zářivka 36W / LED zářivka 18W

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#16 Příspěvek od ZVUK2000 »

Hill píše: Ještě jsem se nedověděl, jak se staví k náhradě původních žárovek se závitem E27 nebo E14 úsporkami či LEDkami ve starších žárovkových svítidlech. Pokud vím, tak toto je nikdy nezajímalo...
Tam by snad mohlo pojišťovně vadit použití žárovky s vyšším výkonem než byl povolen v návodu nebo na štítku.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#17 Příspěvek od Ivan_01 »

ZVUK2000 píše:
rnbw píše:Je pravda, ze pri osadeni LED trubice sa musi svietidlo upravit (odstranit starter).

To nemusí být vždy pravda. Zapojovali jsem LED trubice z Polska které měly přívod L a N jen z jedné strany. Muselo se "překopat" celé zářivkové těleso. :(
a prečo? Ak štartér nahradíš klemou a na druhom, nenapájanom konci trubice je klema tiež, tak nemusíš prerábať nič

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jova1 »

ZVUK2000 píše:
rnbw píše:Je pravda, ze pri osadeni LED trubice sa musi svietidlo upravit (odstranit starter).

To nemusí být vždy pravda. Zapojovali jsem LED trubice z Polska které měly přívod L a N jen z jedné strany. Muselo se "překopat" celé zářivkové těleso. :(
Přívod jen z jedné strany je i na těch mích trubicích, ale druhá strana je proklemovaná, takže stačí jen původní starter nahradit taky proklemovacím starterem co byl u zářivky. Osobně mě vadilo, že v okruhu pak zůstane i ta tlumivka, pro jí vyřazuju.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#19 Příspěvek od ZVUK2000 »

Já tam tu klemu neměl. Takže zåřivku nelze otočit a musíš zjistit která strana má ty přívody. Kdyby tam dali aspoň malý štítek, je to jen blbě označenév plastu. :(

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#20 Příspěvek od ronoda »

jova1 píše:Například u těch co používám, jsou „proklemovací“ startéry přímo součástí balení LED trubice. Osobně vyřazuju i tlumivku.
Obrázek
Když to tak podělím, tak vychází na 1W příkonu svítivost 100-110 lm
LED 18W = 1800lm
30W = 3300lm
klasika 36W= 3600lm
Já stále žádnou úsporu nevidím :(

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

140 lm/W
https://eshop.ledsolution.cz/zarivkove- ... w-premium/

ke klasickému tělesu s tlumivkou je třeba připočítat cca 9W ztráta vinutí+jádro, předřadníků cca 4 W.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#22 Příspěvek od ronoda »

Našel jsem zajímavou stránku o této problematice, dokonce i Hill tady dostane částečnou odpověď;-)
http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/cl ... tivy--2158

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Zajímavá stránka neřeší některé dost podstatné věci.
Ve výrobních prostorách je dost často teplota pod stropem výrazně vyšší než 25°, závislost životnosti na teplotě je u LED nepříznivější než u zářivek, výrobci to uvádějí tiše a skromně pokud vůbec. V podobné míře to platí pro elektronické komponenty okolo.
Na provozní náklady má dost často vliv cena údržby, která je dost značná a nabaluje se na ni i cena prostojů, kdy je nutno odstavit výrobu, někdy i stěhovat stroje nebo pořizovat komplikované lávky nebo plošiny. Při nákupu nekvalitních zářivek je interval údržby nepříjemně častý, často se k tomu připočítá končící životnost těles - patice, tlumivky, kryty. Pak je těžké se rozhodovat.
Dá se čekat, že s najpatou energetickou situací bude legislativa tlačit do nejnovějších výkonných světelnáých zdrojů, ty se ovšem jako všechno téměř výhradně vyrábějí v číně, s obvyklými souvislostmi (padělky, výpadky výroby, ekologie, uvíznutí dopravy).

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#24 Příspěvek od vicious »

ronoda: na tvojom mieste by som na skúšku kúpil niekoľko LEDkových trubíc a nasadil ich do prevádzky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Před asi čtyřma rokama jsem si koupil do dílny a kanclu 6 ks PILA 14,5W 4000K. Zatím jedou bez problémů, říjen až březen svítí skoro každej den 6-10 hodin. Původní svítidla Trevos SM 236 jsem komplet kuchnul a ze svorkovnice natáhl jen dráty na patici bez startéru. PILA mají přívod na straně typovýho flastru. Že bych dával na druhou stranu propojku si už nepamatuju.
Pojišťovna - neřeším, co by se asi mohlo stát na sádrokartónovým stropě u svítidla s plechovejma zádama a průhledem ze samozhášivýho platu. Tohle svítidlo nezapálila ani hořící tlumivka. Viděno na vlastní bulvy.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#26 Příspěvek od ronoda »

Trochu večerního teoretizování:-)
Dřív bývala i zářivková tělesa co neměla horní kryt (žádnou odrazovou plochu) Prostě jen dva konce s paticemi a startérem. Podobné něco jako na fotkách, přesně ten typ jsem nenašel. Obě trubice svítily kolem dokola 360st. i na strop.
---Když ty současné LED trubice jsou z plastu (nehrozí rozbití), svítí jen dolů (120st.) a mají jednostranné napájení, jsou přímo ideální k tomu aby se na konce dali jen patice a zavěsili, možná by stačil jen na napájecí kabel. Vyřešilo by to chlazení ty LED zářivky a tím i její delší životnost. Ani prach by nevadil, protože na kulové ploše se usazuje jen nahoře. Jednoduché a levné řešení. Netuším, kolik norem by to porušilo nebo neporušilo, ale určitě by to v hobby dílně ap. vyhovělo. (nejlevněší trubice 69,- patice 2x 13,- plus nějaký metr kabelu)
Přílohy
zářivka stará2.jpg
zářivka stará.jpeg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

Horní odrazné kryty tam bývaly, někde byly demontované. Pokud trubice s 360° vyzařováním byly pod nabíleným stropem, přispívaly k difúznímu osvětlení. Na někoho působí nedobře světelný zdroj a nad ním tmavý strop.
Trubice do dílenského prostředí by měly mít ochranu proti prachu v paticích (bakelitové překrytí s těsnicím kroužkem.
Světelný zdroj bez krytu se považuje v hořlavém prostředí za závadu, při poruše a rozbití může odpadnout žhavý úlomek. ČSN teď hledat nebudu.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#28 Příspěvek od ronoda »

Plastová trubice se přeci nerozbije a patice na koncích by se mohli k zářivce přilepit a tím utěsnit. Pak by to mohlo vyhovět...

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od jova1 »

Já z těch trubic dělám velké přenosky. Vytočím na soustruhu z kusu válcového POMUu takové kalíšky, do jednoho dám vývodku na kabel, namáčknu na konce trubice a je hotovo. Dělal jsem i variantu těsněnou gumovými O kroužky a v pohodě to vydrželo ponoření na dně bazénu :D
Další varianty a úpravy: http://www.jova1.cz/ostatni/osvetleni_l ... i_led.html

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

Doma je to jedno, někde v papírně by se na tom revizák asi vozil.
Ale ono to celkově s normami vede k zmatení jako v Babylóně.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“