amd ryzen 5 3600x+ výběr vhodné graf. karty

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

amd ryzen 5 3600x+ výběr vhodné graf. karty

#1 Příspěvek od robo »

Dobrý den. Kamarád si bude kupovat amd ryzen 5 3600x a požádal mě o pomoc s výběrem vhodné herní grafické karty do cca 15 tisíc korun. Klidně i řadu z roku 2020. Sám se v tom moc neorientuji a když jsem četl článek jak tento procesor testovali s grafikou za 70000 tak se mě udělalo nevolno. Co koupit? Děkuji

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#2 Příspěvek od DedVseved »

GPU jsou vykoupené a předražené už několik let díky těžařům bitcoinů apod. Dokonce se začínají skupovat Ryzeny kvůli velké L3 cache, díky které se těží nějaké Raptoreum.
Ideálně by to chtělo RTX3060 od nVidie (řadu 20xx už bych nebral) nebo od AMD RX6600 (5xxx bych už taky vynechal), ale za ty prachy bych si nechal zajít chuť.
Několik let mám GTX1060 a i když jsem nyní vyměnil PC s Ryzenem 7 5800X, tak mi stále stačí, hraji jenom Counter Strike. Do 15tis. seženeš asi GTX1660, ale to je dnes už zastaralá grafika, která asi před 3 lety stála pod 8tis.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Možná by se kamarád spokojil i s GT 1030, nebo by zatím mohl používat kartu ze svého předchozího počítače, než se ceny zase uklidní.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Nakadah »

Než se ceny uklidní bude trvat ještě několik let, dnes na hry už je pomalu lepší koupit konzoli. Ke slušné grafice se dostaneš jedině pokud koupíš celou sestavu, volné grafiky mají ceny totálně mimo a nebo i vůbec nejsou skladem.

Za 15k bude rád za tu GTX1660. Slušná grafika střední třídy v dnešní době to se bavme o ceně okolo 30k. Ani bazarovka nebude moc levnější, lidi berou všechno co jenom zobrazuje a jdou na tom hrát hry. A u bazarovky člověk nikdy neví kdy mu to zdechne a řeší další grafiku. Starý Radeon HD7950 jsem letos na počátku roku prodal a prodávat ho teď, dostal bych ještě víc.

Sám jedu ještě pořád na Radeonu R9 290X s lepším chlazením od Raijinteku. A ve skříni mám jako záložní GTX1050Ti co kdyby (a tenhle starý křáp jde dnes prodat bez problémů za 3,5k). Situaci s grafikami sleduju na bazarech velmi často, koukám i jak se to hýbe na trhu s novými. Upřímně je to tragédie. Dokonce i za nefunkční karty kolik jsou schopní lidi vysolit s tím že to budou muset nechat zkusit opravit.

Ještě je možnost koukat po kartách v zahraničních obchodech, tady v té naší zatuchlé kotlince jsou ty ceny ještě o dost šroubovány výš.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#5 Příspěvek od josef_novak »

Bazarové GPU většinou pocházejí z něčeho podobného https://pc.bazos.cz/inzerat/144675793/m ... 31-mhs.php nebo https://pc.bazos.cz/inzerat/144097285/m ... zaruka.php
Tihle to aspoň přiznají a neprodávájí zvlášť.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Já jen doufám, že se jim to konečně kvůli raketovým růstům cen za energii přestane vyplácet, protože se synátorem čekáme jak na milost boží na nějakou slušnou grafárnu už víc jak 2 roky - že se po nějaký kouknem jsme si začali říkat asi dva měsíce před rozjezdem tý zkurwený žluťácký ryboksichtí rýmičky - a jen koukáme doposavad ... Já mám pořád ještě i5 SkyLake, synátor má od prázdnin taky novýho Ryzena 7 3700X - a já musím furt jet na on-board GPU a pro něj jsme v srpnu sehnali n-Vidii GTX 750 Ti - za 2 litry z druhý ruky, na čemž prodejce vydělal odhadem 80-90% pořizovací ceny NAVÍC ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Ceny energií rostou hlavně u nás. Těžaři, kteří to jedou ve velkém, jsou nejvíc v Číně. I tam už je pro ně elektrika drahá, takže ti nejvýdělečnější mají velké farmy a berou za firemní ceny, často i ve spolupráci s elektrárnou, aby víc vytížili sedlo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

V USA si postaví vlastní přehradu kvůli CO2, v Číně jim stačí vlastní uhelná elektrárna. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Na kartu za 15k z modelove rady roku 2020 zapomen, i ty nejodrbanejsi modely rady RTX3000 nesezenes pod 25k. Takova je bohuzel realita. O tech bazarovych bych taky neuvazoval. nikdo normalni to dnes neprodava a ty tezarske jsou pry dost poruchove protoze jely porad naplno, coz se normalne v PC nikdy nedeje. Tam jede karta vetsinu casu na minimalni vykon.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

Ale koupíš pod 25 tis., v Alze mají sice jen 1 ks RTX-3060 za 22 tis. https://www.alza.cz/gaming/msi-geforce- ... 703312.htm , ale to se nevyplatí, jenom ze zoufalství.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Hejnicek »

DedVseved píše:GPU jsou vykoupené a pøedražené...
...Do 15tis. seženeš asi GTX1660, ale to je dnes už zastaralá grafika, která asi pøed 3 lety stála pod 8tis.
Je to sileny.
Osobe blizke klekla prave grafika.
Fakt nic rozumnyho na hry ted neni.


Vybiral jsem pro sebe grafiku pred dvema roky, covek si mohl vybrat co chtel.
GTX1660 me stala u Comforu 6100 Kc.
Ted nekde tusim ji maji, ale cena 11k :roll:

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#12 Příspěvek od lopez »

Ja mám MSI R9 380 Gaming 4G.
A modlím sa nech vydrží - pokiaľ sa tie ceny na "normál" nedostanú.
Lebo dnes aj tá stredná trieda kariet? - ved za to auto kúpim radšej.
Osobne viac ako 250 euro za kartu nedám - aj ked zo zlata bude.:D

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Nakadah »

Zdravím kolegu s přímotopem R9 :) kam ti jdou teploty v zátěži?

No jinak zakladatel vlákna, respektive jeho kamarád, bude rád když do těch 15000 sežene GTX 1660 non Ti. Výkonnější Ti verze stojí už přes 20, a cokoliv lepšího je cenově totál mimo. To už jak jsem psal je lepší sehnat moderní konzoli.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Kamarád si vybral fakt blbou dobu na nákup grafiky. Osobně mám furt R9 270X, ale rok a půl jsem už nic beztak nehrál. Jinak jsem ale hrával už jen starý osvědčený hry, klidně deset let po vydání, i víc. Naposledy jsem dohrál Hexen, poprvé, kdysi jsem ho dohrát nedokázal. :D

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PixelOrgy »

Ja mam navic Quadro P2200 5GB, kdyby byl zajem. Lezi na polici.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“