, ale nepřemlouvám tě… Ale taky sdílím názor termita256, že v ASM by to bylo pod nejlepší kontrolou (a do AVR ASM se mi skutečně nechce).

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#92 Příspěvek od samec »

Síce kód v ASM bude asi bežať presne tak, ako je napísaný, lenže oproti vyšším jazykom je mnohonásobne vyššia pravdepodobnosť, že nebude napísaný tak, ako to zamýšľaš. Takže z hľadiska bezpečnosti je ASM viac mínus ako plus. A ak nalinkuješ nejaké cudzie knižnice, tak kódenie v ASM úplne stráca význam.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#93 Příspěvek od scorpions-cz »

Alias ve finále určitě použiju.
Výpočet času je vlastně přepočet hodnoty vstupních BCD přepínačů na portuB.
V hlavní smyčce bude obsluha ADC a v té závislosti rozsvěcení adresovatelnejch ledek. Kontrola připojení palníku a stav AKU.
V čem bude DEBOUNCE lepší než přerušení?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#94 Příspěvek od Ruprecht »

Tak jak to máš napsané stejně po int0 čekáš 20ms, tak proč nečekat v hlavní smyčce :)
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#95 Příspěvek od scorpions-cz »

To je fakt.
To čekání jsem tam dal na radu , abych zamezil náhodnýmu spuštění, nějakým rušením. Na vstupu bude optron, protože spouštěcí impulz nemá se zařízením společnou zem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#96 Příspěvek od ZdenekHQ »

scorpions-cz píše: ZdenekHQ
S tím nemám zkušenost, Jak to funguje ?
To je obyč relátko spínaný tlačítkem s tím, že jedním kontaktem pak to tlačítko přemostí. U Tebe to lze řešit tak, že prostě v poloze PAL sepnout vůbec nepůjde. Je to čistě principiální řešení přidáním jedné nezávislé ochrany.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#97 Příspěvek od scorpions-cz »

No tak to je vlastně to co jsem namaloval na straně 5 tohoto vlákna :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#98 Příspěvek od ZdenekHQ »

No já šel tímto směrem - relátko lze sepnout jedině tehdy, pokud je přepínač v poloze TEST a je aktivní signál AKCE od procesoru. Stejným signálem lze palbu kdykoliv zrušit.

Stiskne se tlačítko "pojistka" a přepne se přepínač. Během přepínání by relé nemělo odpadnout, VD3 ho trošku zpomalí. Ale lze si pomoct malým elytem.

Optrony slouží jako zpětná vazba a info pro procesor o skutečném stavu přepínače.

V serii s R2 a R3 chybí diody. Hlavně kvůli optronu - přetíží testovací smyčku.
Přílohy
pal.png
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#99 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík za inspiraci.
Tlačítko už bych tam asi nedával. Celou tu ochranu tvořím jenom proto, aby nedošlo k náhodnýmu odpalu při zapnutí zařízení (vlivem nějakýho nedefinovanýho stavu na výstupech MCU), když by někdo nechal přepínač v poloze pal.
Takto by to asi mohlo fungovat. Ten tranzistor jsem tam dal na radu, aby odpojil odpalovací napětí po odpalu a zároveň šlo připojit až po ustálení MCU.
V jaké poloze je přepínač, by měl vyhodnotit ADC.
Přílohy
schema 3.jpg

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#100 Příspěvek od Mahoney »

Dal bych k tomu relátku ještě ledku, umístěnou někde vedle toho klíčku, jinak se mi to zdá dobré.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#101 Příspěvek od scorpions-cz »

Jo dík dobrej nápad. Mně ještě napadlo, že kdyby to někdo zapnul s klíčkem v poloze PAL, tak by mohly třeba blikat všechny ledky, aby to "třísklo do očí" a donutilo přepnout klíček do polohy TEST.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#102 Příspěvek od Mahoney »

A já zas myslel, že tohle má pohlídat procák přes AD a když se to stane, tak prostě nesepneš to relátko, ne (a tím pádem se nerozsvítí ta ledka, nazval bych ji třeba "Ready"... )?

Případně můžeš pro jistotu před ten tranzistor dát ještě zpožďovací člen (R a C, a třeba ještě i pull-down odpor), aby měl procák při zapnutí čas se vzpamatovat a nastavit "0" pro relé, nějaké dvě tři desetiny sekundy mu budou bohatě stačit a při zapnutí si toho obsluha ani nemá šanci všimnout (a to samé při přepnutí na PAL)… Pak máš jistotu, že to sepne opravdu jen když budeš chtít ty, resp. jen tehdy když má, a žádné přechodové stavy to nemůžou spustit.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#103 Příspěvek od scorpions-cz »

Ten RC člen si myslím je zbytečnej. Pokud někdo zapne zařízení s klíčkem v poloze PAL, tak to relé sepnout nemůže a tím pádem nebude na FETech odpalovací napětí. Uživatel bude nucenej přepnout klíček do polohy TEST a potom před odpalem znovu do polohy PAL.
Ty blikající ledky by ho upozorní, že je něco špatně.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#104 Příspěvek od Mahoney »

To je na tobě, ale pokud se něco stane, zodpovědnost bude taky na tobě, podle mého názoru tomu procáku moc věříš. Například u procáků / zařízení, které běží delší dobu je běžným zvykem, že se jednou za čas znovu zapisují stavy výstupů, i když se nijak neměnily (o použití WDT ani nemluvím, to má být samozřejmost). Je to proto, že se můžou změnit "samy" náhodným rušením, statikou, nebo třeba tím, že ti náhodou proletí v inkriminovaný čas použití pouzdrem a čipem nějaká vysokoenergetická částice, která změní stav hradla / klopáku / paměťové buňky (proměnné) a podobně. U kritických zařízení (mezi které patří právě i ta, která pracují s výbušninami), se běžně dělá i to, že se to zdvojí, a dva procáky jedou stejný program a navzájem na sebe čekají a sdělují si synchronizovaně výsledky, a pokud něco nesedí, vypne se to. O chybách v návrhu čipu ani nemluvím (četl jsi vůbec errata k tomu brouku?). Prostě bezpečnost především, a s tímto - bez urážky - zkušenosti nemáš. Hodně zkušeností s tím má na fóru Mcontrollers uživatel Billy Bob Bean, ten se navrhováním něčeho podobného co tu navrhuješ teď ty živí profesionálně… Můžeš požádat o radu či konzultaci jeho.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#105 Příspěvek od scorpions-cz »

Jako, vždy se může něco stát. To bych se ale taky mohl vrátit na počátek minulého století a odpalovat vše živým plamenem. A i tam můžu zakopnout a padnout hubou třeba na moždýř apod. OT( pak bych třeba nemohl nosit pistoli s nábojem v komoře, protože zádrž úderníku může selhat) atd.
Nechci nic zlehčovat, ale běžně se používají k ohňostrojům různý čínský strojky a fungují. Myslím že u těch seqencerů, co jsem tady dával jako příklad číňan určitě neřešil ani z poloviny co já. Navíc vždy je ten seqencer, nebo pultík v dostatečné vzdálenosti od pyrotechniky.
Praxe je taková. Zapojí se palníky do zařízení. Zařízení se zapne a zkontrolují se zapojené okruhy. zařízení se vypne. Asi 15 min před ohňostrojem se zařízení zapne a znovu se zkontrolují okruhy, pokud je vše OK tak se přepne do stavu PAL a jde se od toho.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“