Přeznačení CYKY

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Přeznačení CYKY

#1 Příspěvek od Celeron »

Nová instalace, přívod k termostatu, N, L a zpět spínání modulovýho relé v rozvaděči. Elektrikář, co dělal instalaci to podělal a místo 5C x 1,5 z projektu dal jen 3C x 1,5. Kabel je skoro 60 metrů, skrz hotový omítky a pod polyšem podlah a zateplenou fasádou. No a já tam mám zprovoznit topení.
Vím, že přeznačovat žlutozelenej se nesmí. Jenže co mě zbejvá?
Bezdrát od Elektrobock tak daleko nedostříkne. Je to skrz tři zdi a železobeton strop.
Termostat by se mohl připojit kabelem 3A (hnědá, černá, šedá) a šedou přeznačit na modrou, to by snad revizí prošlo.
Tak mě napadla prasárna stáhnout u termostatu a v rozvaděči až v medvědím ho_vně kabelu žlutozelenej a modrej, z kusu 3A stáhnout černou a šedou, dát nabotnat do toluenu, natáhnout na holou měď a udělat z toho 3A.
Vím, je to prasečina ale revizák by si toho nemusel všimnout. Ten původní elektrikář, (melouchář) poslal mě i investora do prodloužených zad, tak co mi zbývá.
Asi tady nikoho nic lepšího nenapadne, co?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#2 Příspěvek od vasekpetr1 »

No norma hovoří o přeznačování ŽZ jasně, ale pokud by to bylo v mém domě, naučil bych se s tím žít. V cizím už bych měl strach...
Výměna termostatu za typ bez napájení?
Ten termostat pořebuje "nulu" nebo je to jen spínání kontaktu?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Myslím, že základ toho, to na prasáka přeznačit, je udělat to potichu a ne si o tom povídat na fóru, protože veřejně ti to přece nikdo odsouhlasit nemůže :-) Tu vyměněnou izolaci na to navlékneš i bez chemie, připrav si na konci mědi "tupou špičku", lehce to mázni olejem a natáhni izolaci nahřátou v horké vodě, dá se i přinést v termosce, s už namočenou izolací. Na srovnaný vodič ji prostě nasuneš. Natrénuj to nejdřív na kusu jiného vodiče.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Přeznač to na obou stranách, většinou se dá ta izolace stáhnout a místo ní natáhnout správná barva bez nějaký chemický lázně.
Je to sice na ho.... ale co už ted.
Revizák to až tak podrobně zkoumat nebude, ještě jsem takovýho neviděl. Pokud teda na svorkovnici L neuvidí ZŽ.
Po různých matlalech kolikrát vidím i ZŽ ve vypínačích ř.6/7. Je to na přesdržku.
Nikdo si nenechá rozmlátit barák kvuli vyměne kabelu protože nemá vevnitř správnou barvičku.
Termostaty běžně tahám 3A a napájení beru ze světelného okruhu - krabici na termostat většinou umístujeme stejně vedle vypínače, takže se to přímo nabízí.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

RadekB píše:Přeznač to na obou stranách, většinou se dá ta izolace stáhnout a místo ní natáhnout správná barva bez nějaký chemický lázně

Dobré je v místě toho nastavení pro jistotu dát smršťovačku 1cm a přes všechny vodiče až po kabel potom třeba 2 cm společné smršťovačky.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

norma nieje záväzná a nieje vyhláška ani zákon ktorý zakazuje preznačovať ŽZ vodič. Striktne vysvetlené, preznačovať môžeš, ale v celej dĺžke a priereze. A kde nieje žalobca, nieje ani sudca... Ak sa budeš striktne držať zákazu preznačovania navrhneš investorovi prekopanie baráku kvôli zlej farbe kábla, tak prekopne teba a nájde si nejakého šmudlu v krčme, čo mu to zapojí hocijako a ešte budeš za vola nakoniec ty. Takže ak sa to urobí dobre a bezpečne, v inštalácii v RD by som problém asi nevidel. Ale hlavně o tom hodně kecejte, blbouni ako povedal Turek, keď prešli Drápalíka kombajnom

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem se od tamtud před chvílí vrátil a je to totál v hajzlu. Ten "elektrikář", nejspíš elektrozedník nejenže natáhnul jinej kabel ale ještě nějak dokázal, že 3C má přerušenou černou. Tak to je výborný, baterkovej termostat s podlahovou a prostorovou sondou (podlahový topení pod HeadPackem) asi neexistuje a stejně by musel být žlutozelenej přeznačenej. Navíc jestli je ten kabel rozvrtanej, tak může časem odejít i další žíla a nebo se to v tom narušeným místě časem šlusne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#8 Příspěvek od Ivan_01 »

uteč od toho ! Pretože žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

RadekB píše: Termostaty běžně tahám 3A a napájení beru ze světelného okruhu - krabici na termostat většinou umístujeme stejně vedle vypínače, takže se to přímo nabízí.
Nojo, jenže pokud vemeš hnědou nebo modrou z vypínače, tak musíš mít společnej chránič na světla a elektrický topení. A pokud to jsou topný kabely, asi víš, co dělaj chrániče pokud je těch opletených topných kabelů na jednom chrániči pár set metrů, až kilometr.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Celeron píše: Kabel je skoro 60 metrů
To je dvakrát kolem celého baráku ,ne

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Jo, podlouhlá "selská usedlost".
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#12 Příspěvek od RadekB »

[quote="Celeron", jenže pokud vemeš hnědou nebo modrou z vypínače, tak musíš mít společnej chránič na světla a elektrický topení. A pokud to jsou topný kabely, asi víš, co dělaj chrániče pokud je těch opletených topných kabelů na jednom chrániči pár set metrů, až kilometr.[/quote]

Z vypínače beru jen napajeni termostatu, vlastní topení se napaji z vlastního přivodu, zpravidla spinaneho pres stykač, ovladany HDO a kontaktem toho termostatu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale ona většina termostatů západní provenience nemá rozdělený napájení a silovku. Není důvod, neznají HDO. A to co dělá ABB s rozděleným napájením je neuvěřitelná sra čka. Naprosto blbá konstrukce, zdroj a průtok silovky relátkem natolik ovlivňuje prostorovou sondu, že to je jako termostat k nepoužití.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Nedal by sa pouzit nejaky termostat s externym napajanim 24V?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#15 Příspěvek od _luky_ »

Celeron píše:, že 3C má přerušenou černou. .
Měl jsem od kamaráda půjčenou hledačku kabelů s generátorem a povedlo se mi v paneláku najít přerušený vodič celkem přesně. Takže bych neházel flintu do žita a šel hledat to přerušení.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“